Retrospekcja „O tym jak Niemców sprali i pancernika zabrali…”

  • 12.12.2017, 07:33
  • eki
Retrospekcja „O tym jak Niemców sprali i pancernika zabrali…”
BUDZYŃ W minioną sobotę ekipa TVP zrealizowała pierwsze sceny budzyńskiego epizodu Powstania Wielkopolskiego. Rynek i okolice zapełnili statyści oraz mieszkańcy przebrani w stroje jak żywo przypominające te sprzed wieku. Wrażenia dopełnił wjazd wozu pancernego zdobytego na Niemcach

 

Na zlecenie TVP i IPN powstaje paradokument o Powstaniu Wielkopolskim. W jego realizację włączyli się czynnie członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Budzynia, a także grupy rekonstrukcyjne z Poznania i Wielkopolski.

Filmowcy nie próżnowali wykorzystując maksymalnie czas pobytu w miejscowości, gdzie doszło do głośnego epizodu pod Okręglikiem. Ale zanim nakręcone zostaną ujęcia pamiętnej potyczki, w okolicznych lasach a także na dworcu PKP (którego wygląd niewiele zmienił się od czasu powstania), powstały sekwencje dopełniające obraz. Na apel filmowców stawili się mieszkańcy, którzy po penetracji przepastnych szaf i strychów wydobyli na światło dzienne elementy strojów nawiązujące do mody z początku ubiegłego wieku. Pomocą w tej materii chętnie służyła przewodnicząca budzyńskiego Oddziału TPPW nauczycielka Hanna Danielewicz sprawująca w gimnazjum pieczę nad Izbą Pamięci. To ona mobilizowała młodzież do udziału w tym przedsięwzięciu, to dzięki jej inwencji do zdjęć wykorzystano oryginalny wózek dla maluchów sprzed 100 lat, a także wiele elementów ubioru.

      Wielkie wrażenie na mieszkańcach wywarł przyjazd na rynek „gwiazdy” budzyńskich ujęć - niedawno zdobytego na Niemcach „pancernika”. Efektownie wyglądająca replika to efekt pracy pasjonata zabytkowych pojazdów i motocykli Stanisława Ornocha. - Rekonstruowaliśmy go z dwójką przyjaciół dosłownie krok po kroku, korzystając z oryginalnych planów przez okres 1,5 roku.  W efekcie, choć wnętrze różni się nieco np. silnikiem, to stan zewnętrzny nie odbiega od oryginału. No może poza kilkoma detalami.

      - Dobry miesiąc temu dogadaliśmy się z TVP w sprawie zdjęć w Budzyniu. Po dzisiejszym dniu reżyser był bardzo zadowolony. Ujęcia tutaj nakręcone staną się częścią filmu poświęconego walkom powstańczym m. in o Ławicę, czy pociąg pancerny pod Radzyminem. Jak widać akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie młodzieży. Nakręciliśmy wymarsz na Okręglik, fetę po zwycięstwie, szukaliśmy też oryginalnych bruków z epoki. A to wszystko jest próbą generalną przed przyszłorocznym wydarzeniem.

      Właśnie za rok z okazji 100-lecia wybuchu Powstania i Odzyskania Niepodległości zaplanowano odtworzenie przy wzgórzu Okręglik zasadzki na Niemców i inscenizację zdobycia pancernika. Pierwszoplanową rolę w tym przedsięwzięciu ma wziąć na swoje barki niedawno zawiązana w Budzyniu Grupa Rekonstrukcji Historycznych.

       - Niestety na razie nie wiemy kiedy wyemitowany będzie ten film o powstaniu. Prawdopodobnie emisja wypadnie w okresie uroczystości rocznicowych. Mają dać nam znać - dodaje na koniec Stanisław Ornoch.      

pik

eki

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe