"Gdy się szczycili krzepą pustą..."

  • 20.11.2017, 13:26
"Gdy się szczycili krzepą pustą..."
Nie ma chyba gazety ani telewizji na świecie, która by nie wspomniała o tzw. Marszu Niepodległości  w Warszawie w dniu 11 listopada. Jedna z ważniejszych gazet europejskich napisała, że było to największe wydarzenie faszystowskie w Europie po II wojnie światowej. Jesse Lehrich, były rzecznik Hillary Clinton ds. zagranicznych skomentował na Twitterze: „60 tys. nazistów maszerowało w Warszawie”. Jako przykład podał hasła takie jak „Czysta krew”, „Europa będzie biała” czy „Módlmy się o islamski Holocaust”. Tymczasem polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej oświadczył, że nie widział rasistowskich haseł. Ślepiec?

- Byłam na mszy, gdzie z ambony ksiądz pozdrawiał i witał środowiska narodowców. Serdeczne witał ONR i Młodzież Wszechpolską. Widziałam religijne transparenty nawiązujące do patriotyzmu. Widziałam opaski ONR na ramionach. Ksiądz mówił o potędze Kościoła narodowego. Wspomniał, by nie zapominać o naukach Jana Pawła II i nigdy się ich nie wypierać i nie wstydzić - opisuje Gabriela Lazarek fryzjerka z Cieszyna, która wybrała się na mszę do warszawskiego kościoła św. Barbary. Słysząc ten fragment kazania rozwinęła transparent ze słowami Jana Pawła II: "Rasizm to grzech, który stanowi wielką zniewagę Boga". Najpierw uczestnicy mszy próbowali jej transparent wyrwać, później niemal przeczołgali ją po posadzce kościoła ciągnąc za ubrania i krzycząc „wynocha”. Kilka osób wypchnęło ją na schody za drzwiami kościoła, które z hukiem za nią zamknięto.

*

Na tzw. Marsz Niepodległości byli zaproszeni (i przemawiali na wiecu) neofaszyści z innych krajów. Rosję reprezentowali przedstawiciele grupy Format 18. Ich liderem jest niejaki Tasak, a ideowym patronem Adolf Hitler. Format 18 to jedna z najbrutalniejszych grup na świecie. Podejrzewa się ją o udział w zamordowaniu blisko 600 imigrantów w niecały rok.

Tacy ludzie radowali się w Święto Niepodległości z polskimi nacjonalistami. Jak to można nazwać?

*

TVP Info wysłało pracownika, by relacjonował marsz narodowców. Dziennikarz po wstępnym monologu próbował nawiązać kontakt z uczestnikami marszu: „O tu jest pan z biało-czerwoną flagą” – spytał owego pana, jak rozumie współczesny patriotyzm.

– Żeby odsunąć żydostwo od władzy – odparł patriota. Pracownik TVP Info lekko się zmieszał, nie dopytywał, kogo konkretnie patriota miał na myśli. Ale zagadnął stojącą obok kobietę. – Cezary ma rację – odrzekła patriotka.

*

Pierwszy, który ostrzegł przed międzynarodowymi skutkami marszu był Donald Tusk, który napisał na twitterze: „W dalekiej Azji spotkania z przywódcami USA, Chin, Kanady, Japonii i ASEAN. W kuluarach także pytania o Polskę w związku z Marszem Niepodległości. Bez złudzeń: reputacyjna katastrofa. Może nie wszyscy się tym przejmują, ale ja tak”. Na te słowa odezwał Paweł Kukiz. Jego zdaniem to nie neofaszyści, tylko Tusk jest winien. „Katastrofą są wypowiedzi Tuska. To coś z pogranicza zdrady, zachowuje się jak jakaś obca agentura."

Co na podstawie tej wypowiedzi sądzić można o Kukizie jako polityku? Nic poza tym, że nie bardzo wie, gdzie się znalazł i o czym gada.

*

Organizatorzy tegorocznego Marszu Niepodległości usilnie próbowali przekonać, że w sobotnim pochodzie udział wzięły całe patriotyczne rodziny. Dowodem na ową „rodzinność” miało być opublikowane na stronie facebookowej Marszu zdjęcie, na którym widać ludzi z biało-czerwonymi flagami. Opatrzono je podpisem: „Piękny widok! Rodzina fundamentem społeczeństwa!”.

Już po paru godzinach dziennikarze odkryli, że jest to zdjęcie z zupełnie innego pochodu i z zupełnie innego roku. Zostało ono zrobione przez fotoreportera PAP Rafała Guza w 2012. Podpisano je następująco: „Uczestnicy marszu Razem dla Niepodległej zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości”. W tym miejscu warto przypomnieć, że marsz "Razem dla Niepodległej" organizował ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

*

Marsz Niepodległości przebiegał pod hasłem "My chcemy Boga" Dlatego w miejsce komentarza puentujące wydarzenia sprzed tygodnia przypomnę fragment Kwiatów Polskich. Juliana Tuwima dotyczący okresu rodzącego się faszyzmu w Polsce międzywojennej.

„Gdy panowali na ulicy
Drobnomieszczańscy drobni dranie,
Już znakomici „katolicy”,
Tylko że jeszcze nie chrześcijanie;
Gdy się szczycili krzepą pustą,
A we łbie grochem i kapustą,
Gdy bili Żydów z tej tężyzny,
Tak bili, rozjuszeni chwaci,
Że większy wstyd był za ojczyznę,
Niż litość dla mych bitych braci (…)”

Niestety są to ciągle aktualne słowa.

Zbigniew Noska

www.noska.pl

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Patriota
Patriota 22.11.2017, 09:23
SB+WSI+TVN=PO
Marek Polzin
Marek Polzin 21.11.2017, 21:56
No... powiało nieco fake'aliami. Sądy będą to w najbliższym czasie rozstrzygać. Autorom nie na sensu, bo już wiedzą wszystko, ale czytelnikom warto rozjaśnić: https://t.co/I23HPA6Xjn?amp=1 :)
Obywatel
Obywatel 21.11.2017, 14:24
To, że Tusk działa na niekorzyść naszego kraju wiadomo nie od dziś. A cały ten artykuł nadaje się do folderu kosz. Polska jest Krajem a nie 13 dzielnicą Europy i obraża się nas Polaków nazywając Marsz Niepodległości Marszem Nazistów.
kuzyn
kuzyn 20.11.2017, 17:09
to jest skandal w ocenie rzeczywistosci i sprowadzenia zachowan patriotycznych do faszystowskich , a obrony godnosci do szowinizmu.ludzie w jakim kraju my zyjemy ,ze bialo_czerwona flaga budzi wsrod rodakow takie reakcje nienawisci ,wscieklosci ,kto ma bronic naszej tozsamosci ,jak nie ci mlodzi ludzie ,ktorzy jeszce maja odwage kochac bezinteresownie wlasny kraj.
Kacha
Kacha 20.11.2017, 16:09
Heniu powinien pognać marksistów z tego portalu. Noska po WUMLu powinien zniknac z gazety i portalu już dawno. https://www.dlapolski.pl/a-jednak-verhofstad-bedzie-musial-odszczekac-slowa-o-polakach
Granda
Granda 20.11.2017, 14:12
To zdjęcie nie jest z MN2017
Rumcajs
Rumcajs 20.11.2017, 14:04
Noska odleciał w kosmos. Bzdury mozna pisac , można udawac histerię, ale zdjęcie należy podpisać.

Pozostałe