Znaleziono wściekłego nietoperza

Znaleziono wściekłego nietoperza
3. sierpnia w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu stwierdzono wściekliznę u nietoperza. Martwy nietoperz został zabrany z posesji przy ul. Wojska Polskiego 43/37 w Jastrowiu.

Za zagrożony obszar uznano teren miasta i gminy Jastrowie, gminy Okonek oraz gminy Tarnówka w promieniu 5 km od ogniska wścieklizny. W obrębie obszaru zagrożonego: - należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi, - nie dotykać zwierząt chorych lub padłych, - w przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego należy powiadomić o tym fakcie Straż Miejską lub Inspekcję Weterynaryjną, - psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy, - koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów, - bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie.

Należy podkreślić, że stwierdzenie obecności wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego, jakim jest nietoperz nie jest sytuacją wyjątkową. Zwierzę to, podobnie jak inne zwierzęta wolno żyjące może być rezerwuarem tego wirusa. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje na całym świecie. Jednak jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi, wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka, przebywającego na co dzień w środowisku, w którym obecne są również zwierzęta.

(jj), info UGiM Jastrowie

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe