Mark Weinmeister w Łobżenicy

  • 7.12.2017, 14:04 (aktualizacja 07.12.2017 14:06)
Mark Weinmeister w Łobżenicy
O współpracy, wymianie młodzieży, strażaków i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz o wspólnym występie chórów z Górki Klasztornej i Schrecksbach podczas Dni Hesji, rozmawiano podczas wizyty ministra heskiego Landtagu Marka Weinmeistera w Łobżenicy. Burmistrz Piotr Łosoś, który był gospodarzem spotkania z niemiecką delegacją, nie krył zadowolenia z faktu, iż deklaracje o współpracy przekuwane są w konkretne działania.

5 grudnia w Urzędzie Miejskim Gminy Łobżenica wraz z sekretarzem stanu ds. europejskich Hesji Markiem Weinmeisterem gościli między innymi dyrektor Wydziału ds. Europejskich i Międzynarodowych Kancelarii Stanu Hesja Meike Schmidt, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Markiewicz oraz dyrektor Centrum Kooperacyjnego Hesja-Polska Jarosław Frąckowiak. Po spotkaniu z burmistrzem Piotrem Łososiem i przewodniczącym Antonim Kapeją, goście spotkali się z radnymi Rady Miejskiej w Łobżenicy. 
    W sali sesyjnej zaprezentowano film o Łobżenicy, a potem zaczęła się dyskusja zainicjowana przez burmistrza Łososia, który złożył pisemne propozycje wspólnych działań opartych na umowie o współpracy z gminą Schrecksbach. Miłe słowa pod adresem gości wygłosił również przewodniczący Kapeja, który wyraził nadzieję, iż nie jest to ostatnie wspólne spotkanie w Łobżenicy. Z kolei radny Ryszard Biniak mówił o tym, iż chór Magnificat planuje wyjazd do Schrecksbach na warsztaty chóralne i koncert z zespołem z niemieckiej gminy. Pytał również, czy chór z Górki Klasztornej mógłby wystąpić w stolicy Hesji. Mark Weinmeister bardzo przychylnie odniósł się do tego pomysłu i zaproponował, by Magnificat wystąpił podczas Dni Hesji. 
    Kolejne propozycje padły ze strony burmistrza Łososia, który wspomniał o planowanym wyjeździe strażaków do Schrecksbach oraz o charytatywnym meczu piłkarskim. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Tadych wyraził zainteresowanie wymianą doświadczeń między rolnikami z partnerskich gmin, radna Bronisława Mazurek pytała o propozycje dla mieszkańców Łobżenicy, którzy nie są zrzeszeni w różnego rodzaju organizacjach, a przewodnicząca Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego Gabriela Kwiatkowska zaproponowała wyjazd młodzieży na obóz integracyjny. 
    Szeroko o możliwościach wsparcia polsko-niemieckich projektów mówiła dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej UMWW Anna Markiewicz. Otóż w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego uruchomiony został fundusz małych grantów skierowany do stowarzyszeń. Z tego źródła będzie można pozyskać środki na projekty realizowane z zagranicznymi partnerami na terenie Wielkopolski. 
    - Naszą współpracę traktujemy bardzo poważnie. Padło tu wiele ciekawych propozycji, które przyniosą obustronne korzyści. Mam nadzieję, że wszystkie zostaną zrealizowane – spuentował dyskusję włodarz gminy. 
    Po zakończeniu spotkania w urzędzie, goście oraz przedstawiciele gminy Łobżenica wybrali się na spacer do miejskiego parku i na Bulwar 700-lecia. 

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe