Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Bezpłatne badania mammograficzne

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy wszystkie Panie w wieku 50-69 lat do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach mammograficznych.
Bezpłatne badania mammograficzne

Mammografia to bezpieczne zdjęcie rentgenowskie, wykonane dzięki niskiej dawce promieniowania. Badanie może wykryć nawet bardzo niewielkie, niewyczuwalne dotykiem zmiany. Kobiety od 50 roku życia powinny wykonywać to badanie profilaktycznie, regularnie raz na dwa lata.

Ważnym elementem w profilaktyce raka piersi jest również samobadanie piersi. Badanie należy wykonywać od 12 roku życia przynajmniej raz w miesiącu, 3-4 dni po rozpoczęciu cyklu miesięcznego. Kobiety po menopauzie powinny wykonywać badanie tego samego dnia w każdym miesiącu.

Aby samodzielnie wykonać samobadanie potrzebne są jedynie lustro oraz trzy palce własnej dłoni. Technika samobadania pozwala kobiecie nauczyć się tego, co jest normalne w jej piersiach, a także nauczyć się zauważać i wyczuwać zmiany.

W pierwszym etapie samobadania piersi należy stanąć przed lustrem z opuszczonymi swobodnie ramionami i zwrócić uwagę na symetrię piersi oraz brodawek. Następnie należy unieść ręce do góry i ponownie sprawdzić symetrię piersi oraz gładkość skóry - czy są widoczne rozszerzone naczynia krwionośne lub inne zmiany w wyglądzie piersi. W kolejnym kroku uciskając płasko ułożonymi palcami miejsce przy miejscu należy sprawdzić, czy w piersiach nie występują zgrubienia, które wcześniej nie były wyczuwalne. Kolistymi ruchami należy lekko uciskać pierś lub podzielić ją w myślach na ćwiartki i dokładnie sprawdzić każdą z nich. Warto również ucisnąć brodawkę, aby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej wydzielina. W taki sam sposób należy kontrolować obie piersi.

Warto pamiętać, że nie każda zmiana występująca w piersi ma związek z nowotworem złośliwym, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego.

Panie w młodszym wieku, oprócz samobadania piersi co miesiąc, powinny wykonywać regularnie USG piersi, a wieku 35-40 lat po raz pierwszy powinny udać się na mammografię, na podstawie skierowania od swojego lekarza ginekologa.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone są w mammobusach - mobilnych pracowniach na terenie całego województwa. O przyjeździe do danej miejscowości w będą informowały specjalne plakaty.

 

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim:

Mammobus: Trzcianka – 13.08.2018
 

Dodatkowo wszystkie Panie w wieku 25-59 lat zachęcamy także do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych.


Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim prowadzą lekarze rodzinni w Przychodni PROVITA w Krzyżu Wielkopolskim.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w mammobusie lub cytobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31),

a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

                             
                                  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama