W liście do redakcji czytamy: „Pragniemy wyrazić swoje żale oraz niezadowolenie z powodu wieloletnich zaniedbań ze strony administracji obiektów, które zamieszkujemy. Na skutek interwencji prasowej w miesiącu sierpniu 2016 roku jesienią prowizorycznie wyrównano drogę wewnętrzną oraz w grudniu ogrodzono śmietnik, aby mieszkańcy z sąsiednich wspólnot mieszkaniowych korzystali ze swoich pojemników. To tylko nic nie znacząca kosmetyka w obliczu problemów, które mieszkańcy odczuwają dotkliwie na co dzień. Pragniemy, by działalność administratora nie ograniczała się tylko do wycinki drzew przed domem”.
Mieszkańcy nadmieniają także, że od kilkudziesięciu lat nie są malowane klatki schodowe, których wygląd jest przerażający. Poobijane tynki, łuszcząca się farba itp. Budynek wymaga ocieplenia. Zły stan izolacji powoduje, że zimą jest za zimno, a latem za gorąco. Fatalny jest stan stolarki okiennej części mieszkań, strychów i drzwi wejściowych. Powoduje, że są bardzo duże ubytki ciepła, szczególnie na ścianach szczytowych.
- To jest marnotrawstwo coraz droższego węgla. Ponoć nasz budynek uchodzi za zabytkowy, a standard ma poniżej obiektów typu socjalnego! – mówią - O zabytki należy dbać i włączyć do programu „Kawka” wzorem kilku wspaniałych odrestaurowanych budynków przy ul. Browarnej i Witosa…
Mieszkańcy oczekują od władz zainteresowania się ich problemami i określenia konkretnych planów działań w celu poprawy stanu technicznego budynków.
***
W odpowiedzi Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pile informuje, że w 2016 roku zostały przeprowadzone prace remontowo – konserwacyjne w budynku przy ulicy Buczka 58-66 jak i wokół niego polegające na: bieżącej naprawie dachu; regulacji i bieżącej naprawie drzwi wejściowych do poszczególnych klatek schodowych; postawieniu obudowy śmietnikowej. Ponadto – jak dodaje MZGK - na prośbę mieszkańców zostały wycięte drzewa w celu umożliwienia dowozu opału, a także dokonano naprawy uszkodzonego chodnika oraz drogi dojazdowej poprzez jej utwardzenie tłuczniem.
MZGM podkreśla, że w planie remontów na 2017 r. ujęto częściowy remont pokrycia dachowego nad klatkami nr 64-66. Z kolei ze względu na ograniczone środki finansowe remont klatek schodowych, wymiana stolarki okiennej wraz z dociepleniem budynku, nie są planowane na rok 2017.
- W budynku mieszkalnym przy ul. Buczka 58-66 znajduje się 20 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej 945,87 m2. Zaległości z tytułu czynszu wobec Gminy Piła wynoszą 23 238,11 na dzień 27.01.2017 r – dodaje Jagoda Oburota z Urzędu Miasta Piła. I dodaje, że MZGM w miarę swoich możliwości finansowych, na bieżąco dokonuje napraw budynku przy ul. Buczka 58-66 oraz terenu wokół budynku i działania takie będzie kontynuował w przyszłości: - Z uwagi na ograniczone przychody z tytułu czynszu najmu, zaległości najemców lokali w zapłacie czynszu oraz ogrom potrzeb remontowych, albowiem w podobnym stanie technicznym jak w/w budynek jest większość nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego, nie jest możliwe wykonanie w krótkim czasie remontu kapitalnego wszystkich nieruchomości wymagających tego typu działań.
(es)
Napisz komentarz
Komentarze