Przygotowania do wielkich jubileuszy

  • 26.10.2017, 12:03
  • Anna Czapla-Furtacz
Przygotowania do wielkich jubileuszy
Dwa jubileusze, które wypadają w przyszłym roku, mają szczególne znaczenie dla Polski. Mowa o setnych rocznicach odzyskania niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Powiatowy Komitet Honorowy tych obchodów spotkał się w poniedziałek, 23 października w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Usłyszeliśmy wiele propozycji i wniosków, które w części gmin są już realizowane. Na szczególne słowa uznania zasłużyły komitety z Białośliwia, Wyrzyska i Szydłowa, które przedstawiły szczegółowy plan działania. Pozostali też mają swoje propozycje, nad którymi wciąż pracują. Powiat Pilski również przygotowuje swoją ofertę, która – mam głęboką nadzieję – zainteresuje wszystkie pokolenia. Dążymy do tego, żeby przyszłoroczne obchody obfitowały nie tylko w dużą dawkę wiedzy historycznej, ale również zachęciły uczestników do świętowania w duchu radości powiedział starosta Eligiusz Komarowski, przewodniczący Komitetu Honorowego. 

Podczas spotkania, do szerokiego składu Komitetu Honorowego dołączyły kolejne osoby: Marta Kubiak – poseł na Sejm RP, Beata Dudzińska – zastępca Prezydenta Miasta Piły, Ziemowit Niedźwiecki – dyrektor Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile, ks. Jarosław Wąsowicz – parafia p.w. Św. Rodziny w Pile, Leszek Szweda – prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Pile, Magdalena Kot – dyrektor Biura Starosty, Przemysław Leniec – mieszkaniec Piły, prezes KS „Sporty Walki” Piła,
Damian Jagła – mieszkaniec Piły.

Po części oficjalnej, głos zabrał Wojciech Kicman, wiceprezes Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, który zaprezentował stan upamiętnienia zrywu sprzed stu lat na terenie obecnego powiatu. Przedstawił również informację o warunkach uzyskania Krajoznawczej Odznaki PTTK, wydanej z okazji jubileuszowych obchodów. Następnie głos zabrali goście.

Uroczyste obchody w powiecie pilskim zainauguruje nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Pile, zaplanowana na 11 listopada 2017 roku. Posiedzenie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Początek o 13:30. Warto przypomnieć, że - zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - rok 2018 został nazwany Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

pp

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe