Wielki brat czuwa

  • 8.02.2018, 09:46 (aktualizacja 08.02.2018 09:49)
  • Anna Czapla-Furtacz
Wielki brat czuwa
Komendant pilskiej Straży Miejskiej jest przekonany, że nikt już nie ukradnie szaliczka Staszicowi, a kto spróbuje, nie ujdzie mu to płazem. Ławeczkę obserwuje bowiem oko nowoczesnej kamery cyfrowej monitoringu miejskiego. Pod baczną obserwacją jest też wiele innych newralgicznych miejsc w Pile. W poniedziałek, 5 lutego w siedzibie Straży Miejskiej w budynku dworca PKP oficjalnie uruchomiono Centrum Monitoringu Wizyjnego.

28 nowoczesnych kamer cyfrowych monitoringu miejskiego zastapilo przestarzały system analogowy sprzed kilkunastu lat. Tak wygląda stan posiadania uruchopmionego własnie Centrum Monitoringu Wizyjnego. Ma być lepiej, skuteczniej i nowocześniej.

Komendant pilskiej Straży Miejskiej, Wojciech Nosek mówi, że przygotowania trwały od dawna. Między innymi dlatego Straż Miejska otrzymała dość obszerną lokalizacje w budynku dworca PKP. Powstało tu trzystanowiskowe nowoczesne centrum monitoringu. Strażnicy miejscy właśnie przejęli zadanie, które dotychczas wykonywali policjanci pilskiej KPP. (dyżurny Komendy otrzymał jedynie stanowiska podglądowe).

Wojciech Nosek:- Nowy monitoring pokazuje najważniejsze miejsca w Pile, które już wcześniej były uwidocznione. 24 stare kamery zostały wymienione na kamery nowe z systemem cyfrowym i bardzo dużymi możliwościami technicznymi. Do tego w system włączone zostały dodatkowo dwie kamery szybkoobrotowe oraz dwie stacjonarne. Łączna ilość kamer wynosi więc 28, ale system jest tak zaprojektowany, że można bez problemu włączyć do niego 60 kamer. Zgodnie z przepisami okres nagrywania wynosi 60 dni. Po tym czasie nagranie się zapętla i zaczyna zgrywać to, co było dnia pierwszego. Nagrania będą udostępniane tylko i wyłącznie policji, sądowi i prokuraturze. Jeżeli więc ktoś chce mieć takie nagranie musi otrzymać zgodę z tych wymienionych instytucji.

Monitooring będzie funkcjonowal w systemie całodobowym. Na razie obsługiwane sa dwa stanowiska, ale komendant zapowiedział już nabór na stanowisko trzecie. - Jeżeli wszystkie stanowiska będą obsadzone- złapanie sprawcy a gorącym uczynku stanie się normą- mówi Wojciech Nosek.

Monitorng miejski to pierwszy etap unijnego projektu pod nazwą Budowa  Zintegrowanego Systemu Zarządzania Miastem. Inwestycja kosztowała 1 840 449 zł. i w 85 procentach ma być refundowana.

Pilscy strażnicy dawno przestali sie kojarzyc z fotoradarem czy karami za złe parkowanie. Służba przejęła większość obowiązków komunalnych, a teraz stała się prawą ręka policji w sprawach dotyczących utrzymania porządku i bezpieczeństwa w mieście. Docelowo w siedzibie Straży Miejskiej ma powstać centrum koordynacji. Będzie zawiadywało m.in. systemem sterowania ruchem, sygnalizacją świetlną, integralnym oświetleniem ulic i placów, a także wsparciem dla służb.

(acz)

 

 

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe