Nowy prezes, nowe inwestycje, nowy sprzęt

  • 5.10.2017, 18:04
  • Anna Czapla-Furtacz
Nowy prezes, nowe inwestycje, nowy sprzęt
Kilka tygodni temu pisaliśmy o 14 mln zł, które trafiły do PWiK w Wyrzysku celem rozbudowy oczyszczalni ścieków, z kolei kilka dni temu Przedsiębiorstwo zakupiło nowoczesną koparkę.

Koparka została zakupiona ze środków własnych Przedsiębiorstwa za kwotę ponad 300tys zł. Koparka, która dotąd była na stanie Przedsiębiorstwa liczy już 30 lat. Ale nie idzie w odstawkę, a będzie służyć do ładowania osadu z oczyszczalni ścieków.

- Nowa koparka zostanie wykorzystywana na nasze potrzeby. M.in. przyda się przy rozbudowie oczyszczalni ścieków. Ponadto chcemy świadczyć nią usługi na rzecz mieszkańców gminy. Mam nadzieje, że dzięki odpłatnym usługom jej zakup zwróci się nam w przeciągu trzech lat – szacuje Edward Gaitkowski, nowy prezes PWiK w Wyrzysku.

Na tym nie koniec zakupów. Jak dodaje Edward Gaitkowski niebawem zakupiony zostanie również ciągnik wraz z przyczepą asenizacyjną, który ma służyć do wywożenia ścieków z szamb na terenie gminy.

***

Dodać należy, że z początkiem września Przedsiębiorstwo przekazało plac budowy pod rozbudowę oczyszczalni ścieków. Suma wydatków całościowych przewidzianych na tę inwestycję, w tym prace budowlane i inne typu - inspektorzy nadzoru, jednostka realizująca projekt, zakup ciągnika – zamknie się w kwocie około 14mln zł, z czego 69 proc. to są środki unijne. Ponad 4mln zł to kredyt jaki PWiK musiało zaciągnąć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Zakres projektu obejmuje m.in. rozbudowę części biologicznej oczyszczalni o nowy reaktor biologiczny i osadnik wtórny, wymianę urządzeń w stacji dmuchaw i budynku krat, rozbudowę przepompowni osadu powrotnego i nadmiernego, montaż zagęszczacza mechanicznego zagęszczania osadu nadmiernego, modernizację punktu zlewnego ścieków dowożonych, budowę budynku wielofunkcyjnego. Wykonane zostanie także przykrycie komory fermentacji osadów z przeznaczeniem na zbiornik biogazu z linią oczyszczania i osuszania biogazu. 

W ramach projektu zostanie także wykonany remont istniejącej części biologicznej, w tym reaktorów i osadnika wtórnego oraz komory fermentacji osadów. Wykonawca wyremontuje również budynek administracyjno-socjalny oraz wykona termomodernizację wszystkich istniejących budynków na terenie oczyszczalni. 

- W chwili obecnej wykonawca organizuje prace, zwozi sprzęt i kontenery socjalne, a z wykopami ruszy pod koniec października – informuje prezes Edward Gaitkowski.

(es)

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe