Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

  • 20.06.2018, 20:25 (aktualizacja 20.06.2018 20:32)
  • Anna Czapla-Furtacz
Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" – to ogólnopolska akcja policji skierowana do dzieci i młodzieży, którą dzisiaj pilscy funkcjonariusze i strażacy przeprowadzili nad jeziorem Płotki w Pile. Akcję wsparł i współorganizował Powiat Piski, a patronował jej starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Policja chce dotrzeć ze swoją akcją do wszystkich, również dorosłych, korzystających z kąpielisk, do właścicieli wypożyczalni sprzętu wodnego, czy właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Ale najbardziej chce dotrzeć właśnie do młodzieży, która korzysta z letnich kąpieli z reguły bez nadzoru dorosłych i często ponosi ją ułańska fantazja.

Dlatego dzisiaj, 20 czerwca nad jeziorem Płotki licznie stawili się uczniowie szkól ponadgimnazjalnych, policjanci z KPP w Pile i strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile ze sprzętem do ratownictwa wodnego oraz ratownicy z WOPR.

Głównym celem akcji był edukacja młodzieży i przekazanie jej podstawowych zasad korzystania latem z kąpieli w jeziorach, rzekach czy morzu, bo te są wszędzie takie same: trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Przekazał je mł. bryg. Zbigniew Szukajło, z KP PSP w Pile. Młodzież dowiedziała się jak przygotować się do kąpieli, jakie zachowania są naganne i grożące niebezpieczeństwem.

- Podstawowa zasada: nigdy nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu! Kiedy ciało jest mocno nagrzane słońcem nie wbiegamy do wody, a wchodzimy do niej powoli, najpierw chłodząc ciało. Nie kąpiemy się w miejscach zakazanych, niestrzeżonych i nam nieznanych. Korzystamy z kąpielisk strzeżonych przez ratowników – mówił.
Padło też kolejne ostrzeżenie: nie skaczemy na główkę z pomostów zwłaszcza w akwenach nieznanych, w których nie wiadomo jak głęboka jest woda.
Ważne są jeszcze takie rady, aby nie kąpać się samemu i w wodzie nie szarżować, bo ta może być niebezpieczna nawet dla najlepszych pływaków.
Strażacy oraz ratownicy przygotowali również pokaz działań ratowniczych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Chętni mogli wsiąść do strażackiego samochodu i strażackiej łodzi ratowniczej. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudził nurek w pełnym wyposażeniu. Prezentacja ta była możliwa dzięki Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego z pilskiej straży pożarnej.

- Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Takie działania profilaktyczne nad wodą przemawiają do dzieci i młodzieży najbardziej. W ubiegłym roku akcja była skierowana do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym roku do uczniów szkół średnich. Wszelkie działania, które uczą bezpiecznych zachowań, Powiat Pilski chętnie wspiera i współorganizuje ze służbami ratowniczymi. Życzę wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również uczestniczył w tym wydarzeniu.
Na zakończenie uczniowie otrzymali od organizatorów odblaski i ulotki informacyjne. Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2018 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020. Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

(pp)

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe