Niedzielna bomba. Wojsko w Margoninie!

Niedzielna bomba. Wojsko w Margoninie!
Według szacunków służb porządkowych w kulminacyjnym momencie tego niezwykłego wydarzenia wzięło udział ok. 10 tys. osób co jest swoistym rekordem. Już od niedzielnego południa w stronę stadionu zaczęły zdążać (nierzadko całymi rodzinami), coraz liczniejsze grupy mieszkańców, by z bliska zobaczyć najnowocześniejsze uzbrojenie polskiej armii. Na chętnych czekała moc atrakcji.

Uwagę przyciągał potężny czołg Leopard 2a5, który w kolumnie aut przyjechał z Żagania. Do Margonina sprowadzono także legendarnego Hummera, wykorzystywanego w misjach zagranicznych Rosomaka oraz Honkery. Chętni mogli także zobaczyć patrol saperski oraz wyposażenie ratunkowe pilota F-16. Jednak największe zainteresowanie publiczności wzbudził zaprezentowany dwukrotnie pokaz działań bojowych jednostki komandosów z 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Efektowne granaty hukowe, wystrzały z broni maszynowej i zasłony dymne potęgowały wrażenie uczestniczenia w czymś wyjątkowym.

Wielkim wzięciem wśród przybyłych cieszyły się przygotowane przez organizatorów loty widokowe śmigłowcem (skorzystało ponad 130 osób) oraz symulatory zderzeń pojazdów i dachowania. Kilkaset osób z zainteresowaniem kibicowało załadunkowi potężnego 80 tonowego Leoparda i odjazdowi kolumny wojskowej do Żagania. Najlepszą ilustracją nich będzie fakt, iż przejazd czołgu po terenie przylegającym do stadionu pozostawił po sobie koleiny w ziemi głębokie na kilkadziesiąt centymetrów.

Nieco innego rodzaju przeżycia podczas pikniku muzycznego zaproponował solista poznańskiej opery Jaromir Trafankowski, który wystąpił w repertuarze pieśni wojskowych. Warto wspomnieć, że Margonin odwiedziła ekipa Telewizji Polskiej, która obszernie informowała o pikniku w swoich programach informacyjnych. Na zakończenie uroczystości burmistrz Margonina Janusz Piechocki w towarzystwie ppłk. Radosława Wojciechowicza, dowódcy 7. Brygady Obrony Wybrzeża wręczył uczestniczącym w wydarzeniu jednostkom pamiątkowe statuetki.

Organizatorzy podkreślają doskonałą współpracę z armią, szczególnie z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i samym dowódcą gen. dywizji Jarosławem Miką. - To dzięki wzorowej współpracy i wzajemnemu zaufaniu udało się zorganizować wydarzenie, które przyczynia się do promocji sił zbrojnych w mniejszych miejscowościach, buduje poczucie więzi z wojskiem polskim i wzrost świadomości postaw obywatelskich - komentuje burmistrz Janusz Piechocki. - Piknik odwiedziła olbrzymia liczba osób, co świadczy o potrzebie organizacji podobnych wydarzeń.

pik

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe