Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Naukobus w Pile

W lipcu w naszym mieście w sali sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych gościł Planetobus, a wczoraj - na zaproszenie posła Grzegorza Piechowiaka i starosty pilskiego, Eligiusza Komarowskiego - przyjechał Naukobus – kolejna atrakcja Centrum Nauki Kopernik. „Zainstalował się” w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Okrzei 9. Można go odwiedzać – i eksperymentować korzystając z przygotowanych atrakcji – jeszcze dzisiaj (piątek, 3 sierpnia) między 8.00 a 14.00.
Naukobus w Pile

 

Jak wygląda Naukobus? W Pile przybrał raczej kształt naukowego laboratorium. Stworzono liczne stanowiska z eksponatami gotowymi do przeprowadzenia naukowych eksperymentów. Zjawiska, jakie dzięki nim można obserwować, dotykają takich dziedzin jak fizyka, biologia czy matematyka. Zagadki dźwięku, fali, koloru, szybkości i pędu, magia burzy, czy fenomen echa – to wszystko jest do wyjaśnienia i w zasięgu naszego wzroku, słuchu czy nawet ręki. Wystarczy odczytać prezentowaną na wielkich planszach instrukcję, by samemu przeprowadzić proste doświadczenie, które wprowadzi nas w tajemniczy świat nauki.

Co więcej – w naukobusie można także zobaczyć jak wyglądamy w środku! – czyli podejrzeć narządy niezbędne do życia, a nawet spróbować złożyć samemu jamę brzuszną, przekonać się, jak połączone są ze sobą przełyk, żołądek, dwunastnica, gdzie naprawdę leży wątroba, co jest większe: trzustka czy nadnercza, w końcu czym różni się płuco prawe od lewego…

We wszystkim pomagają oglądającym edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik – wyjaśniają zachodzące zmiany, pomagają zrozumieć efekty eksperymentów, opowiadają o niespodziankach, jakie kryją natura i świat.

Ale wizyta w Naukobusie to – jak się okazuje – dla dzieci i młodzieży, a nawet dla ich rodziców – przede wszystkim zabawa. Siadają np. na wirującym krześle i doświadczają, jak działa teoria zachowania momentu pędu i szybko opanowują trójwymiarowy model ciała ludzkiego. Przy stołach z łamigłówkami spędzają najwięcej czasu. A opuszczając Naukobus otrzymują „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

Wstęp jest bezpłatny. Jednak by wejść do środka konieczna była wcześniejsza rejestracja telefoniczna. (informacja: 212 69 70 oraz 67 349 19 54, a także mailowo: [email protected].).

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czystyTreść komentarza: Za to Ty z brudnym umysłem zwojujesz internet :)Data dodania komentarza: 07.03.2024, 23:44Źródło komentarza: Z Piły do NASAAutor komentarza: podstawówkaTreść komentarza: Użycie formułki "Rośnie skala" jest wyrazem niezrozumienia podstaw semantyki u Szejnfelda.Data dodania komentarza: 29.02.2024, 21:18Źródło komentarza: Rośnie skala problemów małych firm – senator Szejnfeld zwraca się do rządu o wsparcieAutor komentarza: BiegłyTreść komentarza: Poziom dziennikarski dno. To nie jest fundacja AI i nie ma nic wspólnego ze sztuczną inteligencją. Fundacja jest Ala (w zasadzie Alfreda) Wordena, kosmonauty aerykańskiego, uczestnika Apollo 15.Data dodania komentarza: 27.02.2024, 10:39Źródło komentarza: Z Piły do NASAAutor komentarza: AdminTreść komentarza: W brudnych butach jak na zdjęciu raczej Stanów nie zwojuje...Data dodania komentarza: 27.02.2024, 10:35Źródło komentarza: Z Piły do NASAAutor komentarza: do kurewTreść komentarza: Cóś kurva ostataniemi czasy nie ma nic o lemanie, co wy - kurvy - śpicie, pijaki z wiochy i miasta?Data dodania komentarza: 25.02.2024, 14:42Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: pjerdutTreść komentarza: tera kaczory som mniastem a wobec powyszszego Wolski Brunek jest burmiszczem. Stokłosa chyba jusz siem zestarzał i jemu zwisa sport.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 21:28Źródło komentarza: Pierwszy turniej na wygnaniu, czyli kolejny kaczorski absurd
Reklama
Reklama