Ludowcy o dzieciach i emerytach

  • 3.03.2018, 14:19
Ludowcy o dzieciach i emerytach
O PSL-owskich dwóch projektach ustaw modyfikujących 500 plus oraz „emerytura bez podarku” mówił w piątek w Pile poseł ludowców z okręgu pilskiego, Krzysztof Paszyk. Dokumenty mają przynieść korzyści dla dzieci i dla seniorów. Czy znajdą wystarczające poparcie? Poseł ocenia te szanse pól na pół.

PSL jako jedyne z partii opozycyjnych poparło swego czasu program 500 plus. - Dlatego uważamy, że mamy tytuł do tego, by proponować rozwzania, które go ulepszają.- mówi poseł Krzysztof Paszyk- Złożyliśmy projekt, zmieniający próg dochodowy, uprawniający do korzystania z programu także przez pierwsze dziecko. Dotychczas próg wynosił 800 zł. i przekroczenie go nawet o złotówkę dyskwalifikowało. Oceniamy że ok 350 tys dzieci w ten sposób zostało z 500 plus wyeliminowanych, a bardzo często są to dzieci wychowywane przez samotne matki. Dlatego zaproponowaliśmy, by wprowadzić stały mechanizm ustalania progu dochodowego na poziomie połowy najniższego wynagrodzenia w kraju- na dziś ta połowa to 1050 zł. Z kolei w wypadku dzieci z niepełnosprawnością ten próg wynosiłby 2/3 najniższej krajowej czyli 1575 zł. Dzięki naszemu pomysłowi system byłby bardziej sprawiedliwy- przekonuje parlamentarzysta.

Ludowcy pomyśleli też o emerytach. We wtorek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ich ustawy „emerytura bez podatku”. Poseł Paszyk zauważa, że dzięki 500 plus poprawiła się sytuacja bytowa wielu dzieci, ale też zwraca uwagę na trudną sytuację emerytów z niewielkimi uposażeniami, jedynie symbolicznie waloryzowanymi. Dlatego PSL zaproponowało, by zwolnić emerytury z różnego typu danin publicznych (podatek, składka emerytalna, ubezpieczeniowa).

Krzysztof Paszyk:- Emeryt pracując kilkadziesiąt lat swoje państwu już oddał. Dziś państwo powinno to docen. Taki model sprawdza się z powodzeniem w kilku krajach i mógłby się sprawdzić także u nas.

(acz)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jaga
jaga 5.03.2018, 20:52
"Mężowie stanu" się znaleźli! Śmiechu warte!
jurek
jurek 4.03.2018, 19:07
Kogo to obchodzi?
Łukasz Mastalerek
Łukasz Mastalerek 4.03.2018, 15:18
Proponuje program
„Mieszkanie na każdą kieszeń”
Moim zdaniem dzisiaj na tym etapie rozwoju cywilizacji mieszkania i domy mogą być budowane przez drukarki 3D,które mogłyby spokojnie znaleźć się na wyposażeniu naszego państwa,myślę że tak budowane mieszkania kosztowałyby tyle ażeby mógł je nabyć każdy pracujący człowiek za gotówkę,bez konieczności zaciągania kredytu,państwo w przeciwieństwie do deweloperów nie zarabia na sprzedaży mieszkań a wyłącznie utrzymuje się z podatków,więc można się spodziewać że mieszkania budowane przez nasze państwo byłoby bardzo tanie,kolejnym pomysłem jest także zmuszenie więźniów w ramach kary do budowania takich mieszkań oczywiście,nie mogliby oni liczyć na wypłatę,a jedynie na złagodzenie wyroków,mieszkania takie też byłyby bardzo tanie jedynie pod warunkiem że zajmie się tym państwo,jest to opcja korzystniejsza dla nabywców mieszkań,a jak wiadomo mamy do czynienia z głodem mieszkaniowym,nie tylko w Polsce ale praktycznie na całym świecie,moim zdaniem taka sytuacja występuje ponieważ potężne firmy deweloperskie mogą tą cenę windować,a z kolei jest to na rękę wszelkim firmom udzielającym pożyczek,głównie kredytodawcą,więc potężna siła stoi na drodze do tanich,dobrych mieszkań,rozumiem że politycy nie są gotowi aby taką siłę przezwyciężyć,dlatego dobrze by było aby ten pomysł rozpropagować w taki sposób,aby był on publicznie dyskutowany,kiedy wiedza na ten temat stanie się powszechna,wówczas z czasem uda się ten plan dla dobra nas wszystkich zrealizować.Oczywiście nie krytykuje firm deweloperskich,one zarabiają na mieszkaniach i we własnym co prawda wąskim interesie ale jednak działają racjonalnie windując te ceny podobnie jak banki udzielając kredytów mieszkaniowych jednak,zdecydowanie więcej jest ludzi zainteresowanych kupnem mieszkania,którzy nie chcą się zadłużać ani wykrwawiać dla własnego m,czyli konsumentów,więc zdecydowana większość potrzebuje zmian,pozatym w krajach gdzie aby mieć dom wystarczy praca własnych dłońi nawet jeżeli mamy do czynienia z ubóstwem ludzi przybywa w tempie sprinterskim,tak jest w Afryce,gdzie klimat i temperatura pozwala na to aby móc mieszkać prymitywnych warunkach,dzisiaj 500 plus już nie wystarczy,ludzie bez stabilności zyciowej nie zdecydują się na założenie rodziny ani tym bardziej na posiadanie licznej gromadki dzieci,przed 1989 rokiem mieliśmy dodatni przyrost naturalny ponieważ ludzie mieli pewność posiadania mieszkania bez kredytu pomimo wszechobecnej biedy,tak samo jest w ubogiej Azji i Afryce,mimo ubóstwa jej mieszkańców przyrost naturalny jest dodatni ponieważ ludzie tam żyjący są pewni posiadania własnego domu.
PiS
PiS 3.03.2018, 18:41
PSL to dopiero jest partia!!!
danka
danka 4.03.2018, 19:08
Raczej : zsl.
Waldi
Waldi 3.03.2018, 18:18
wszystko obiecają by dostać się do kryta, a potem nic nie zrobią. Mieli czas już 8 lat ostatnich . Śmiechu warte. Czy są jeszcze tacy co im ufają

Pozostałe