Ogień w lesie, samoloty gaśnicze w okolicach Starej Łubianki

  • 7.06.2018, 23:06 (aktualizacja 07.06.2018 23:11)
  • Anna Czapla-Furtacz
Ogień w lesie, samoloty gaśnicze w okolicach Starej Łubianki
Wysokie temperatury utrzymujące się od kilkunastu dni w połączeniu z brakiem opadów spowodowały powstanie wysokiego zagrożenia na obszarach leśnych. Wilgotność ściółki badana jest przez leśników codziennie. W czwartek wykazała tylko 4 %. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo może dojść do pożaru na terenach leśnych. W właśnie do takiego zdarzenia doszło w czwartek, 7-go czerwca br. w lesie pomiędzy Starą Łubianką i Zawadą gm. Szydłowo.

Kłęby dymu unoszące się nad drzewami zauważyli leśnicy pracujący w sąsiedztwie, jak i dyżurny Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, zlokalizowanego w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych strażaków i leśników zastano pożar poszycia leśnego. Natychmiast przystąpiono do gaszenia, a do pomocy wezwano kolejne zastępy straży. Ze względu na rozwój pożaru, a także na panujące warunki atmosferyczne do gaszenia pożary przystąpiły dwa samoloty gaśnicze.

Ogień udało się sprawnie opanować, dalsze prace polegały na intensywnym zlaniu wodą terenu całego pogorzeliska. Spaleniu uległo ok 0,5 hektara starodrzewia i część uprawy leśnej.

W działaniach zaangażowanych było 7 samochodów gaśniczych i 35 strażaków.

Strażacy wspólnie z leśnikami apelują o szczególną ostrożność w lesie. Wilgotność ściółki na poziomie 4 % oznacza bardzo duże zagrożenie pożarowe dla całego lasu, w tym dla wszystkich organizmów w nim żyjących.

PK

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe