Miasto dopłaci do wymiany pieców

  • 10.04.2018, 13:14 (aktualizacja 11.04.2018 13:58)
  • Krzysztof Kuźmicz
Miasto dopłaci do wymiany pieców
Do 2024 roku wszystkie stare piece będą musiały zostać zastąpione bardziej ekologicznymi źródłami ogrzewania. Z tego też powodu miasto, by zachęcić mieszkańców do pilnych działań w tym temacie przeznaczyło środki na dofinansowanie ich inwestycji. Maksymalnie można zyskać do 5 tys. zł.

Pilskie powietrze wcale nie jest tak czyste, jak wydawało nam się jeszcze kilka lat temu, gdy pomiary jego jakości nie były ogólnodostępne. Technologia idzie jednak naprzód i czujniki mogą pojawić się w niemal każdym kącie miasta, a co za tym idzie mit o czystym pilskim powietrzu, zielonym i czystym mieście pękły jak bańka mydlana. Dziś wiemy już, że oddychamy mocno zanieczyszczonym i zagrażającym naszemu życiu powietrzem, a część odpowiedzialności za taki stan spada na nas samych, a konkretnie na osoby, które palą niewłaściwymi materiałami i w dodatku w piecach starego typu. Wkrótce jednak posiadanie takiego pieca będzie zabronione.

 

- Jest obowiązek wymiany kotłów zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W 2024 roku nie będzie można już używać tych pieców starego typu, więc myślę, że mieszkańcy będą zainteresowani zakupem nowych pieców lub podłączeniem się do sieci miejskiej – mówi Lidia Plewa z Urzędu Miasta Piły.

 

Wychodząc naprzeciwko takim mieszkańcom miasto proponuje dotację na wymianę starych pieców. W tym roku będzie to 200 tys. zł. To powinno wystarczyć na 40-50 inwestycji, bowiem pokrywane będzie 50% planowanych kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Oferta skierowana jest do osób fizycznych, które są właścicielem lokalu lub posiadają jego pisemną zgodę na wykonanie zmiany.

 

- Myślę, że warto ubiegać się o te środki, bo tak czy siak te piece trzeba będzie kiedyś wymienić. Można powiedzieć, że będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, bo pieniędzy na pewno nie wystarczy dla wszystkich – zachęca prezydent Piotr Głowski.

 

A elementów na jakie możemy wymienić stare instalacje jest sporo. Dzięki takiej operacji wszyscy powinniśmy za kilka lat oddychać bardziej świeżym powietrzem – mówi wiceprezydent Beata Dudzińska.

 

- Mogą to być kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne, automatyczne kotły na paliwa stałe, podłączenie do sieci gazowej, miejskiej sieci ciepłowniczej czy pompy ciepła. Tych opcji jest więc bardzo dużo i każdy może ustalić, która jest dla niego optymalna.

 

Na razie wszyscy czekają jednak w blokach startowych. Rada Miasta Piły dopiero na najbliższej sesji podejmie decyzję o przekazaniu wspomnianych 200 tys. zł na dofinansowanie zakupów. Sam program powinien więc oficjalnie wystartować za kilka tygodni.

 

- Przygotujemy jeszcze osobny komunikat o tym, że już można składać wnioski. One będą zbierane do końca września. Zobaczymy, ile ich będzie i albo jeszcze w tym, albo w kolejnym roku będziemy uruchamiali dodatkowe środki, jeśli wniosków będzie więcej niż przewidujemy – deklaruje Lidia Plewa.

Krzysztof Kuźmicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe