Śnięte ryby w rzece Bolemka

  • 8.05.2018, 21:58 (aktualizacja 08.05.2018 22:01)
  • Anna Czapla-Furtacz
Śnięte ryby w rzece Bolemka
Chodzież. 4 maja po południu jeden z wędkarzy zauważył śnięte ryby i pianę unoszącą się na rzece Bolemka tuż przy ujściu do jeziora Miejskiego w Chodzieży. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży informacja o zdarzeniu trafiła od prezesa Koła Polskiego Związku Wędkarzy w Chodzieży o godzinie 13:07.

Na miejsce zdarzenia dyżurny SK zadysponował zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Chodzieży, grupę operacyjną z KP PSP oraz poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG PSP nr 1 z Piły.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono, że w rzece Bolemka na odcinku około 300m unosi się i leży na dnie kilkadziesiąt małych (kilkunastucentymetrowych) ryb pomiędzy jeziorem Karczewnik a jeziorem Miejskim (brak piany lub innej podejrzanej substancji, a woda w rzece nie wzbudzała zastrzeżeń).

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie próbie ustalenia przyczyn zdarzenia. Sprawdzono cały odcinek rzeki Bolemka pomiędzy dwoma jeziorami – nie stwierdzono zagrożenia. Strażacy odpowiednio zabezpieczeni pobrali próbki z rzeki w celu próby określenia substancji, która mogła doprowadzić do skażenia wody i /lub zatrucia ryb. Próbki zostały poddane analizie. W trakcie w/w działań zauważono, że w rzece zaczęły pływać inne ryby bez oznak zatrucia. Na miejsce zdarzenia przybyli pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddziału w Pile, którzy również podjęli czynności wyjaśniające przyczynę śnięcia ryb. Na miejscu obecni byli również przedstawiciele Nadzoru Wodnego Chodzież - Wody Polskie, Polskiego Związku Wędkarzy oraz patrol Policji.

Po przeprowadzeniu badań przez Państwową Straż Pożarną nie stwierdzono zagrożenia chemiczno-ekologicznego. W akcji trwającej prawie 3 godziny brało udział 5 zastępów PSP (14 strażaków), Policja oraz WIOŚ.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Leszek Naranowicz

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe