Na ulicach Chodzieży jeździ kolejny autobus elektryczny

  • 15.03.2018, 10:34 (aktualizacja 15.03.2018 10:39)
  • eki
Na ulicach Chodzieży jeździ kolejny autobus elektryczny
Już od tygodnia regularne kursy po ulicach Chodzieży odbywa nowy elektryczny autobus SOLARIS Urbino 8.9 LE Electric.

Jest to ostatni z pięciu autobusów zakupiony w ramach projektu „Mobilna Chodzież” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Warto podkreślić, że jest to pierwszy tego typu autobus w północnej Wielkopolsce.

- Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży jest bardzo dumny i szczęśliwy z posiadania tak nowoczesnego autobusu, który nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji ze spalania paliwa napędowego. Po pierwszych dniach eksploatacji wiadomo już, że zgodnie z zapewnieniami producenta, zasięg autobusu po pełnym naładowaniu baterii to około 200km. Jest to idealne rozwiązanie w warunkach eksploatacji w MZK w Chodzieży, gdzie dzienny przebieg jednego autobusu mieści się w tych granicach, tak więc jedno ładowanie na dobę w godzinach nocnych wystarcza  na dzienną eksploatację autobusu – informuje Roman Golcz z Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Autobus jest  wyposażony w 4 baterie o pojemności 40kWh co daje łączną pojemność 160kWh, które zasilają silnik prądu zmiennego o mocy 160kW- sam silnik elektryczny jest wielkości zaledwie dwóch skrzynek od oranżady. Każda z baterii waży prawie 500kg, dwie z nich umieszczone są w komorze silnikowej a dwie na dachu autobusu.

W zależności od warunków eksploatacji zużycie energii elektrycznej to około 75,5 do 80 kWh/100km.

Autobus wyposażony jest w biletomat na karty płatnicze (można kupić również bilet płacąc gotówką u kierowcy), klimatyzację, system zapowiedzi głosowych i wizualnych, monitoring przestrzeni pasażerskiej i zewnętrznej, gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych i smartfonów, 21 miejsc siedzących, platformę ułatwiającą wjazd dla wózków inwalidzkich oraz funkcję „przyklęku” ułatwiającą wsiadanie osobom o mniejszej sprawności fizycznej.

Na zewnątrz autobus ten nie różni się wyglądem od dotychczas zakupionych przez MZK w Chodzieży z wyjątkiem wyższego dachu, na którym umieszczone są baterie oraz inne urządzenia elektryczne, jego wysokość w najwyższym punkcie  to 3 metry 40 cm.

Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży zaprasza do korzystania z transportu zbiorowego nowoczesnym taborem, który przyczynia się do obniżenia emisji szkodliwych substancji do naszego powietrza.

 

UM Chodzież

eki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
senior
senior 17.03.2018, 19:39
Nie dość, że autobus, to jeszcze jeździ!!!!! Co za osiągnięcie! Cały Świat podziwia Chodzież!

Pozostałe