II Pilski Orszak Trzech Króli

Podziel się:
Oceń:
09.01.2018, 10:13

PIŁA   II Pilski Orszak Trzech Króli: barwny korowód wyruszył z Placu Zwycięstwa na Plac Staszica, by tam złożyć hołd Dzieciątku…

Pilanie razem w Święto Objawienia Pańskiego: Świętowali z trzema królami

W tradycję Piły pomału wpisuje się Orszak Trzech Króli. Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz, 6 stycznia, ulicami Piły przeszli trzej monarchowie w asyście licznie zgromadzonych mieszkańców. I podobnie jak w roku ubiegłym, w wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy (mówi się o 5. tys.) osób. Co niektórzy zachwycili strojami królewskimi, anielskimi i pastuszków, tworząc przy tym barwny korowód.

 

Zawiązał się on w miejscu dla pilan szczególnym: pod pomnikiem Jana Pawła II na placu Zwycięstwa. Tu włodarze Piły przekazali Trzem Mędrcom ze Wschodu symboliczne klucze do miasta i stąd orszak – a właściwie trzy orszaki w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim symbolizujące Mędrców z 3 kontynentów: z Europy, z Azji i z Afryki - ruszyły Aleją Piastów, a dalej ulicami Piłsudskiego i 11 Listopada na Plac Konstytucji.  

Oczywiście były przystanki: pierwszy na Alei Piastów, gdzie ustawiono „Pałac Heroda” – przedstawienie dotyczące wydarzeń związanych z Herodem przygotował Teatr Wirtualny z Regionalnego Centrum Kultury. Kolejny przystanek miał miejsce na Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyło się przedstawienie pod tytułem „Brama Anielska”, z kolei na Placu Staszica trzej królowie złożyli dary Dzieciątku, a mieszkańcy Piły zaczęli wspólne kolędowanie.

Rozstrzygnięto też konkurs na „Najlepiej przebraną rodzinę”. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się Anna i Tomasz Wejerowie („Święta Rodzina”) z parafii pw. św. Jana Bosko w Pile ze Wspólnoty Nikodem. W rolę pastuszków wcieliły się ich starsze dzieci.

Całość znakomicie dopełnił koncert kapeli góralskiej „Ondraszki” i zespołu „Siewcy Lednicy”.

(es)

fot. es, K.Szczelczyk

 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pulu
Pulu 05.02.2021, 16:45
Gdyby żył Marian Dominiczak członek Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Pile, kazałby zrobić z tej okazji korso kwiatowe i wieńce dożynkowe. Ale umarł.
znakomite!
znakomite! 19.01.2020, 21:02
To napisałem ja, Januszas Lemanowiczus, idiotas głupkas hejterowiczjus, mężas klapowiekas, ojciec synas pedalas, co mu guwnias w dópas ubijas śniadaś turkas
Helena
Helena 15.01.2020, 13:17
Niektórzy obywatele płci męskiej aby sobie ulżyć dópnie, wyjeżdżają w inne krainy geograficzne. Np. do Montany. I tam dalej nadstawiają dópsko doszczętnie zryte przez tureckiegoi faifusa
Hiacynt
Hiacynt 05.02.2021, 16:40
Oczywista oczywistość że do Montany, tam robią większość amerykańskich kartofelków i taki obywatel może swobodnie gubić z dópy.
mr wokanda
mr wokanda 30.12.2019, 17:04
Syn ma kakaowe oko. Żona klap-powiekę. A staruch szerszą mordę o 35%. Kurna, co za rodzina!