Sądy i sondaże

  • 3.04.2018, 20:38
  • Anna Czapla-Furtacz
Sądy i sondaże
PiS ma problemy. Choć Beata Szydło grzmiała z sejmowej mównicy, że premie dla członków jej rządu się „po prostu należały”, to społeczeństwo uważa inaczej, mimo że sam prezes Jarosław Kaczyński pochwalił ją za "pokazanie pazurków".

 

Sondaż IBRiS przeprowadzony dla Radia ZET pokazał, że 74,3 proc. badanych źle ocenia niedawną wypowiedź Szydło. Podobne wyniki przyniósł sondaż Kantar MB przygotowany na zlecenie TVN.

To są pierwsze od wielu miesięcy sondaże tak niekorzystnie dla partii rządzącej. Tym razem bowiem pisowska propaganda nie mogła skutecznie zastosować wypróbowanej sztuczki, twierdząc, że poprzednicy robili podobnie. W latach 2010-2015 rząd PO wypłacił w sumie jedynie 38 tys. złotych premii. To prawie dwukrotnie mniej niż dostał najniżej wynagrodzony minister rządu Beaty Szydło.

*

PiS od początku swoich rządów stopniowo wprowadza ustawy, które mają na celu rozliczenie przeszłości i odcięcie się od ustaleń Okrągłego Stołu. Obowiązuje już ustawa dezubekizacyjna (znaczącej części emerytur funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL), dekomunizacyjna (zmieniła patronów ulic), a teraz ma obowiązywać także degradacyjna. W zawieszeniu jest ciągle sprawa obcięcia emerytur i rent byłym żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego. Niektórzy działacze PiS zapowiadają także przenoszenie grobów PRL-owskich przywódców.

Działania te - wbrew oczekiwaniom - nie dodają punktów PiS - owi. Wzmacniają za to opozycję, a zwłaszcza lewicę. Ponad połowa Polaków uważa bowiem, że rząd nie powinien wprowadzać przepisów pozwalających na degradację wojskowych z czasów PRL. Tylko co trzeci badany popiera ten pomysł – wynika z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej".

Ustawa ta budzi u wielu opór natury moralnej, bo umożliwia degradację pośmiertnie, co jak podkreślają zarówno historycy, jak i prawnicy, nie było stosowane w innych krajach nawet w stalinowskiej Rosji, choć w czasie czystek masowo degradowano i rozstrzeliwano tam oficerów Armii Czerwonej.

Sprzeciw wobec tych zmian przybiera formę samoorganizacji zagrożonych środowisk służb mundurowych. Badania pokazują, że wzmacnia to twardy elektorat lewicy, który, wydawać by się mogło, kilka lat temu się rozsypał. Dodatkowo SLD wsparła córka generała Monika Jaruzelska, która zapowiedziała start w wyborach. „Nie chcę już bronić ojca, chcę bronić rodzin wojskowych, dla których ta ustawa może być bardzo dotkliwa. Nie będę odwoływała się od degradacji ojca, bo to nic nie zmienia. (...) i tak mój ojciec przejdzie do historii jako generał" – powiedziała w jednym z programów telewizyjnych.

*

Propaganda sukcesu rządu zaczyna go drogo kosztować. Jeśli rządzący nie znajdą pieniędzy na podwyżki dla pracowników budżetówki, Polską może wstrząsnąć fala protestów. Kolejne grupy zawodowe opłacane z państwowej kasy ogłaszają referenda strajkowe, grożą protestami lub już je prowadzą. Protest rozpoczęli ratownicy medyczni, na fatalną sytuację kadrową zwracają uwagę pielęgniarki i położne, z każdym dniem bardziej realna staje się groźba protestu funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych. Policjanci, strażacy, strażnicy więzienni oraz funkcjonariusze KAS domagają się podwyżek (650 zł dla funkcjonariusza), odmrożenia waloryzacji oraz przywrócenia niektórych przywilejów emerytalnych.

Widać gołym okiem, że rządowa propaganda sukcesu rozbudziła olbrzymie apetyty. Pracownicy budżetówki nie zamierzają bezczynnie słuchać kolejnych przechwałek, jak to wszystkim wokół w portfelach przybywa, a oni biedują. Z kolei rząd nie ma pieniędzy, bo skutki finansowe populistycznych “reform” wciąż okazują się wyższe, niż zaplanowane. Dodatkowo zbliża się maraton wyborczy, w czasie którego trzeba sprzedać kiełbasę wyborczą. Z czego? Jest tylko jeden sposób - zadłużać państwo.

*

Wedle drugiej zasady termodynamiki bałagan stale wzrasta w układzie izolowanym od otoczenia. Błędów i absurdów w polityce PiS jest już tyle, że partia traci zdolność do podjęcia wysiłków, aby odwrócić lub przynajmniej powstrzymać bałagan w Polsce i rosnące z tego powodu niezadowolenie społeczne. Nic dziwnego więc, że w ostatnich badaniach zanotowała spadek poparcia aż o 12 punktów.

Zbigniew Noska

 

 

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Cerber
Cerber 25.08.2018, 14:22
Noska, żeby nie trzeba było przenosić twojego grobu, korzystnie będzie zameldować się ze zwłokami w Bornem Sulinowie. Tam jest podobno skansen komuny.
Cerber
Cerber 26.08.2018, 20:53
Jestem głupi i tym się szczycę !
apiat' w koło Macieju
apiat' w koło Macieju 24.08.2018, 14:47
Po upływie prawie 5 miesięcy widać, że płytka jest ta wypowiedź osobnika o inteligencji naleśnikowej, płaskiej i na okrągło.
tyberiusz
tyberiusz 23.08.2018, 21:32
PiS przejedzie się najbardziej na tej niby reformie sądownictwa. Nie wiem czy zaległości - przewlekłości postępowań się zwiększą czy zmniejszą ale dla setek tysięcy osób niezadowolonych z sądów nie ta kwestia jest istotna tylko jakość orzecznictwa a dosadnie pisząc, ustawione wyroki. Polskie sądownictwo uratuje tylko faktyczna reforma czyli zaadoptowanie systemu amerykańskiego - http://komentarz.net.pl/2018/0… a nie jakieś pozorowane działania z izbą dyscyplinarną czy z ławnikami jako dodatkiem do sędziów z którymi rychło się skumają.
Brunatny mundurek
Brunatny mundurek 5.04.2018, 20:30
BzN(Łobuz). PiSz, PiSz Łobuz. Ulżyj sobie. Cokolwiek zrobi PiS to i tak dla ciebie źle. Najlepiej jak by oddali władzę palikociarni, czyli marzenie ściętej głowy. Twojej głowy. Ale PiSz, PiSz.
Brian z Nazaretu
Brian z Nazaretu 5.04.2018, 22:09
PiS kiedyś będzie musiał oddac władzę. Nie ma tak, że będzie rządził wiecznie. A wtedy poprawi sie po nich to co spier.....Życzę tego sobie bo porządku wg wizji świra nie wyobrażam sobie. I życzę tobie bo nawet nie rozumiesz kogo popierasz. . Era Palikota już minęła. Polacy nie chcieli kogoś takiego jak On. Człowieka z wizja dla Polski w Europie nowoczesnej, gdzie Polacy to społeczeństwo wolne i obywatelskie. Polacy wybrali Polaka z kompleksami, wiecznie ogladającego sie za siebie, ze strachem w oczach przed wszystkim co wynika z cywilizacji zachodniej. Niewolnika kościoła, kołtuna i małomiasteczkowego ludzika z fobiami.

To się jednak zmieni. I wtedy pogadamy.
Tempus fugit
Tempus fugit 25.08.2018, 14:13
Wtedy będziesz już postalkoholowym gumisiem z zaawansowanym alzheimerem, parkinsonem i osteoporozą. Nie wie Brian, że ten zwany przez niego człowieczkiem jest warszawiakiem, a więc nia ma comówić o małomiasteczkowym francie w sytuacji, gdy Białośliwie lub jakiś inny grajdoł licy ze 2500 ludzi, przeważnie starych, zapitych, niedouczonych z wyboru i bezrobotnych z wyboru.
Brian z Nazaretu
Brian z Nazaretu 5.04.2018, 18:24
Pan „mecenas Koń” popisał się iście salomonowym wyrokiem. PO to całe zło. Jakby obecnie rządzący byli lepsi. Panie Koniu Pan masz klapki na oczach czy obroku Panu do żłobu nie dano? Owszem podczas rządów poprzedników ideału nie było. Nikt jednak nie mówił, że zamkniemy w więzieniach wszystkich aferzystów, rozliczymy i zapełnimy więzienia. To natomiast obiecał prezes Kaczyński. Po wygraniu wyborów przez PiS miał stać się cud. Cud, którego Polacy nigdy nie mieli. Prawo i sprawiedliwość, uczciwa władzę. I co się okazało? Okazało się, że takiej arogancji, chamstwa i złodziejstwa na rympał nie było nawet za poprzedników. Jeżeli ktoś chciałby udowadniać, że PO to złodzieje i aferzyści, to musi przyznać, że robili to w porównaniu do PiSu wyjątkowo subtelnie. Może powinni robić tak jak PiS? Może wtedy Polacy przeszliby obok tak jak obecnie przechodzi obok PiSowskiego rozboju w biały dzień. Może to jest sposób na Polaków? Może.
Martwi mnie fakt, że Polacy po przeszło dwóch latach rozbójniczych rządów cwaniaków spostrzegli, że rzeczywiście jest coś nie tak. Wrażenie wywarła na nas sprawa nagród dla polityków rządu i otoczenia prezydenta. A przecież PiS dokonał o wiele większych zniszczeń, zniszczeń dotyczących systemu demokratycznego Państwa. Zniszczył trójpodział władzy. Podporządkował służby specjalne, policję, prokuraturę, sądy, uprzywilejował w prawie do demonstrowania jednego posła oddzielając pozostałych obywateli barierkami. Podobno gorszego sortu. Traktuje kobiety jak bydło rozpłodowe. Pasie z kasy państwowej pewnego redemptorystę. Niszczy polską przyrodę i najcenniejszy pomnik przyrody Puszczę Białowieską rękoma obłąkańca wspieranego przez Rydzyka. Oddaje Armię w ręce szajbusa, który wykonuje na niej eksperymenty, jak na królikach w zakładzie doświadczalnym. Traktuje jak coś w rodzaju Sturmabteilung. O degradacji międzynarodowej Polski pod władzą PiS nie ma co nawet pisać. Wystarczy przypomniec sobie wynik pewnego głosowania – wynik 27:1.

I to wszystko nie spowodowało nagłego spadku notowań PiSu. Nagrody dla ministrów, polityków, premier, to dopiero nas poruszyło. O czym to świadczy? Moim zdaniem o tym, że jako społeczeństwo mamy problem z etyczną i moralną oceną tego co się wokół nas dzieje. Jesteśmy mierni jako społeczeństwo obywatelskie. Najprawdopodobniej dlatego, że my sami, szarzy obywatele potrafimy zrobić wiele złego aby zyskać. Przykre to, ale wg mnie w porównaniu do społeczeństw zachodnich, demokracji wyróżniamy się na ich tle negatywnie. Kogo więc chcemy pouczać w Europie?

Mamy problem z klasyfikacją tego co jest najważniejsze. Jakie wartości są nadrzędne. Zwykła złotówka nas otumania. 500+ wyłącza nam myślenie. Paradoksalnie powrót następuje wtedy, kiedy władza wali nas w cztery litery na kasie. A przecież sygnał powonien włączyć się w momencie kiedy zabiera nam się wolność.
Dżems Bond
Dżems Bond 25.08.2018, 14:15
Z tekstów Briana można wnioskować o jego usytuowaniu społecznym. Według mnie jest to troll - agent opłacany i instruowany przez ruskich. Amen.
Dżems Bond
Dżems Bond 26.08.2018, 20:55
Też jestem głupi, i też się nie wstydzę !
Brunatny mundurek
Brunatny mundurek 5.04.2018, 18:13
BzN(Łobuz). Masz rację. Mam pretensję do PiS, ponieważ brak programu "Cela+" za te wszystkie platformersko-komusze przewały, Jednak do wyborów nie będą wyciągać asa z rękawa, albo może dopiero budują nowe wiezienia, bo tylu będzie osadzonych z komuszowo-platformowych przekrętów. A jeszcze jedno. O przewałach na VAT-cie to już alarmował Tomasz Sekielski w 2013 roku, ale platformersi jak to platformersi, byle do swej piersi. Przecież gdzieś te pieniądze z VAT-owskiej przewałki (około 300 mld) są. Jak się przymknie na 25 lat Vicia, Doncia, Olka i im podobnych to się znajdą. A tak poza tym, to i dla ciebie się znajdzie tam miejsce za te wszystkie kalumnie, jakie rzucałeś. Spisane są czyny i rozmowy.
Brian z Nazaretu
Brian z Nazaretu 5.04.2018, 19:20
Niestety jesteś biedną ofiarą PiSowskiej propagandy. Ale to już twój problem, że dajesz kręcić sobą jak wielu Polaków. Takich właśnie potrzebuje mały szaleniec z Żolioborza. Przez przeszło dwa lata praktycznie żadnej afery PiS nie pokazał. Można powiedzieć tak - za czasów PO pewnie nie wszystko było czyste. Afery pewnie były. Były takie i na taką skalę jak zawsze i w innych państwach się zdarzają. Czyli nic nadzwyczajnego. W systemie demokratycznym, gospodarce rynkowej zawsze znajdzie się ktoś, kto chciałby się szybciej dorobić. Tak więc spasujcie z tym. Patrzcie na to co robi obecna władza. A postępuje w taki sposób w jaki jeszcze w tym kraju nikt haniebniej nie postępował. TKM ,mówi ci to coś?

ps.

I nie jest to obrona PO. Jestem zagorzałym przeciwnikiem tej partii, podobnie jak PiSu. Nie mam więc interesu aby ich bronić. Mam jednak porównanie i nie ulegam obecnej propagandzie PiSobolszewii.
mecenas KOŃ
mecenas KOŃ 5.04.2018, 11:10
W ciągu 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej straty państwa spowodowane aferami, przekrętami, korupcją czy nieudolnością przekroczyły dziesiątki miliardów złotych. Jakby tego było mało ludzie pokroju Tuska,Schetyny, Komorowskiego czy Kopacz niszczą potencjał naszego kraju, bezmyślnie wyprzedają majątek narodowy, likwidują armię i generują gigantyczne długi. Wszystko po to, by "żyło się lepiej". Pytanie tylko - komu?


8 LAT RZĄDÓW PO-PSL, 8 LAT AFER
Znalezione w Internecie:
1) Afera taśmowa
2) Mega Afera lekowa
3) Afera hazardowa
4) Afera wyciągowa
5) Afera stadionowa
6) Afera autostradowa
7) Afera stoczniowa
8) Afera AmberGold
9) Afera Elewarru
10) Afera z informatyzacją MSW
11) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
12) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
13) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
14) Ratyfikacja antyrodzinnej i genderowej konwencji antyprzemocowej.
15) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
16) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
17) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
18) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
19) Podniesienie VAT-u na wszystko
20) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
21) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
22) Podniesienie akcyzy na paliwo
23) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
24) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
25) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
26) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
27) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
28) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
29) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
30) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
31) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
32) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
33) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
34) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
35) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
36) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
37) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
38) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
39) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
40) Gdy bezrobotny ukradnie batonika z supermarketu to wsadzją go do aresztu na miesiąc ( 1 dzień w areszcie 45 zlotych ! ) i jeszcze sprawę sądową robią ,a temu który narobił przekrętów na miliony euro pozwalają uciec za granicę albo pozostać bezkarnym,bo znajdzie sobie takich prawników którzy go wybronią ze wszystkiego.
I wiele wiecej
Brian z Nazaretu
Brian z Nazaretu 5.04.2018, 17:09
Przepraszam, a po czym poznałeś że to afery? Gdzie są winni osądzeni przez PiS.Pan prezes ci powiedział czy ,może ojciec dyrektor? Gdzie pełne więzienia aferzystów. Puknij się........
J23
J23 5.04.2018, 11:48
Post i rozumowanie rzeczywiście godne KONIA.
Brunatny mundurek
Brunatny mundurek 5.04.2018, 11:07
Ciekawe, że autor teksu widzi "źdźbło" w PiS, a nie widział "belki" w PO
Amber gold
Amber gold 25.08.2018, 14:19
Belka:"wszyscy wszystko wiedzieli".
Brian z Nazaretu
Brian z Nazaretu 5.04.2018, 17:11
Może autor dał szansę tobie abyś się wykazał/? Wykaż się jak kolega "Koń"
rycho
rycho 5.04.2018, 11:52
PIS - PO , PO - PIS etc. etc. Zmień kolor mundurka i wyjdź z mentalnego zapętlenia. Życzę zdrowia.
PL
PL 5.04.2018, 08:42
Noska to stara komsomolska maruda...
benek
benek 5.04.2018, 12:56
No PL to po prostu "kanclerski łeb". Godny chyba Nobla.
masztalerz
masztalerz 24.08.2018, 14:22
Nobla z końskiego bobla! hłehłehłe.

Pozostałe