Powiat stawia na ochronę zdrowia mieszkańców

  • 7.04.2018, 08:57 (aktualizacja 07.04.2018 09:00)
  • eki
Powiat stawia na ochronę zdrowia mieszkańców
XX Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”

W Starostwie Powiatowym odbyła się XX Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Organizatorem konferencji był Powiat Pilski i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile.  

W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, wśród słuchaczy były pielęgniarki szkolne, środowiskowe, nauczyciele, a także studenci wydziału pielęgniarstwa w PWSZ w Pile, którzy w holu głównym urządzili stoisko, na którym można było zmierzyć ciśnienie, tkankę  tłuszczową i sprawdzić poziom cukru.

Tegoroczna konferencja była poświęcona zdrowemu stylowi życia, a odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia. 

- Dzisiaj będziecie mieli Państwo okazję wysłuchać ciekawych wykładów, a wiedzę tę przekażecie dalej, w szkołach, przychodniach, w swoich środowiskach, tak by dotarła ona do mieszkańców powiatu pilskiego i nie tylko. Ale takie konferencje to nie jedyne nasze działania na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców. Stawiamy na profilaktykę, bo lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Przez ponad rok, korzystając z funduszu norweskiego realizowaliśmy program bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Organizujemy akcje profilaktyczne ze stowarzyszeniami, jak ostatnio w starostwie powiatowym z pilskimi Amazonkami. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie będzie równie udane – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, podczas otwarcia konferencji.

Konferencje promocji zdrowia odbywają się już od 20 lat, a od 2004 roku ich współorganizatorem jest Powiat Pilski. Tematy, które są na nich omawiane określa Światowa Organizacja Zdrowia - o czym opowiadała Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

Uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu m.in. dr Małgorzaty Wiszniewskiej na temat chorób naczyniowych mózgu i ich przyczyn, Zofia Kędzia z Państwowej Stacji Sanitarnej w Pile mówiła o tym, jak żywność, którą spożywamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie, Grzegorz Witkowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile, przekonywał z kolei jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna. 

Działania Powiatu Pilskiego na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców:

Na bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu pilskiego w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, płuc i oskrzeli i raka sutka Powiat Pilski pozyskał środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa w wysokości ponad 2 mln 200 tys. zł.  Skorzystało z nich 2 500 osób.

Szpital Specjalistyczny w Pile w minionych trzech latach otrzymał ponad 4 mln zł  na zakup sprzętu medycznego i modernizację pomieszczeń. Obecnie trwa tu przebudowa oddziału ratunkowego – koszt  7 mln zł oraz przeniesienie i urządzenie oddziału nefrologii i stacji dializ za 6 mln zł. 

info: Powiat Pilski 

eki

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe