​​​​​​​Czy Kaczorom grozi powódź?

  • 8.02.2018, 12:43 (aktualizacja 08.02.2018 12:45)
  • Anna Czapla-Furtacz
​​​​​​​Czy Kaczorom grozi powódź?
To nie są żarty. Jezioro Kopcze zalewa Kaczory. Woda z jeziora wdarła się już na jedną z posesji oraz tereny w Żabostowie. Zagrożony jest także tunel przy drodze łączącej Kaczory z Piłą.

 

Samorządowcy na czele z sołtysem Henrykiem Wittem wraz z miejscową firmą radnego Henryka Kalki próbują ratować zabudowania przy ul. Leśnej. Dowieziono ziemię i podwyższono wał ochronny wzdłuż ulicy. Do akcji włączyli się także strażacy z OSP Kaczory.

– Obecny stan wody w jeziorze jest rekordowo wysoki od grobli w kierunku tzw „suchych jezior żabostowskich” – mówi Andrzej Rybiński, członek miejscowej rady sołeckiej. – Grobla oddzielająca jezioro miedzy częścią kaczorską, a rzadkowską jest całkowicie zalana. Natomiast stan wody na parkingu przy wiacie osiągnął poziom ok. 2 m, co spowodowało, iż kilka drzew wzdłuż drogi leśnej i okolic parkingu zostało powalonych – mówi pan Andrzej. – Obecnie woda wypełnia tereny leśne w okolicy Żabostowa. Z naszych informacji wynika, iż władze gminy na bieżąco kontrolują poziom wzbierającej wody w jeziorze.

Na razie sytuacja jest opanowana, ale wszystko zależy od pogody i wielkosci opadów w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

*

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Kilka dni temu w Kaczorach powstało piękne i urokliwe jezioro okresowe – „Żabostowskie”. Ostatnio zapełniło się ono wodą w latach 2001-2003. Kto nie pamięta tych czasów, powinien wybrać się w to miejsce na spacer. Niestety, mimo swej urody, przy tym stanie wody jezioro stanowi zagrożenie, chociażby zalaniem wspomnianego już tunelu na trasie Kaczory – Piła.

– To ostatni newralgiczny odcinek, gdzie woda wypływająca z jeziora Kopcze i po napełnieniu suchego jeziora Żabostowskiego, zbliżyła się do tunelu – czytamy na stronie sołectwa Kaczory. – Wczoraj i dzisiaj firma radnego Henryka Kalki oczyściła przepust w tunelu, a za tunelem udrożniła kanał odpływowy, montując nową studnię z odprowadzającą rurą, z której woda popłynie w kierunku Kaliny, aż do rozlewającej się Gwdy – czytamy dalej.

Woda pod tunelem odpływa rurą o średnicy 1 m, która położona jest na głębokości 160 cm. Stan wody jest na razie pod pełną kontrolą.

(ren)

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe