Wolność i e-papierosy

  • 9.11.2017, 21:03
  • Anna Czapla-Furtacz
Wolność i e-papierosy
Okręg Pilski partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz sympatycy partii odbyli spotkanie w sprawie projektu ustawy PiS, dotyczącej wprowadzenia akcyzy na e-papierosy. Wolnościowcy są zdecydowanie przeciw takiemu rozwiązaniu uważając, że to wzmocni tylko szarą strefę i skłoni Polaków do sięgnięcia po szkodliwe papierosy tradycyjne. Wypracowano stosowne oświadczenie.

Piotr Wawrzyniak, prezes partii Wolność Okręgu Pilskiego:- Sejm niedługo będzie głosował nad zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów wprowadzeniem akcyzy na e-papierosy w wysokości 50 gr na 1 ml. Tak wysoka akcyza sprawi, że koszt pojemnika z płynem do e-papierosów wzrośnie o 60%. Spowoduje to powstanie szarej strefy oraz likwidację legalnej branży e-papierosów w Polsce. Dokładnie tak stało się we Włoszech, gdzie wpływy z akcyzy osiągnęły zaledwie 5% planu i gdzie upadło 2 tysiące sklepów a pracę straciło 5,5 tysiąca osób. W Portugalii po nałożeniu akcyzy na e-papierosy ich legalna sprzedaż spadła o 90%. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do swojej ustawy przyznało, że celem wprowadzenia akcyzy jest zachowanie wpływów z akcyzy od tradycyjnych papierosów. Rząd PiS boi się, że Polacy zamiast drogich i szkodliwych papierosów tradycyjnych zaczną palić mniej szkodliwe e-papierosy. Rząd bardziej dba o swoje dochody niż o zdrowie Polaków - podkreślił Piotr Wawrzyniak.

Podczas spotkania działacze Wolności zaprezentowali swoją propozycję ustawy, której celem jest zniesienie wielu ograniczeń w handlu, reklamie i paleniu e-papierosów. Uważają, że planowane wprowadzenie akcyzy na e-papierosy nie da zakładanych wpływów podatkowych, doprowadzi jedynie do upadku branżę e-papierosów, zlikwiduje tysiące miejsc pracy oraz spowoduje, że Polacy wrócą do znacznie szkodliwszych papierosów tradycyjnych.

- To jest uderzenie w mały polski biznes i w zdrowie Polaków – mówi P. Wawrzyniak. Zamiast wprowadzenia akcyzy Wolność proponuje w swoim projekcie ustawy zniesienie zakazu handlu e-papierosami w Internecie i inne ułatwienia dla sprzedawców oraz konsumentów wyrobów tytoniowych.

Członkowie partii zapowiedzieli, że zainteresują sprawą pilskich posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości.

(pw), (acz)

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wolność - Piła
Wolność - Piła 11.11.2017, 01:06
https://youtu.be/UTUByXOY0Mc

Pozostałe