Biało-czerwona - fotografie Marka Lapisa  

start 14.12.2017 godz. 20:00

Lokalizacja: Piła, Gakeria BWA i UP ul. Okrzei

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

oraz Autor Marek Lapis

zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. Biało - czerwona

 

14 grudnia 2017 r., godz. 20.00

Galeria BWA w Pile, ul. Stefana Okrzei 11

 

godz. 18.00 - warsztaty dla fotoreporterów i dziennikarzy

godz. 19.00 - spotkanie z Janiną i Andrzejem Gwiazdami

 

Projekt Biało - czerwona opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona obecne w miejscach publicznych. W czasach transformacji i obecnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia. 

 

 

 

 

Biało-czerwona

- fotografie Marka Lapisa  

 

Projekt Biało-czerwona opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona obecne w miejscach publicznych. W czasach transformacji i obecnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia. Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając wnikliwej uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i daję nam w artystycznej formie fotodokumentu pod rozwagę i do namysłu jak postrzegamy barwy narodowe. W obecnych czasach, jest to bardzo ważne, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczną dyskusję, poprzez sztuki wizualne, a w szczególności fotografie . Projekt był realizowany przez Marka Lapisa od 2009 roku. Realizację projektu wsparł Marszałek Województwa Wielkopolskiego stypendium, a samą prezentację powstała przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.

 

Wieloletni (2009-2017) projekt społeczny fotografa dokumentalnego Marka Lapisa, obrazujący funkcjonowanie w świadomości społeczeństwa polskiego barw białej i czerwonej. W czasach transformacji, przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają w przestrzeni publicznej szczególnego znaczenia. Wnikliwe obserwacje współczesnego społeczeństwa polskiego zaowocowały obrazami chwil ważnych, znaczących i tych codziennych, często niezauważanych. Bardzo ważne jest, aby takie chwile dokumentować i poddawać je pod publiczny dyskurs. 

 

 

Marek Lapis, rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zajmuje się fotografia dokumentalna, reportażem i szeroko pojętą fotografia społeczna. Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008, 2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura 2016 i 2017, MonoVision Awards, Monochrome Awards. Uczestnik warsztatów Magnum Photos, Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers - Expanding Imagination oraz Canon Student Program Magnum Photos podczas festiwalu fotoreportazu i dokumentu Visa Pour L'Image w Perpignan 2017.

Jego zdjęcia ukazały się w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii: (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.

Wykładał Fotografie w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów

fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencja Fotografów FORUM.

Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa.

W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia dla niego jest pasją i profesją.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.