Szkoła w Rudzie kończy działalność

  • 12.05.2018, 20:31
  • Anna Czapla-Furtacz
Szkoła w Rudzie kończy działalność
Od 1 września 2018 r. przestaje działać Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie, prowadzona przez Stowarzyszenie „Mała Szkoła na Rzecz Ekorozwoju w Rudzie”, które prowadziło ją od 2000 roku.

Utworzenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie i jej prowadzenie przez stowarzyszenie było odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie społeczeństwa, po likwidacji ówczesnej Filii Szkoły Podstawowej w Wyrzysku przez władze Gminy Wyrzysk.

Jednak z czasem do tej placówki, z roku na rok, zaczęło uczęszczać coraz mniej dzieci, co wynikało w dużej mierze z sytuacji gospodarczej państwa i jej skutków w postaci systematycznego niżu demograficznego.

W ostatnich dwóch latach, z powodu braku uczniów, nie utworzono klasy I. Obecnie w szkole uczy się tylko czworo dzieci w klasie III.

W związku z niżem demograficznym - brakiem naboru uczniów do klasy I w roku szkolnym 2018/2019 oraz wysokimi kosztami utrzymania szkoły władze Stowarzyszenia podjęły decyzję o zamiarze likwidacji placówki.

- Wysokość dotacji i sposób jej wyliczenia reguluje ustawa. Obecnie subwencja, jaką Gmina otrzymuje z budżetu państwa na jednego ucznia wynosi średnio 7.534 zł rocznie, a kwota dotacji jaką Gmina Wyrzysk przekazuje szkole w Rudzie wynosi na jednego ucznia 9.532 zł rocznie. Oznacza to, że Gmina Wyrzysk corocznie musi dokładać z własnego budżetu znaczne kwoty do przekazywanej dotacji. To sprawia, że kwota dotacji, którą szkoła otrzymywała z budżetu gminy nie jest wystarczająca do pokrycia całkowitych kosztów niezbędnych do dalszego funkcjonowania szkoły (wynagrodzenia nauczycieli, utrzymania bazy dydaktycznej, infrastruktury szkolnej, itp.) - stwierdza Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska.

O zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie dyrekcja szkoły powiadomiła ustnie Burmistrza Wyrzyska i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku, już w październiku 2017 roku. Natomiast 19 lutego 2018 r. do Burmistrza Wyrzyska wpłynęło oficjalne pismo w tej sprawie, wraz z uchwałą Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia. Stowarzyszenie powiadomiło również o zamiarze likwidacji szkoły Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.

Obecnie do oddziału przedszkolnego w szkole w Rudzie uczęszcza siedemnaścioro dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat. Od września br. dwoje dzieci rozpocznie edukację szkolną w klasie I. Z grupy przedszkolnej pozostanie więc piętnaścioro dzieci, z których siedmioro zamieszkuje w Wyrzysku, a pozostałe w Rudzie, Bagdadzie i Gleszczonku.

- Mając na uwadze oczekiwania społeczeństwa i dobro dzieci rozważaliśmy możliwość utworzenia w Rudzie oddziału zamiejscowego Przedszkola w Wyrzysku. Jednak obecne przepisy prawa nie dopuszczają takiego rozwiązania. Utworzenie Przedszkola w Rudzie jako odrębnej jednostki, po szerokiej analizie demograficznej ( rok urodzenia: 2012 r. – 8 dzieci, 2013 r. – 3, 2014 r. – 2, 2015 r. – 1, 2016 r. – 6, 2017 r. – 7 i 2018 r. – 0 na dzień 10 maja br.) i ekonomicznej, okazało się nieracjonalne. Niemniej, zważając na dobro przedszkolaków, zapewniliśmy Im miejsca w Przedszkolu w Wyrzysku. Oferuje ono warunki korzystniejsze niż dotychczasowe, gdyż zapewnia możliwość dłuższego pobytu dziecka w przedszkolu oraz pełne wyżywienie. Propozycje te zostały złożone rodzicom podczas spotkania 10 kwietnia br.- wyjaśniła Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska.

- Chciałabym podkreślić raz jeszcze, że decyzja o likwidacji szkoły w Rudzie została podjęta przez członków Stowarzyszenia, a nie przez władze gminy. Gmina nie ma żadnego udziału w tym stowarzyszeniu i nie jest organem prowadzącym tę szkołę – dodała Burmistrz Wyrzyska.

UM w Wyrzysku

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe