Henryk Stokłosa uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Stanisława

  • 4.12.2017, 13:56
  • eki
Henryk Stokłosa uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Stanisława
POZNAŃ   Pilski przedsiębiorca odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Stanisława i przyjęty w poczet Kawalerów Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika

Z inicjatywy Mariana Króla współtwórcy Królewskiego Orderu św. Stanisława w Poznaniu a zarazem jego X Wielkiego Mistrza 2 grudnia br. w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu odbyły się jubileuszowe obchody 20-lecia działalności Konfraterni Poznańskiej Orderu.

Po wprowadzeniu proporca Konfraterni przystąpiono do 166 Inwestytury, podczas której przyjęto postulantów.  Wśród nich znalazł się były senator RP z regionu pilskiego  Henryk Stokłosa. Pilski przedsiębiorca odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Stanisława i przyjęty w poczet Kawalerów Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Uhonorowano go również odznaczeniem z okazji XX-lecia konfraterni poznańskiej.

- Święty Stanisław - powiedział nam senator ze Śmiłowa - jest postacią tak znaczącą dla naszej historii, że nie sposób jej przecenić.  Dla losów Polski ważna jest pośmiertna rola, jaką odegrał on w stronnictwie dążącym do zjednoczenia piastowskich ziem w czasie rozbicia dzielnicowego. Powstała wówczas - do dziś powtarzana - głośna metafora, że tak jak obcięte członki Męczennika zrosły się w sposób cudowny, tak za jego wstawiennictwem zjednoczą się ziemie dzielone wciąż niezgodą książąt. Nie bez powodu przypominam tę metaforę, bowiem  dziś Polacy są znowu podzieleni i skłóceni. Socjologowie twierdzą, że żyjemy w państwie, w którym zwalczają się dwa wrogie plemiona. Stwarza to realne zagrożenie dla niepodległości Polski. I dlatego tak bliski i tak potrzebny Polakom jest dziś kult św. Stanisława. 

Po Inwestyturze nastąpiła cześć jubileuszowa uroczystości, którą wypełniły wykłady (między innymi na temat "Św Stanisław BM - Polak pierwszym patronem Polski") oraz dyskusja.

 

***

Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Był wzorowany na saskim Orderze Świętego Henryka, od którego różnił się kilkoma szczegółami i zajmował wówczas drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 Orderem Virtuti Militari. Nadawany był corocznie 8 maja, podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej.

W 1979 r. wskrzesił go Juliusz Nowina- Sokolnicki, mieszkający w Anglii Polak. Dziś działa w Polsce 10 stowarzyszeń i kapituł przyznających order świętego Stanisława, każda ma osobnego mistrza i prowadzi rejestr dam i kawalerów.

(ZN)

 

 

 

 

 

 

eki

Zdjęcia (12)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tak czymać
Tak czymać 7.12.2017, 23:18
Był wpis o zachwycie nad postawą pana henryka na zdjęciu numer 5. I został usunięty!!!!
JEx
JEx 5.12.2017, 21:46
cenzurujecie wpisu kulturalne
ALU
ALU 5.12.2017, 13:35
Gratuluję
olek
olek 4.12.2017, 15:31
Brawo Panie Heniu

Pozostałe