Powrót pomnika. Czekamy na cokół

  • 6.03.2018, 14:52 (aktualizacja 06.03.2018 14:55)
  • eki
Powrót pomnika. Czekamy na cokół
CHODZIEŻ  Znany jest już termin uroczystości

Choć trochę to trwało, radni miejscy w końcu zaakceptowali lokalizację Pomnika Wdzięczności na wysepce przed Kościołem św. Floriana. W tej kwestii jednomyślności jednak nie było, co wzbudziło pewne zdziwienie w szeregach Towarzystwa i związanych z nim osób.

Podczas poniedziałkowego spotkania zarządu chodzieskiego koła Zarządu TPPW prezes Roman Grewling podkreślał, że inicjatorem odbudowy i inwestorem pomnika Wolności jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

      Pierwotnie w 1930 r. monument stanął u zbiegu obecnych ulic Paderewskiego, Zwycięstwa, Krasińskiego i Wiosny Ludów. - Dlaczego teraz wybraliśmy inne miejsce? Na przestrzeni lat zmieniło się znaczenie dróg - tłumaczy prezes Roman Grewling. - Dziś jest tam trasa wojewódzka i powiatowa, logistycznie więc trudno byłoby zorganizować dużą uroczystość. Rozważaliśmy różne propozycje. Ktoś podpowiedział wysepkę przy kościele. Otworzyły nam się oczy. Odrodzenie państwowości w Chodzieży zawsze związane było z parafią św. Floriana i postacią ks. Czechowskiego…

       - Przeanalizowaliśmy ten punkt pod względem komunikacyjnym. To jest samo centrum miasta, łatwo dostępne dla wycieczek i mieszkańców. Nie ma lepszego miejsca. Zrobiliśmy wizualizacje i wszystko pasuje.

      Rzeźba jest już gotowa. Wykonawcą repliki oryginału autorstwa wybitnego rzeźbiarza Wawrzyńca Kaima z 1930 roku jest pracownia rzeźbiarska Michała Niedźwiedzia z Rogoźna. Póki co, ostra zima nie pozwalała na prace w wybranej lokalizacji. Wszyscy czekają też na cokół.

      - Podobnie jak sama rzeźba, cokół zrobiony będzie również z piaskowca wg projektu Alfreda Aszkiełowicza. Blok przywieziony z kopalni w drugiej połowie kwietnia zostanie osadzony na fundamencie, który wykona firma pana Zydora. O otoczenie zadba Tadeusz Dąbrowicz i jego firma. Już dziś zapraszamy wszystkich w imieniny miasta - 4 maja na godzinę 12 na uroczyste odsłonięcie pomnika. 

      Prezes Roman Grewling podkreśla wielką rolę obu starostów - Juliana Hermaszczuka, który na ten cel odstąpił teren powiatowy i Mirosława Juraszka angażującego się na co dzień w działalność TPPW. We wszystkich działaniach prezesa wspiera też sprawdzony zespół członków zarządu - Stefania Zawielak, Błażej Karolak, Włodzimierz Grabski, Eugeniusz Sobkowski oraz trójka młodych fanów historii i tradycji patriotycznych: Zenon Sroka, Martin Kienitz oraz Karol Korbal.

pik

eki

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe