Rządowe pieniądze dla Szpitala Specjalistycznego w Pile

  • 12.09.2017, 09:10
  • eki
Rządowe pieniądze dla Szpitala Specjalistycznego w Pile
PIŁA  Blisko dwa miliony złotych - decyzją premiera Mateusza Morawieckiego - Ministerstwo Rozwoju i Finansów wyasygnowało z rezerwy budżetowej dla pilskiej kardiologii 

 

Blisko dwa miliony złotych Ministerstwo Rozwoju i Finansów wyasygnowało z rezerwy budżetowej dla pilskiego Szpitala Specjalistycznego. Za tę kwotę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zakupiony zostanie kardiologiczny sprzęt specjalistyczny, który wyposaży nowo powstającą Pracownię Elektrofizjologii, nieocenioną w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Wojewoda Wielkopolski potwierdził pisemnie, że Powiat Pilski otrzymał środki finansowe z rezerwy budżetu państwa na utworzenie i wyposażenie w strukturach Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica Pracowni Elektrofizjologii w ramach oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki - poinformował w poniedziałek starosta pilski, Eligiusz Komarowski. - To prawie dwa miliony złotych, co przy wkładzie własnym Powiatu, sięgającym prawie pół miliona zł pozwoli na sfinalizowanie inwestycji za około 2,5 mln zł. Bardzo cię cieszę, że Kancelaria Rady Ministrów dostrzegła potrzeby pilskiego szpitala, który do 1998 roku pełnił funkcję szpitala wojewódzkiego, a dziś - choć z nazwy jest powiatowy- nadal pełni funkcje ponadregionalną.

***

Koszt całkowity zadania to 2 316 300, 00 zł. Wkład własny Powiatu Pilskiego: 463 260 zł Otrzymana  kwota dofinansowania: 1 mln 853 040 zł. To wielka rzecz dla szpitala i wspaniała informacja dla pacjentów. Do wspólnego sukcesu w dużej mierze przyczynił się poseł Polski Razem, Grzegorz Piechowiak, który zabiegał o fundusze w stolicy.  Cieszy się z dobrych informacji razem z innymi: - Te środki dla pilskiego szpitala to wspaniała wiadomość. Dzięki nowemu sprzętowi poczucie bezpieczeństwa pacjentów leczących się kardiologicznie będzie coraz większe. Nie trzeba było długo przekonywać Kancelarii Premiera, żeby z rezerwy budżetowej wyasygnowała dotację. Wniosek był bardzo dobrze napisany. Jest uzasadniony ogromem osób, które korzystają z usług naszego Szpitala Specjalistycznego. Cieszę się, że to dość sprawnie poszło i wierzę, że jeszcze w tym roku nowoczesny sprzęt zacznie służyć pacjentom pilskiej kardiologii.

***   

Jak informują dyrektor szpitala i ordynator kardiologii, utworzenie Pracowni Elektrofizjologii umożliwi poszerzenie oferty procedur wykonywanych w Szpitalu Specjalistycznym w Pile o zabiegi ablacji – zabieg leczący niektóre zaburzenia rytmu serca oporne na leczenie zachowawcze oraz inwazyjnego leczenia udaru mózgu, co poprawi dostępność do wyżej wymienionych zabiegów pacjentom z północnej wielkopolski.

Przyczyni się to również do zwiększenia przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia i wpłynie na poprawę wyniku finansowego Szpitala Specjalistycznego w Pile. Zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca (których skuteczność wynosi 95%), to procedura medyczna, która może skutkować całkowitym wyleczeniem pacjenta, pozbawieniem go konieczności przyjmowania leków oraz wyeliminowaniem wizyt w Poradni Kardiologicznej czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Inwazyjne leczenie udarów mózgu jest pionierską i nowoczesną metodą stosowaną od kilku lat w Polsce i na świecie. Wdrożenie metody mechanicznego usuwania zakrzepu z tętnicy mózgowej, będącego przyczyną udaru, istotnie zwiększa przeżywalność pacjenta i daje szansę na pełen jego powrót do sprawności fizycznej i umysłowej.

Dyrektor Szpitala, Rafał Szuca: - Teraz będzie można zamknąć cały cykl leczenia zachowawczego naszej pilskiej kardiologii. A trzeba pamiętać, że nie służy ona wyłącznie mieszkańcom miasta i powiatu, pełni rolę regionalną. Obsługuje ponad pół miliona mieszkańców. Bardzo się cieszę, że udało się dokończyć projekt i tak istotna dotacja trafi do jednego z najważniejszych oddziałów naszego szpitala. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się do tego sukcesu przyczynili.

- Utworzenie Pracowni Elektrofizjologii w ramach funkcjonującego Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki pozwoli na połączenie metod leczenia zachowawczego z interwencyjnym (zabiegowymi) i stworzy możliwość kompleksowego leczenia pacjenta w jednym miejscu. Zatem przyczyni się do podniesienia konkurencyjności naszego regionu- dodaje wicestarosta, Stefan Piechocki.

***

W ramach inwestycji zakupiony zostanie sprzęt: kardioangiograf – za około 1 mln. 400 tys. oraz wyposażenie dodatkowe: monitory, stół, system monitorowania funkcji życiowych. Część środków – 15.000 zł zostanie przeznaczona na montaż urządzenia i uruchomienie oraz na odbiór sanitarny, techniczny i radiacyjny (5.000 zł). Konieczne będzie również przeszkolenie pracowników (6.000 zł). Znaczną kwotę pochłoną prace adaptacyjne wewnętrzne czyli przystosowanie pomieszczeń – 246.000 zł, wykonanie osłon – 120.000 zł. jak również adaptacja części instalacyjnej- 418 tys.200 zł. Część środków pochłoną prace budowlane- ponad 700 tys. zł jak również sporządzenie dokumentacji – jest to koszt 50 tys. zł.

***

Pracownia Hemodynamiki powstała w 2003 roku, pełni ona całodobowy ostry dyżur. Zabezpiecza swoim działaniem bardzo rozległy obszar, gdyż najbliższy tego typu  ośrodek znajduje się w odległości 100 km od Piły. Obecnie pracownie elektrofizjologii dla pacjentów z Powiatu Pilskiego znajdują się w  Bydgoszczy i Poznaniu. Od ponad 10 lat szpital pilski pełni stały dyżur hemodynamiczny tzn. metodą kardiologii interwencyjnej leczy ostre zespoły wieńcowe (m.in. zawały serca, których jest ponad 6oo rocznie). Niezależnie od tego oddział od 1989 roku wszczepia systemy stymulujące mięsień sercowy a od 5 lat również oprócz standardowych stymulatorów serca wszczepia systemy protekcyjne i lecznicze - kardiowertery oraz systemy resynchronizujące tzw. CRT  czyli przywracające właściwy rytm serca w niektórych jego zaburzeniach.

Tworzona właśnie Pracownia Elektrofizjologii będzie wykonywała bardzo nowoczesne leczenie zaburzeń rytmu serca np. migotania przedsionków wykonując zabiegi ablacji czyli nieinwazyjnego zabiegu wewnątrzsercowego przez tętniczą elektrokoagulację. Liczba zabiegów planowana po rozwinięciu działalności wyniesie szacunkowo od 200 do 300 rocznie.

***

Pieniądze z dotacji mają zostać zagospodarowane do końca roku, ale starosta planuje, że zakup uda się zrealizować w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Już w poniedziałek  rozpoczął pracę zespól ekspercki, którego zadaniem będzie przygotowanie procedury przetargowej.

(acz), (pp)

 

 

eki

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe