Ratuję życie! Mieszkańcy zachwyceni akcją

  • 5.03.2018, 14:55 (aktualizacja 05.03.2018 14:58)
  • eki
Ratuję życie! Mieszkańcy zachwyceni akcją
Działo się w galerii Kasztanowej w Pile!

To była kolejna udana akcja prozdrowotna pod patronatem Starosty Pilskiego z udziałem pilskich strażaków i policjantów. Tym razem w galerii Atrium Kasztanowa nasze służby ratownicze pod hasłem POTRAFIĘ, NIE BOJĘ SIĘ, RATUJĘ ŻYCIE szkoliły mieszkańców z pierwszej pomocy przedmedycznej i przepisów ruchu drogowego. Zainteresowanie było ogromne, a sama nauka połączona była z zabawą, ćwiczeniami, konkursami i nagrodami.

Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 13. Strażacy tradycyjnie przed galerią ustawili ciężki sprzęt, między innymi łódź ratunkową. Jak zwykle takie wyposażenie budziło duże zainteresowanie, zwłaszcza najmłodszych. Wewnątrz galerii nie brakowało praktycznych stoisk z fantomami, na których pod okiem profesjonalistów ratowników-strażaków można było ćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Chętnych nie brakowało. Uczyli się przede wszystkim dorośli. Próbowały jednak również starsze dzieci, jak i najmłodsi. Duże zainteresowanie budził również kącik policyjny. Tam każdy mógł się przekonać się jak negatywne są następstwa spożycie alkoholu dla kierowców. Pomogła w tym konkurencja z alkogoglami, przy wykorzystaniu których trzeba było ułożyć klocki. Jak się okazało, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, było to trudne zadanie.

- Alkogogle to symulacja widzenia kierowcy prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu. Wystarczy jeden promil i ma się już duże zaburzenia ruchowe i wzrokowe – tłumaczyła st. sierż. Agnieszka Nalewajko z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Każdy otrzymywał odblaski i upominki od policjantów.

Podczas akcji cały czas trwały losowania nagród – apteczek samochodowych oraz upominków ufundowanych przez Powiat Pilski. Wystarczyło wypełnić ankietę na temat pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego.

- Zainteresowanie jest duże, a nasi mieszkańcy mają już sporą wiedzę na ten temat – przyznał mł. bryg. Zbigniew Szukajło z Komendy Powiatowej Państowej Straży Pożarnej w Pile.

Przedsięwzięcie wspierały także osoby, które aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa: Eligiusz Komarowski - starosta pilski, patron wydarzenia, oraz radni Rady Powiatu w Pile: Agnieszka Magnucka i Robert Judycki.

- Widząc jak ogromne jest zainteresowanie mieszkańców naszymi akcjami prozdrowotnymi z pewnością będziemy je kontynuować. Umiejętność ratowania życia każdemu może się przydać. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Najważniejsze to przełamać strach i wiedzieć jak postępować. Nasze służby są niezwykle skuteczne, co więcej fantastycznie przekazują wiedzę i edukują mieszkańców powiatu pilskiego – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. 

Ideę i samą akcję docenili również mieszkańcy.

- Razem z żoną jesteśmy zawodowymi żołnierzami i służymy w jednostce w Wałczu – wyznał Grzegorz Rubak, który przybył do galerii z cała rodziną.  – Oczywiście znamy zasady pomocy przedmedycznej, ale nauki nigdy za wiele zwłaszcza dla syna Jakuba, który ćwiczył dzisiaj na fantomach i układał klocki w alkogoglach. Wiele się nauczył i doskonale się bawił, dostał też wiele upominków, cieszył się zwłaszcza z odblasków. Takie akcje są potrzebne, bardzo dobrze, że się odbywają - podsumował.

To nie ostatnia inicjatywa edukacyjna, którą z sukcesem zrealizowano w naszym powiecie - kolejne już niebawem.

 

eki

Zdjęcia (22)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe