Ambasada Rosji oburzona likwidacją trzcianeckiego mauzoleum

Ambasada Rosji oburzona likwidacją trzcianeckiego mauzoleum
W piątek, 8 września mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance przeszło do historii. W zależności od światopoglądu jedni się z tego cieszą, inni wyrażają oburzenie. Gorzkich słów na temat rozbiórki mauzoleum nie szczędzili działacze lewicowi powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Swoje oburzenie w specjalnym oświadczeniu wyraziła również Ambasada Rosji w Polsce.

Oto Komentarz Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji.

Z oburzeniem dowiedzieliśmy się o zburzeniu mauzoleum na miejscu zbiorowego grobu żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance (Polska). Przygotowanie do tego bluźnierczego aktu trwało długo, i strona polska była dobrze poinformowana o naszym argumentowanym i jednoznacznym stanowisku przeciwko likwidacji tego monumentu.

Samowola władz Polski wobec każdego radzieckiego/rosyjskiego obiektu memorialnego jest nie do akceptacji z punktu widzenia obowiązujących dokumentów międzypaństwowych i międzyrządowych.

Wyrażamy stanowczy protest z powodu wandalizmu władz polskich. Uznajemy ten kolejny oburzający incydent za bezpośrednie następstwo i ilustrację antyrosyjskiej polityki kierownictwa Polski, w tym w dziedzinie memorialnej. W Warszawie powinno się zrozumieć, że taka demonstracja lekceważenia pamięci o wojnie i jej bohaterach jest bliska barbarzyństwu. Nie zamierzamy z tym się godzić.

 

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe