STRAŻACY Z PILSKIEJ KOMENDY NA DRUGIM MIEJSCU W WIELKOPOLSCE!

 • 12.02.2018, 14:12
 • Anna Czapla-Furtacz
STRAŻACY Z PILSKIEJ KOMENDY NA DRUGIM MIEJSCU W WIELKOPOLSCE!
To było niezwykle optymistyczne spotkanie. Na dorocznej odprawie, która odbyła się w Starostwie Powiatowym, pilscy strażacy podsumowali rok 2017. A ten należał do niezwykle udanych, co potwierdzają nie tylko statystyki, ale również cieple słowa, które padły z ust przełożonych i licznie zebranych gości.

Skrupulatna ocena pracy strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znalazła odzwierciedlenie w ponad 100-stronicowym sprawozdaniu, w którym ujęto szczegółowe dane na temat ich pracy. Przedstawił je bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.
- Cieszy nas przede wszystkim spadek interwencji o blisko 15 procent. To bowiem oznacza, że nasze działania przeciwpożarowe i liczne akcje wśród mieszkańców przynoszą efekty. Wprawdzie nadal ludzka nieostrożność jest podstawową przyczyna zdarzeń, to jednak spadek ich liczby jest znaczący – podkreślił komendant.

W powiecie piskim w 2017 roku strażacy wyjeżdżali do ponad 1700 zdarzeń, nie tylko pożarów, ale również wypadków drogowych, czy interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur i burz. A to oznacza, że strażacy wyjeżdżali do akcji średni co 5 godzin. Warto podkreślić, że w połowie przypadków byli wspierani przez druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych, których przedstawiciele również uczestniczyli w odprawie.
- Wasza pomoc jest nieoceniona. Dzięki wam średni czas dojazdu na miejsce zdarzenia, w którym były osoby poszkodowane, skrócił się już do 6 minut i 49 sekund. To dobry wynik. Często to wy byliście pierwsi na miejscu i podczas wspólnych akcji działaliście niezwykle profesjonalnie – podkreślił komendant Mrowiński.
W odprawie uczestniczył Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru br bryg. Robert Klonowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, który również nie krył słów uznania dla naszych strażaków.
- Komenda Powiatowa PSP w Pile w rankingu komend w całej Wielkopolsce znalazła się na drugim miejscu – oznajmił. – Działacie na bardzo wysokim poziomie, wasz profesjonalizm zawsze stawiany jest jako przykład dla innych jednostek – gratulował.

Poziom pracy strażaków zależy jednak od sprzętu jakim dysponują, szkoleń i wyposażenia technicznego: łączność, transport. O tym z kolei mówił pilski poseł Grzegorz Piechowiak.

- Środki jakie przeznaczamy na służby mundurowe rosną. Tegoroczny budżet zakłada nakłady w wysokości ponad 9 mld złotych – zapowiedział.
Strażakom pogratulował również, Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- To stustronicowe sprawozdanie, to tylko mała pigułka tego, co robicie. Nieważne jaki kask nosicie, czerwony, czy biały. Wszyscy jesteście fantastyczni, zarówno strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile, jak i druhowie z ochotniczych jednostek, a wasza współpraca jest modelowa. Jak wiadomo jednostki zawodowców jak i ochotników rywalizują ze sobą podczas licznych zawodów. To dobrze, bo przez to musicie podnosić swoje kwalifikacje, jak w sporcie. Dlatego życzę strażakom z pilskiej komendy, by w przyszłym roku byli pierwsi w Wielkopolscepowiedział starosta.
Na koniec podziękował także wójtom i burmistrzom, którzy nie szczędzą środków na OSP działające w gminach i na ich utrzymanie łożą po kilkaset tysięcy złotych rocznie. Powiat Pilski w 2017 roku przeznaczył z kolei kwotę 210 tys. zł.



 1. strażaków w powiecie pilskim:
  spadek o ponad 15 procent

  2017 : 1701
  2016 : 1964

  POŻARY – spadek o ponad 9 procent
  2017: 454,
  2016 r. 501

  MIEJSCOWE ZAGROŻENIA – m.in. wypadki - spadek o prawie 15 procent
  2017: 1164 interwencji
  2016: 1364 interwencji

  OFIARY POŻARÓW:
  ŚMIERTELNE:
  2017 - 1
  2016 - 5
  RANNI :
  2017 -8
  2016 - 7

  Podtrucia czadem:
  2017 - 17 przypadków, brak ofiar śmiertelnych
  2016 - 30 przypadków

  OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE
  Klasyfikacja jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
  I miejsce OSP Osiek nad Notecią
  II miejsce OSP Ujście
  III miejsce OSP Kruszewo

  Klasyfikacja Jednostek OSP typu S – wszystkie równe
  OSP Brzostowo
  OSP Dźwierszno
  OSP Grabówno
  OSP Skrzatusz

  W 2017 roku jednostki OSP uczestniczyły w 837, czyli w ponad 49 procentach wszystkich akcji ratowniczo – gaśniczych. W tym aż 541 czyli prawie 32 procent obsłużyły samodzielnie.

(pp)

 

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe