Odjazdowy bibliotekarz wyruszył w trasę

  • 13.05.2018, 11:58 (aktualizacja 13.05.2018 12:01)
  • Anna Czapla-Furtacz
Odjazdowy bibliotekarz wyruszył w trasę
W sobotni ranek sprzed pomnika Powstańców Wielkopolskich w Pile ruszył „Odjazdowy Bibliotekarz”. Była to już VIII edycja ogólnopolskiego rajdu rowerowego miłośników książek i rowerów. Wśród uczestników znaleźli się bibliotekarze nie tylko z Biblioteki Pedagogicznej w Pile (organizatora), ale także bibliotek szkolnych i NI UAM w Pile. Swą obecnością zaszczycili rajd również czytelnicy (ci dorośli i ci najmłodsi) oraz stali rowerzyści na czele z Janem Balcerzakiem.

Tegoroczna trasa to Piła-Kaczory-Rzadkowo, czyli ponad 45 km w pięknych okolicznościach przyrody. Pogoda wspaniała, a w Kaczorach do rajdu dołączyła grupa uczniów ze SP w Kaczorach z Joanną Stachowiak, która przekazała uczestnikom cenne informacje i ciekawostki dotyczące historii Kaczor i okolic. Motywem przewodnim była WOLNOŚĆ - w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było patriotycznie, ale na wesoło.

Uczestnicy na starcie otrzymali chorągiewki, a na trasie zatrzymali się w kilku ciekawych miejscach m.in. obejrzeli piękny mural Powstańców Wielkopolskich w Rzadkowie. Na mecie rajdu czekał na nich „duch” hrabiny Joanny Nepomuceny Grabowskiej z Pałacyku w Rzadkowie ( wybudowanego w 1850 r), oraz dyr. miejscowego przedszkola, które ma tam swoją siedzibę. Obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic. Było wspólne ognisko i śpiewanie patriotycznych pieśni. Biblioteka Pedagogiczna dziękuje wszystkim uczestnikom, szczególnie tym najstarszym i najmłodszym oraz R. Grześkowiakowi- koordynatorowi rajdu i Joasi Stachowiak ze SP w Kaczorach.

***

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Pierwsza edycja rajdu ruszyła w 2010 r. jej inicjatorką była Paulina Milewska - bibliotekarka z Łodzi, wówczas w akcji wzięło udział 90 osób. Akcja każdego roku rozprzestrzenia się dynamicznie i w 2016 r. objęła blisko 11 000 uczestników. W 2018 r. zgłoszono w całej Polsce 108 rajdów.

(bw)

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe