Unia Wielkopolan w Lubaszu

  • 16.04.2018, 10:15 (aktualizacja 16.04.2018 10:18)
  • Anna Czapla-Furtacz
Unia Wielkopolan w Lubaszu
W samo południe 12 kwietnia 2018 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu im. Batalionu Spadochronowego I Armii Wojska Polskiego rozpoczęła się inauguracja VII Dni Pracy Organicznej na terenie Wielkopolski.

Lubasz tego dnia był sercem postaw patriotycznych i organicznikowskich. Jak doszło do tak ważnego wydarzenia właśnie w Lubaszu? Unia Wielkopolan zaprosiła do współpracy: Szkoły im. I.J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz oraz Urząd Gminy Lubasz, który zaangażował w to przedsięwzięcie Publiczną Szkołę Podstawową w Lubaszu. Unia Wielkopolan jest stowarzyszeniem działającym od prawie 30 lat i odwołuje się do regionalnej tradycji pracy organicznej, wspiera samorządy w realizacji działań społecznych oraz podejmowaniu różnych inicjatyw na terenie gmin.

Podczas uroczystości pojawili się przedstawiciele władz Unii: wiceprezydent, Ryszard Ciesielski oraz sekretarz generalny stowarzyszenia - Pani Monika Leman-Tomaszewska. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz powitaniem gości, wśród których byli przedstawiciele władz powiatu, gminy oraz służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie całego powiatu. Natomiast wójt gminy – Pan Marcin Filoda w swoim przemówieniu przybliżył idee pracy organicznej oraz sylwetkę tegorocznego patrona VII Dni Pracy Organicznej – Ignacego Jana Paderewskiego. Kolejno wiceprezydent Unii Wielkopolan wraz z Panią sekretarz zaprezentowali sylwetki organiczników, którzy wpłynęli znacząco na kształtowanie się postaw społecznych i patriotycznych na przestrzeni dziejów. Jednocześnie wykazali, że dziś mamy także do czynienia z pracą organiczną, a wielu spośród nas może być wzorem takiej właśnie postawy. Przywołał nazwiska dotychczas wyróżnionych za działalność oświatową, społeczną i kulturalną Wawrzynami Pracy Organicznej.

Najważniejszym punktem całego przedsięwzięcia była akademia przygotowana wspólnie przez uczniów Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz oraz uczniów Publicznej szkoły Podstawowej w Lubaszu. Inscenizacja odzwierciedlała wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce na terenie gminy i powiatu. Przedstawiono strajk dzieci lubaskich wspierany przez znamienitą postać księdza Antoniego Ludwiczaka, spotkanie Ignacego Jana Paderewskiego z Antonim Wysockim i majorem Stanisławem Taczkiem, oraz płomienne przemówienie Paderewskiego zagrzewające do patriotycznej postawy w obronie ojczyzny. Wreszcie podpułkownik Zdzisław Orłowski poprowadził oddziały do wyzwolenia Czarnkowa. Inscenizacja przeplatana była poezją i śpiewem oraz utworami A. Mozarta i F. Chopina w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu.

Warto podkreślić, że w obchodach wzięli udział uczniowie i nauczyciele obu wspomnianych już szkół, a datę 12 kwietnia należy uznać oficjalnie za dzień inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie gminy Lubasz. Tradycyjnie po części oficjalnej odbył się poczęstunek, a zaproszeni goście mogli zapoznać się z wystawą zdjęć i prac plastycznych towarzyszących całemu przedsięwzięciu oraz mogli dokonać pamiątkowych wpisów do szkolnych kronik.

Obchody stały się okazją do współpracy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu, Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu i jednocześnie zainicjowały cykl działań – inicjatyw, konkursów i zawodów, które odbędą się w najbliższych dniach w gminie.

Tekst: Weronika Szczechowska i Iwona Libera

Zdjęcia: Oliwia Bojańska

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe