Dofinansowanie na wyciągnięcie ręki   

  • 13.03.2018, 09:08 (aktualizacja 13.03.2018 09:43)
  • eki
Dofinansowanie na wyciągnięcie ręki    Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej hali wygrała Pracownia Architektoniczna VOWIE STUDIO PLUS w Szamotułach - na zdjęciu w tle jej projekt
PIŁA  Realne działania zamiast pustych słów. Polski Związek Piłki Siatkowej przyczynił się do wpisania inwestycji jaką jest budowa hali sportowej przy ul. W.Pola w Pile - przy LO - na listę znaczących dla polskiego sportu.

 

Kilka miesięcy temu starosta pilski Eligiusz Komarowski spotkał się z prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jackiem Kasprzykiem. W efekcie możemy już być niemal pewni ogromnego dofinansowania na budowę hali przy Pola – poinformował w minionym tygodniu poseł Marcin Porzucek.  

Budowa hali sportowej przy pilskim ogólniaku była zapowiadana od wielu lat, jednak dopiero po zmianie władzy w Starostwie Powiatowym rozpoczęto konkretne działania. Już w 2016 roku ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną, dzięki czemu poznaliśmy propozycję wyglądu tego obiektu. Później kontynuowano działania, aż pod koniec minionego roku pozyskano ważnego partnera, bowiem starania Powiatu Pilskiego wsparł Polski Związek Piłki Siatkowej. Na tym starosta pilski Eligiusz Komarowski nie poprzestał i szukał kolejnych sojuszników w walce o dofinansowanie budowy hali, tak by jak najwięcej środków pozostało w budżecie powiatu. Udało się.

- Pan starosta zwrócił się do parlamentarzystów, w tym także do mnie, z prośbą o pomoc w przekonaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki o wpisaniu budowy hali przy Pola do planu inwestycji o specjalnym znaczeniu dla sportu. I to się udało – powiedział poseł Marcin Porzucek podczas konferencji prasowej. Poseł zauważa również, iż projekt ten musiał walczyć o dofinansowanie z naprawdę poważnymi konkurentami: - Dokładnie 33 inwestycje znajdują się na tej liście i na palcach jednej ręki można policzyć zadania z takich miast jak Piła. Absolutna większość to inwestycje w Spale, Władysławowie, Zakopanem, gdzie prowadzone są ważne dla polskiego sportu ośrodki z wieloletnimi tradycjami. Również duże miasta otrzymały wsparcie, a my jesteśmy jednym z mniejszych, które zostały wpisane na tę listę.

Teraz uzyskanie dofinansowania powinno być już tylko formalnością. Dzięki doskonale przygotowanemu wnioskowi oraz wsparciu ważnych osób najprawdopodobniej uda się zrealizować to, co nie udało się poprzednim władzom Powiatu Pilskiego, a na co kolejne pokolenia uczniów ogólniaka przy Pola czekały od przynajmniej kilkudziesięciu lat. Teraz powinno być już z górki.

- To jest pierwszy krok. W ciągu najbliższych dni powiat musi złożyć dodatkowe dokumenty. Ja jestem jednak dobrej myśli. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się te środki pozyskać. Na ten moment wydaje mi się, że szanse są duże. Szacunkowy koszt tej budowy to 11 mln zł, z czego 70% ma pochodzić ze środków ministerialnych – mówi poseł Porzucek.

Jak więc łatwo wyliczyć, Powiat Pilski może zaoszczędzić blisko 8 mln zł, a z własnego budżet wydać zaledwie ok. 3 mln zł. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będzie można oczywiście przeznaczyć na inne zadania ważne dla mieszkańców Powiatu Pilskiego i samej Piły.

–Cieszę się, że obecne władze Powiatu Pilskiego wystąpiły do Ministerstwa Sportu i Turystyki z prośbą o dofinansowanie tej inwestycji. Tym bardziej, że temat jest przecież znany od dawna, bo już za poprzednich władz w starostwie dużo o tym mówiono. Skończyło się na mówieniu, a w praktyce niewiele w tej sprawie zrobiono. Oczywiście dokumenty przed samymi wyborami również się pojawiały, ale nie miało to większego znaczenia – kończy poseł Porzucek.

Wygląda więc na to, że nawet najtrudniejsze i najbardziej kosztowne inwestycje da się zrealizować ponosząc przy okazji zaledwie marną część kosztów. Wystarczy jedynie zakasać rękawy i zamiast tylko mówić o realnych działaniach, podjąć je.

Krzysztof Kuźmicz

______________________________________________________________________

7 milionów dotacji dla hali sportowej

Poseł Marcin Porzucek: - Dostałem właśnie potwierdzenie, że minister sportu i turystyki zatwierdził aktualizację Planu Wieloletniego do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Wśród zadań inwestycyjnych w nim ujętych jest budowa hali sportowej dla Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile. Oznacza to możliwość pozyskania 70% wartości projektu, tj. ponad 7 mln zł ze środków centralnych. Staroście pilskiemu gratuluję determinacji i przygotowania dobrego wniosku.

Warto podkreślić, że na liście dominują inwestycje strategiczne w dużych ośrodkach, wniosek powiatu pilskiego jest jednym z wyjątków. Aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe już w tym roku, należy wkrótce złożyć dokumenty potwierdzające gotowość do realizacji inwestycji.

Przypomnijmy:  Hala ma spełniać wymogi nie tylko Polskiego Związku Piłki Siatkowej, ale i europejskiej bądź światowej federacji, a co za tym idzie, na tej hali – gdyby zaistniała potrzeba - będzie można rozgrywać mecze wysokiej rangi. Sama hala ma być gotowa w 2019 roku. Będzie ona mogła pomieścić około dwustu widzów, a więc będzie jedną z największych w Pile. Projektem będzie prawdopodobnie bardzo zbliżona do tego, który wygrał  w rozwiązanym jakiś czas temu w konkursie (patrz foto).

 

(acz)

 

 


 

 

eki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe