Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hospicjum

  • 9.06.2018, 19:51 (aktualizacja 09.06.2018 20:05)
  • Anna Czapla-Furtacz
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hospicjum
PIŁA. - Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, że w dniu dzisiejszym, 9 czerwca 2018 roku akt erekcyjny pod inwestycję Towarzystwa Pomocy Chorym im. sługi bożej Stanisławy Leszczyńskiej wmurowany został (…) Generalnym wykonawcą została Pil-Building Spółka z o.o. przygotowując koncepcję i projekt budowlany, który opracowany został przez pracownię architektoniczną Andrzeja Gierlikowskiego w Pile (…) Wszystko to zaświadczając pełni dobrej woli akt ten wmurowujemy, by na wieczną rzeczy pamiątkę świadczył.

 

Nowa, ważna data w historii Piły. 9 czerwca 2018 przy ul. Królewskiej 8 miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Hospicjum wraz z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym dla osób przewlekle i nieuleczalnie chorych. Inwestycja ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku, a wiosną 2019 obiekt będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów.

A wszystko dzięki ogromowi pracy i determinacji Towarzystwa Pomocy Chorym im. sługi bożej Stanisławy Leszczyńskiej. To właśnie członkowie tego Towarzystwa i cała rzesza wolontariuszy są głównymi autorami tego sukcesu. Ale prezes, dr Paweł Wiszniewski mówi skromnie:- Sami nie dalibyśmy rady. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie, a jest ich naprawdę wielu. Dziękuję mieszkańcom Piły, którzy wrzucali pieniądze do puszek, podczas naszych ulicznych zbiórek, którzy przekazywali 1 procent podatku na nasze konto, właśnie na budowę hospicjum. Budowa już ruszyła, powoli dochodzimy do naszego wspólnego celu, bo placówka ta będzie służyła wszystkim, którzy znajdą się w potrzebie.

Historia Towarzystwa sięga 20 lat. Zbiórka na budowę Hospicjum rozpoczęła się w 2012 roku. O drodze do realizacji tego przedsięwzięcia mówiła wiceprezes Towarzystwa, Józefa Wiśniewska. Działkę pod inwestycję przekazało miasto. Blisko 5,6 mln zł. stanowi unijna dotacja. Reszta kwoty to gromadzony latami w zbiórkach wkład własny (dotychczas zebrano ok. 1,2 mln zł). Nie jest jeszcze wystarczający, bo teren trzeba ogrodzić, a obiekt wyposażyć, dlatego społeczna zbiórka nadal trwa. Każdy może dołożyć swą cegiełkę.

Uroczystego poświęcenia placu budowy dokonał ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, ks. biskup Edward Dajczak:- Hospicjum to największe miejsce miłości objawianej bliźniemu. Życzę pilskiemu hospicjum pięknych murów i równie pięknych, albo jeszcze piękniejszych ludzkich serc- powiedział.

***

Hospicjum obliczone jest na 40 łóżek- 30 opiekuńczo-leczniczych i 10 hospicyjnych dla dzieci i dorosłych. Ponadto w budynku przy Królewskiej 8 będą się mieścić poradnie m.in. rehabilitacyjna i psychologiczna (zarówno dla chorych, jak i ich bliskich), wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz hostel dla rodzin pacjentów. Inwestycja ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku, a wiosną 2019 obiekt będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów

(acz)

 


Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Dla mnie Panie Józefa, Alicja, Teresa, Krystyna, Iwona, pan Paweł i pan Bogusław jesteście mistrzami świata, mistrzami olimpijskimi za to, co zrobiliście. Hospicjum stacjonarne w Pile to będzie nie tylko miejsce, ale również - a może nawet przede wszystkim - wspólnota ludzi, którzy razem sprawiają, że osoby cierpiące będą przebywać w najlepszych z możliwych warunkach, pod profesjonalną opieką i będą odchodzić godnie, ze spokojem. Dzisiejsze wydarzenie to kolejny milowy krok w kierunku finalizacji toczących się prac. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, a zwłaszcza Towarzystwu Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej i wolontariuszom, za przeogromne zaangażowanie w tę inicjatywę. Zadbajmy wspólnie, aby ten nasz wielki skarb godnie i sprawnie dojrzewał oraz pełnił swoją rolę przez długie lata. Ze swojej strony, podobnie jak dotąd, zawsze obiecuję pomoc.

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (16)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ptaszka
Ptaszka 11.06.2018, 08:37
Aha...10 łóżek hospicyjnych. 30 leczniczych. Lata zbiórek, przychodnie, poradnie. Jak się pan czuje panie doktorze Wiszniewski? Bo ja...czuję zawód i...interes.

Pozostałe