Mobilna rewolucja!

  • 17.07.2017, 13:04
  • eki
Mobilna rewolucja!
CHODZIEŻ To projekt niestandardowy… Jeśli całość wypali, ulice Chodzieży zostaną odmienione. Przybędą chodniki, parkingi, autobusy, a nawet stateczek na jeziorze

 

Około trzystu bezpłatnych miejsc parkingowych,  prawie 10 kilometrów chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, nowe przystanki i autobusy, a także specjalne centrum przesiadkowe - to tylko niektóre ze zmian, jakie będą efektem ruszającego właśnie w Chodzieży projektu związanego z transportem i komunikacją. W sumie projekt jest wart ponad 16,5 mln złotych - z czego blisko 13 milionów pochodzić będzie z dofinansowania.

 

Równie ważne jak infrastruktura drogowa jest nowy tabor. Nowoczesne autobusy są oczkiem w głowie burmistrza. Przybędą dokładnie cztery miejskie Solarisy (dziewięcio-metrowe), plus jeden o napędzie elektrycznym. Przy okazji zmodyfikowane zostaną trasy, m. in. lepsze będzie połączenie z cmentarzem. - W planie ujęte zostaną możliwe do realizacji sugestie mieszkańców. Chcę dodać iż autobus elektryczny nie zostanie przypisany do konkretnej linii. W zależności od potrzeb będzie kursował na różnych trasach - mówi burmistrz Jacek Gursz.

„Mobilność miejska” -  jak roboczo nazywano ten projekt - to największa chodzieska inwestycja nie tylko w bieżącym roku, ale także na przestrzeni ostatnich kilku lat. Porównywalną wartość i zakres miał jedynie zakończony dwa lata temu projekt Miejskich Wodociągów,  związany z uporządkowaniem gospodarki ściekowej na terenie Chodzieży i gminy Chodzież.

Dla przeciętnego mieszkańca ważne są chodniki. Według zapowiedzi przybędzie ich niemal 10 kilometrów. Powstaną na drogach gminnych, ale również na powiatowych. O nowe trotuary wzbogaci się m. in. ul. Notecka, Dąbrowskiego, Ofiar Gór Morzewskich, Mostowa, Paderewskiego, Kasprzaka, Młyńska, Leśna, Kochanowskiego. Pojawi się także ok 40 nowych wiat przystankowych i bardzo potrzebne parkingi: w rejonie plaży miejskiej, na Kasprzaka przy Zakładach Porcelany, przy górnej kaplicy i przy MOSiRze - Trzeba zaznaczyć, że wybór ulic nie jest przypadkowy tylko wynika z zasad i warunków konkursu unijnego, z którego otrzymujemy dofinansowanie. To nie wszystko, w przyszłym roku na jeziorze Miejskim ma pojawić się nowy statek.

Nakłady na transport mają się także przełożyć na zmianę podejścia mieszkańców do kwestii  poruszania się po Chodzieży. - By przekonać chodzieżan do wybierania „dwóch kółek” zamiast auta,  budowane będą ścieżki pieszo-rowerowe, a także wspomniane parkingi buforowe wyposażone w stacje roweru miejskiego - dodaje burmistrz.

 - Projekt mobilności wspólnie z wągrowieckim zostały najlepiej ocenione w Wielkopolsce. Postrzegam to jako nagrodę za 2-letni trud przygotowywania koncepcji do konkursu.

pik

eki

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe