Dziś jest: Piątek, 24 marca 2017 | imieniny: Marka i Gabriela


  

pilski

Ojczym dziewczynki usłyszał zarzuty

  W czwartek ojczymowi dziewczynki przedstawiono zarzuty psychicznego znęcanie...

chodzieski

Wielka gala sportu

W restauracji Platinum w Budzyniu kolejny, tym razem dziewiąty już raz...

czarnkowsko - trzcianecki

Duże pieniądze, wielka radość

  Warto było... Gmina Lubasz otrzyma kolejne dwa dofinansowania z...

wałecki

Chcieli wyłudzić kredyt

  - Do banku przyszli obaj. Jeden z nich złożył wniosek o przyznanie kredytu...

wągrowiecki

Ratowali, zabezpieczali, pomagali

- Cieszę się, że wasza działalność strażacka jest widoczna i doceniania...

złotowski

Pracowici jak pszczółki - spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie na zajęciach stwierdzili, że swoją pracowitość mogą...

2010-01-09 22:55:21

Caryca pilskiej lewicy domaga się głowy wójta

Bogumiła Hromiak-Paprzycka:- Wójt Zbigniew Salwa doskonale wiedział, że na tych terenach żadnego wysypisko śmieci nie będzie. Chodziło o to, aby po pierwsze sprzedać grunt Zbigniewowi Cholewickiemu jak najtaniej, a po drugie - wykazać jak najmniejszą ich atrakcyjność, aby nie było innych oferentów.


Zbigniew Salwa: - Pani Hromiak robi sobie kampanię wyborczą. Nie ze mną te numery. Przetarg został przygotowany, ogłoszenie opublikowane. Przystąpić mógł każdy. Ale był tylko jeden chętny.Zbigniew Cholewicki: - To nie są glosy merytoryczne tylko polityczne. A to nie jest przedsięwzięcie polityczne, lecz gospodarcze. Pani radna nie ma pojęcia, co w Kamionce powstaje i na wszelki wypadek obrzuca błotem.

***

Mowa o otwieranej w najbliższy poniedziałek - jak ją nazwali dziennikarze- hucie przyszłości wzniesionej w Kamionce, w miejscu byłego wysypiska śmieci w gminie Chodzież. Zakład o bardzo ekologicznej nazwie Recykling Park Chodzież ma zajmować się m.in. zagospodarowaniem surowców wtórnych północnej Wielkopolski i produkcją szkła ze stłuczki. Zdaniem pomysłodawcy przedsięwzięcia, Zbigniewa Cholewickiego skorzystają na tym zarówno mieszkańcy, jak i środowisko naturalne.


Innego zdania jest jednak lewicowa radna sejmiku wojewódzkiego, Bogumiła Hromiak- Paprzycka: - Ostrożne szacunki pokazują, że na sprzedaży około 50 hektarów gruntów w Kamionce Skarb Państwa stracił co najmniej milion złotych.

***

Według radnej Hromiak-Paprzyckiej historia owego "przekrętu" kształtowała się następująco: Grunty, które były przedmiotem sprzedaży gmina Chodzież otrzymała od Agencji Nieruchomości Rolnych w Pile. Na gruntach tych miało powstać wysypisko śmieci.


Radna: - Jest faktem, ze zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren w miejscowości Kamionka był przeznaczony pod składowisko odpadów. Ale już w marcu 2007 wójt Zbigniew Salwa wiedział z całą pewnością, że w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa wielkopolskiego nie znalazła się rozbudowy wysypiska śmieci w Kamionce. Otrzymał bowiem w tej sprawie pismo z Urzędu Marszałkowskiego. Istniejące wysypisko śmieci w Kamionce miało być zamknięte, natomiast śmieci z powiatu chodzieskiego zostały przypisane do zakładu w Kopaszynie pod Wągrowcem. Przekazanie gruntów przez Agencje Nieruchomości Rolnych dla gminy Chodzież nastąpiło pod koniec kwietnia 2007 kiedy wójt Salwa doskonale wiedział, że nie powstanie na nich wysypisko.

***

W materiałach, które radna Paprzycka podczas konferencji prasowej rozdała dziennikarzom czytamy: O zakup (...) zabiegał Zbigniew Cholewicki, który na tych gruntach chciał wybudować hutę szkła. Wymienione wyżej grunty są wyjątkowo korzystną lokalizacją dla tego typu inwestycji, ponieważ przez te grunty (lub w ich pobliżu) przebiega gazociąg średniego ciśnienia, a gaz jest niezbędny do zasilania huty. Na początku 2008 (jeszcze przed przetargiem) trwała korespondencja pomiędzy wójtem gminy Chodzież, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Chodzieży oraz inwestorem: Agro Consulting s.c. Zbigniew Cholewicki Jan Kadow, z której jednoznacznie wynika, że przedmiotem inwestycji na gruntach w Kamionce ma być zakład recyklingu stłuczki szklanej wraz z hutą szkła. 31 stycznia 2008 roku w gazecie Fakt ukazało się ogłoszenie o przetargu (...)


W ogłoszeniu (...) zostało napisane, że sprzedawane grunty znajdują się na terenie, który w planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczony symbolem NU (teren istniejącego i projektowanego składowiska odpadów). Zapis w ogłoszeniu został celowo tak sformułowany -pisze radna (...) Chodziło bowiem o to, aby po pierwsze sprzedać grunt dla pana Zbigniewa Cholewickiego jak najtaniej, a po drugie wykazać jak najmniejsza atrakcyjność sprzedawanych gruntów, aby nie było innych oferentów poza Cholewickim.


Do przetargu stanął jeden podmiot Kaldera sp z o.o. Właścicielem spółki jest Zbigniew Cholewicki. Cena wywoławcza gruntów do przetargu została ustalona na podstawie wyceny biegłego rzeczoznawcy, wycena z kolei została ustalona przy założeniu, że na sprzedawanych gruntach powstanie wysypisko śmieci. Tymczasem przedmiotem sprzedaży były atrakcyjne grunty pod budownictwo przemysłowe, których cena powinna być zdecydowanie wyższa (...).

***

Wójt Zbigniew Salwa nie boi się oskarżeń Bogumiły Hromiak- Paprzyckiej: - Po pierwsze - nie mam sobie nic do zarzucenia, po drugie - nie będę się tłumaczył, że nie mam rogów. Przetarg został przygotowany, ogłoszenie opublikowane. Przystąpić mógł każdy. Ale był tylko jeden chętny. Notabene pan Cholewicki to mądry i konsekwentny człowiek.


Moim zdaniem pani radna robi sobie kampanię wyborczą. Ale nie ze mną te numery. Funkcja, jaka była zawarta w planie przestrzennego zagospodarowania pozostała.


B. Hromiak- Paprzycka: - Apeluję do mieszkańców gminy żeby się zastanowili jaką mają władzę samorządową.

***

Zbigniew Cholewicki, pomysłodawca przedsięwzięcia w Kamionce: - Pani radna nie ma pojęcia, co tam powstaje i na wszelki wypadek obrzuca błotem. Przetwarzanie odpadów jest w interesie wszystkich, nie tylko mieszkańców gminy Chodzież. Dla północnej Wielkopolski to jest potrzebna inwestycja, więc nie rozumiem po co ta cała zła atmosfera. Pewnie radna chce zaistnieć, bo idą wybory. Przetarg się odbył 2 lata temu. Skoro uważała, że jest z nim coś nie tak, dlaczego tak długo nic nie robiła?


Uważam, że to nie są glosy merytoryczne tylko polityczne. A to nie jest przedsięwzięcie polityczne, lecz gospodarcze. Powinno się raczej dbać, by przyciągnąć inwestora, a nie go zniechęcać. Lepsze śmieciowisko czy zakład przyszłości? Regionowi potrzebna jest każda inwestycja. A nasza dobrze się wpisuje w plan zagospodarowania przestrzennego. Nie ma na tym planie najmniejszej skazy.

***

Senator PO Mieczysław Augustyn poproszony o komentarz w sprawie: - Rejon chodzieski oczekuje inwestycji, bo bezrobocie w tym powiecie jest ogromne. Wiem, nieprawidłowości trzeba usuwać, ale obyśmy tylko przy tej okazji nie spłoszyli potencjalnych inwestorów. Wydaje mi się, że politycy zanim zaczną krzyczeć powinni zdawać sobie sprawę ze skutków. Rwetes wokół stoczni szczecińskiej przyciągnął inwestorów czy ich odstraszył definitywnie?


Często politycy w grze politycznej gotowi są narazić na szwank nawet dobre przedsięwzięcie. Doradzałbym więc wstrzemięźliwość. Każda inwestycja, która daje miejsca pracy, nie zagraża środowisku i ludziom jest dobrym przedsięwzięciem. Jeżeli w Kamionce byłoby inaczej niezależnie kogo by to dotyczyło powiedziałbym- tak nie wolno. Zachęcam samorządy by robić co możliwe, aby przyciągnąć inwestorów i ułatwiać im życie.

Anna Czapla-Furtacz

Na zdjęciu Makieta Recycling Park:  Chodzież: 1 - zespół budynków administracyjno - socjalnych, 2 - centralny zespół magazynów i logistyki, 3 - huta szkła, 4 - produkcja szkła spienionego, 5 - recycling plastiku, 6 - recycling makulatury, 7 - zespół Agro - parku (recycling CO2 i ciepła), 8 - zakład odzysku energii  Dodaj swoją opinię


Komentarze są własnością ich twórców. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


Przepraszam wszystkich za swoje kłamstwa.
Dodał BHP dnia 2010-12-08 18:54:13
A czy ktoś wie jaki obiekt powstaje jako pierwszy etap Recykling parku? Dla ułatwienia dodam, że nie ma go w powyższj wyliczance. Coraz wyraniej widać, że Paprzycka miała rację.
Dodał dnia 2010-12-08 17:16:28
hm... A.T jakbym czytała sobie w myślach - pozdrawiam
Dodał IF dnia 2010-12-08 13:04:50
My Polacy lubimy żyć sensacjami, aferami.Weźmy się lepiej sami do pracy i pokażmy czy potrafimy coś zrobić a nie dopatrywać się we wszystkim afer.Jest takie powiedzenie,że każdy ocenie wg. siebie - jak sam kradnę to inni też kradną.Cieszmy się,że są ludzie którzy chcą zainwestować i stworzy nowe miejsca pracy - nie dla siebie lecz dla innych.
Dodał A.T dnia 2010-06-18 10:07:05
Brawo pani Radna - refleks szachisty... godne "pochwały" - dokładna, sumienna, rozliczająca a że poczynania nieadekwatne do czasu, miejsca i okoliczności to nieważne.
Dodał IF dnia 2010-04-17 09:01:50
"Caryca"..? To już znowu Rosja tu?

Dodał juliusz cezar dnia 2010-01-16 16:53:05
"31 stycznia 2008 roku w gazecie Fakt ukazało się ogłoszenie o przetargu (...)" to cytat z artykułu powyżej. Rzeczywiście FAKT, to gazeta, którą pasjami czytają biznesmeni i najlepsze medium do znalezienia dobrych inwestorów. Czy raczej chodziło o to, żeby nikt z tej grupy nie przeczytał ogłoszenia, które ukazało się - było nie było - w dzienniku ogólnopolskim - czyli prawa nie złamano. Ale kombinacja i manipulacja śmierdzi na 100 km.

Dodał dnia 2010-01-16 14:15:16
Bogusia. Przepraszamy Cię za Tomasza. On nawet do Philipsa za 1000 zł się nie nadaje. Rodacy
Dodał dnia 2010-01-16 13:41:21
to wojt niech kolo swojego domu zrobi wysypisko smieci i niech cholewickiego zostawi wspokoju//niedal ci lapowki//
Dodał olo dnia 2010-01-16 12:26:23
Daliście się nabrać na piękne słowa i wizję nowego zakładu jaki w Kamionce zamierza stworzyć Pan Zbigniew Cholewicki. W moim przekonaniu jest to człowiek mało wiarygodny, dbający raczej o własny partykularny interes. Trzykrotnie był Prezesem Huty Szkła Ujście i nigdy nie zrealizował zamierzeń jakie płomiiennie głosił wśród załogi i władz samorządowych. Dbał raczej o własne partykularne interesy. W sposób budzący wątpliwości stał się posiadaczem Ośrodeka Wczasowego Huty wraz zprzyległymi terenami w Drzewoszewie nad jeziorem Bytyńskim, Który następnie doprowadził do kompletnej ruiny. Również Browar w Czarnkowie niewiele skorzystał na "jego zdolnościach menadżerskich". Wizja jaką przedstawił jest mało realna obliczona raczej na efekt propagandowy.
Dodał Kaziuk dnia 2010-01-12 20:57:42
Kobieto nawet za złotówkę mógł to kupić Cholewicki, rozwój, inwestycje i miejsca pracy to jest istotne, a tereny po wysypisku rzeczywiście są bardzo atrakcyjne! Bogusia weź się w końcu do uczciwej pracy i nie przeszkadzaj bo nam jest wstyd za Ciebie. Jak robiłaś te nędzne regionalne spotkania w pilskim Rodle to przynajmniej byłaś cicho. Bogusia do PHILIPSA za 1000 zł jako lekcja pokory.
Dodał Tomasz dnia 2010-01-11 13:16:47
sprawdzić dokumenty i po bólu
Dodał prawnik dnia 2010-01-11 09:46:24
skoro kupili ze szkodą dla skarbu państwa,to niech wójt z własnych pieniędzy wyrówna stratę i nie będzie dyskusji
Dodał sprawiedliwy dnia 2010-01-11 09:30:03
komuchem capi na kilometr
Dodał dnia 2010-01-11 07:06:07
komuszyca wredna
Dodał dnia 2010-01-11 00:36:55
Z tym wykupywaniem TP to nie przesadzaj, bo zawsze Bugajski ją wyprzedza.
Dodał dnia 2010-01-10 14:29:28
Odsyłam wszystkich zachwyconych do wywidu z Panem Cholewickim, który jest na tym portalu. Chętnie poczytałbym biznesplan tego przedsięwzięcia, bo jeśli to, co mówi ten pan to główne założenia tego biznesplanu, to dziwię się, jak dorosli, myślący ludzie mogą się dać nabierć na takie mrzonki.
Dodał dnia 2010-01-10 14:27:50
Niespełniona wszędzie szukająca zła i przekrętow baba.Niedawno z WORD-em i starostą teraz z Salwą.Wykupuje Tgodniki Pilskiej żeby zostać VIP-em roku.
Dodał xyz dnia 2010-01-10 14:26:00
Typowe dla nas Polaków,zniszczyć każdego kto wychyla się ponad przeciętność.
Zamiast przyklasnąć,pomóc w realizacji słusznego i świetnego pomysłu, to dla własnych celów politycznych należy uderzyć, zniszczyć.
Tą inwestycję w pełni popieram i jestem pewna, że rozsądek zwycięży.
Dodał R.R. dnia 2010-01-10 12:53:22
PO-paprańcy muszą odejść!!!
Dodał głos ludu dnia 2010-01-10 12:07:44
krzyczeli że SLD i PIS to aferzyści,PO przebija wszystkich.
Komentarz P. Augustyna-toż to sam śmiech, PO dla swoich interesów ogłupi wszystkich dookoła.Ci co oburzają się na krytykę PO to mają odciski od "moherka"
Dodał roman dnia 2010-01-10 11:51:07
Mafia z PO jest również w gminach,czego mamy tutaj dowód.Rozkradli Polskę i nadal rozkradają dzięki politykom PO.
Dodał donald dnia 2010-01-10 10:18:53
By ośiągnąć swoje cele polityczne.Paprzycka zniszczy wszystko i każdego
Dodał tadeusz dnia 2010-01-10 09:57:28
Salwa jest z PO dlatego to komuszysko tak uderza. Wredna, wstrętna baba
Dodał dnia 2010-01-10 01:12:18
Salwa jest z PO dlatego to komuszysko tak uderza. Wredna, wstrętna baba
Dodał dnia 2010-01-10 01:12:15
Komuchy też mają jej dość. Kułaga nie może na nią patrzeć. To straszna, podła baba. BHP do miotły się nadaje
Dodał dnia 2010-01-10 01:09:29
Komuszyca ma racje. Panowie z PO szykują sobie biznesy na każdym poziomie władzy.
Dodał Wiadomo dnia 2010-01-10 00:58:17
Ale prawda w oczy kole. Wasza wściekłość to miód na moją czerwona duszę.
Dodał dnia 2010-01-09 23:56:31
Jak zwykle pezetpeerowska menda wychyla mordę przed wyborami. BHP bo tak ją się nazywa szmaci każdego aby dostać jakąś fuchę po następnych wyborach aby miała z czego żyć. Np. AWRSP w Pile, czy zasrany jakiś projekt Natura 2000. Może dziennikarz weźmie się do pracy po przegranych.wyborach.
Dodał dnia 2010-01-09 23:50:54
Fantastycznie! Pan Senator twierdzi, że w słusznej sprawie można łamać prawo i kantować wszystkich od skarbu państwa począwszy. Aż mnie zatkało jak to przeczytałem, ale skoro parlamentarzysta tak twierdzi na łamach prasy, to do roboty. Załatwiać pod stołem przetargi, kombinować, kraść. Tylko pamiętać, żeby przy okazji dać kilka miejsc pracy i wszystko jest cacy.
Dodał dnia 2010-01-09 23:19:40
To wredna czerwona małpa. Wybory się zbliżają to próbuje szczekać. Odstawymy tą starą komuszycę na boczny tor - niech już więcej nie krzywdzi ludzi
Dodał pieprzycki dnia 2010-01-09 23:08:25