Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Biało-czerwona - fotografie Marka Lapisa  

Biało-czerwona  - fotografie Marka Lapisa  

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA



oraz Autor Marek Lapis



zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. Biało - czerwona



 



14 grudnia 2017 r., godz. 20.00



Galeria BWA w Pile, ul. Stefana Okrzei 11



 



godz. 18.00 - warsztaty dla fotoreporterów i dziennikarzy



godz. 19.00 - spotkanie z Janiną i Andrzejem Gwiazdami



 



Projekt Biało - czerwona opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona obecne w miejscach publicznych. W czasach transformacji i obecnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia. 



 



 



 



 



Biało-czerwona



- fotografie Marka Lapisa  



 



Projekt Biało-czerwona opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona obecne w miejscach publicznych. W czasach transformacji i obecnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia. Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając wnikliwej uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i daję nam w artystycznej formie fotodokumentu pod rozwagę i do namysłu jak postrzegamy barwy narodowe. W obecnych czasach, jest to bardzo ważne, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczną dyskusję, poprzez sztuki wizualne, a w szczególności fotografie . Projekt był realizowany przez Marka Lapisa od 2009 roku. Realizację projektu wsparł Marszałek Województwa Wielkopolskiego stypendium, a samą prezentację powstała przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.



 



Wieloletni (2009-2017) projekt społeczny fotografa dokumentalnego Marka Lapisa, obrazujący funkcjonowanie w świadomości społeczeństwa polskiego barw białej i czerwonej. W czasach transformacji, przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają w przestrzeni publicznej szczególnego znaczenia. Wnikliwe obserwacje współczesnego społeczeństwa polskiego zaowocowały obrazami chwil ważnych, znaczących i tych codziennych, często niezauważanych. Bardzo ważne jest, aby takie chwile dokumentować i poddawać je pod publiczny dyskurs. 



 



 



Marek Lapis, rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zajmuje się fotografia dokumentalna, reportażem i szeroko pojętą fotografia społeczna. Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008, 2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura 2016 i 2017, MonoVision Awards, Monochrome Awards. Uczestnik warsztatów Magnum Photos, Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers - Expanding Imagination oraz Canon Student Program Magnum Photos podczas festiwalu fotoreportazu i dokumentu Visa Pour L'Image w Perpignan 2017.



Jego zdjęcia ukazały się w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii: (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.



Wykładał Fotografie w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa



oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów



fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencja Fotografów FORUM.



Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa.



W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia dla niego jest pasją i profesją.



Lokalizacja
Gakeria BWA i UP ul. Okrzei Piła
Rozpoczęcie: 14.12.2017 20:00
Zakończenie: 14.12.2017 20:00
Reklama
News will be here
Reklama