PWSZ w Pile może już budować Centrum Symulacji Medycznej

  • 9.05.2018, 11:55
  • eki
PWSZ w Pile może już budować Centrum Symulacji Medycznej
Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wydał pozwolenie na budowę Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Pile. Osobiście odebrał ją rektor uczelni prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski. Decyzja obejmuje przebudowę i remont pomieszczeń w budynku rektoratu. Centrum Symulacji Medycznej powstanie na potrzeby studentów kierunku pielęgniarstwo. 

Inwestycja pochłonie blisko 2,7 mln zł. Uczelnia pozyskała środki z zewnątrz: z Ministerstwa Zdrowia i funduszy unijnych. Centrum pozwoli na odtwarzanie sytuacji klinicznych w warunkach dydaktycznych. Studenci będą uczyć się w praktyce zabiegów i opieki nad pacjentem z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy w specjalistycznych pracowniach multimedialnych. Symulowane będą tu przypadki chorobowe, z którymi na co dzień musi sobie radzić biały personel. Studenci będą ćwiczyć na fantomach, podawać leki, obsługiwać aparaturę medyczną, wykonywać iniekcje. W CMS będą też ćwiczyć studenci ratownictwa medycznego.

W ramach projektu powstaną cztery sale „niskiej wierności” i jedna o „wysokiej wierności”, czyli prawie taka jak na prawdziwym oddziale w szpitalu.

- Z pewnością takie Centrum uatrakcyjni nasz kierunek - przyznał prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile, który osobiście gościł u starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. - Kiedy tylko je otworzymy, będziemy ubiegać się o studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo – dodał.

- Na pewno jest na to zapotrzebowanie i jestem przekonany, że takie centrum podniesie atrakcyjność nie tylko samej uczelni, ale również Piły, jako ośrodka akademickiego. Życzę sprawnej i skutecznej realizacji  - powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Budowa ruszy już niebawem, a do końca roku Centrum Symulacji Medycznej ma być gotowe. Jedną trzecią środków pochłoną prace budowalne, kolejną – wyposażenie, resztę - szkolenie personelu, które zresztą już się zaczęło.

 

eki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe