Park Miejski rozbłysnął światłem i sztuką 

  • 5.09.2017, 12:01
  • eki
Park Miejski rozbłysnął światłem i sztuką 
IV Metafizyczna Noc Artystyczna: Muzyka, performance, videoarty, obraz, ruch, światło

W pilskim Parku Miejskim odbyła się IV Metafizyczna Noc Artystyczna z podtytułem: „PIKA w Krainie Czarów”. Gościem specjalnym imprezy była Anna Kluza z Warszawy, która pracowała przy pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej „Loving Vincent”, budzącej zachwyt na całym świecie.

PIKA czyli Pilski Interdyscyplinarny Kolektyw Artystyczny skupiający „twórców wszelakich”, zebranych przez artystę malarza Tomasza Perlicjana, już po raz czwarty ożywił pilski park nocą, otaczając go muzyką oraz instalując między drzewami ekrany, na których wyświetlano filmy i videoarty artystów z Piły, regionu, kraju, a nawet ze świata (Klaus Dobler – Niemcy, Ligi Piero Ippolito - Włochy). Muzycznie imprezę dopieszczali: IMPROJAZZQUARTET, DJ Halo Dog, DJ Dark Buddha, Arkana oraz Kulturka Sound System. Muzycy ulokowani w otwartych namiotach oraz w stylowej altanie tworzyli niejako centra, wokół których gromadzili się słuchacze. Świetnie rozkręcił imprezę pilski IMPROJAZZQUARTET. Potem gromkimi brawami nagradzano kolejne występy, które przygotował DJ Piesek (Piotr Kubale z Wągrowca), łączące rytm z interesującym wokalem i teatralnym wyrazem. DJ bardzo sugestywnie grał mimiką i gestem, przyciągając pod swój namiot naprawdę solidne grono słuchaczy.      

Przy fontannie swoje stalowe, „żywe” rzeźby, przybierające przeróżne kształty w zmieniającym się oświetleniu i w niezwykły sposób modyfikujące także wyraz oczu i mimikę, czyli „Stalowe divy”, prezentował Tomasz Dąbrowski ze Złotowa. Prace fotograficzne, malarskie, rysunkowe w formie videoartów, przeróżnych wizualizacji i prezentacji artystycznych, a także filmów można było oglądać na ekranach rozwieszonych między drzewami (ekrany spełniały tu podwójną funkcję: po pierwsze tablic do wyświetlania artystycznych produkcji, a po drugie: źródeł światła, które w magiczny sposób kolorowało nocny park). Prezentacje te przygotowali m.in. Tomasz Perlicjan, Katarzyna Olter, Edward Kreft, Miras Magones, Aziu Osesek, Dariusz Madziński, Małgorzata Borsukiewicz, Marta Nowakowska, Halo Dog, VJ Oko, Wanda Lisiecka, Klaudia Kulczak, Klaus Dobler (Niemcy), Ligi Piero Ippolito (Włochy), Zenon Windak (Słowików), Edyta Kin, a także wspomniana wyżej Anna Kluza, która pracowała przy pełnometrażowej animacji malarskiej „Loving Vincent” (A. Kluza była częścią zespołu nadzorującego i odpowiedzialnego za testowanie i szkolenie malarzy. W filmie zrealizowała kilka najbardziej ambitnych zdjęć, stworzyła wiele obrazów).

Wszystko wskazuje na to, że IV MNA to nie ostatnie spotkanie pilan z Anną Kluzą – trwają bowiem ustalenia co do pilskiej promocji filmu „Loving Vincent”, z jej udziałem (polski tytuł obrazu nosi tytuł „Twój Vincent”). Przypomnijmy: Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. Dodajmy, że Vincenta Van Gogha zagrał pochodzący z naszego regionu (z Trzcianki) Robert Gulaczyk, aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Uczestnicy MNA po północy mieli także okazję obejrzeć parokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach film z 2015 r. pn: „Performer” w reż. Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, z udziałem m.in. Agaty Buzek i Andrzeja Chyry. Bohaterem obrazu jest autentyczny artysta, kontrowersyjny performer Oskar Dawicki, który nie idzie na kompromisy przygotowując performance, często ryzykując własne życie lub zdrowie. I który w filmie zagrał sam siebie...

Klimat imprezy tworzyli także szczudlarka (rozświetlona białym światłem Biała Dama) i linoskoczek, a także osoby w przebraniach nawiązujących do tematu Metafizycznej Nocy.

I tak oto pilski Parki Miejski zamienił się w krainę czarów…

- Jest jeszcze inny wymiar naszej Metafizycznej Nocy, poza tym najważniejszym, artystycznym. Otóż  jest to taki wieczorny spacer przed snem, który jednak nie kończy się na przejściu przez park jedną ścieżką. To są tak naprawdę kilometry artystycznej podróży. Sytuacja, gdzie dzieją się symultanicznie różne rzeczy w różnych miejscach parku powoduje to, że chcąc obejrzeć większość prezentacji musisz przejść jedną, drugą i trzecią ścieżką. Tak że ta Noc daje też korzyść zdrowotną! Przyznam, że ja w niedzielę miałem zakwasy! – ale też całą sobotę i pół nocy z soboty na niedzielę byłem na nogach… Było dużo spraw organizacyjnych do ogarnięcia, nie było chwili tak naprawdę, by przysiąść – to bardzo dobre ćwiczenie! – zauważa Tomasz Perlicjan, organizator Metafizycznej Nocy Artystycznej.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że tylu pilan ile tej jednej nocy przemierza alejki naszego parku, nie widać w nim normalnie nawet za dnia… Zwykle są to Przechodnie. Podczas Metafizycznej Nocy Artystycznej pojawiają się natomiast… Krążowniki!

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego magicznego wydarzenia (na portalu dziennikowy.pl oraz na stronach TN na facebooku: Tygodnik Nowy oraz Piła –Wokół Kultury. 

 Organizatorami imprezy byli: Tomasz Perlicjan – Penetrator Mistycznych Przestrzeni, Regionalne Centrum Kultury oraz OLD SCHOOL Szkoła Językowa Arkadiusz Klimek.     

eKi

eki
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe