Radni apelują o pomoc dla rolników

  • 3.07.2018, 12:57
  • Anna Czapla-Furtacz
Radni apelują o pomoc dla rolników
Powiatu Pilskiego na sesji, która odbyła się 29 czerwca, przyjęli ważny apel skierowany do Wojewody Wielkopolskiego o uruchomienie pomocy dla rolników, którzy ponieśli szkody w wyniku klęski suszy.


Treść apelu: Rada Powiatu w Pile wyraża swoje zaniepokojenie wystąpieniem trudnej sytuacji w rolnictwie i sadownictwie jaka wytworzyła się w wyniku, długotrwałego braku opadów, dużego nasłonecznienia i wysokich temperatur w szczególności w okresie od maja do czerwca 2018 r., które spowodowały spadki plonów w zbożach ozimych do 40%, zbożach jarych 50%, rzepaku 50%, łąk 30%, kukurydzy 50%, roślin okopowych 70%, owoców w sadach do 40%.
W związku z powyższym Rada Powiatu w Pile zwraca się z apelem do Pana Wojewody Wielkopolskiego o uznanie obszaru Powiatu Pilskiego oraz Północnej Wielkopolski za region dotknięty klęską suszy i jak najszybsze powołanie Komisji celem oszacowania strat.
Widząc tak poważny problem i mając na uwadze troskę o poziom dochodów dla producentów rolnych, jak i rozwój gospodarczy Powiatu Pilskiego, Rada Powiatu w Pile apeluje o jak najszybsze podjęcie interwencji w zakresie udzielania skutecznej i wszechstronnej pomocy rolnictwu w zrekompensowaniu poniesionych strat.”

Zaapelowali również do Wojewody Wielkopolskiego o podjęciu skutecznych działań zmierzających do wzrostu uposażenia oraz uzupełnienia braków kadrowych doradców terenowych Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Powiecie Pilskim.

Rada Powiatu w Pile stwierdza bardzo szeroki zakres wykonywanych zadań doradczych realizowanych przez pracowników WODR. Osiągnięte przez nich wyniki na przestrzeni ostatnich lat, a w szczególności w roku 2017, realizowane z sukcesem przez Zespół Doradczy w powiecie pilskim - uwypukla zapotrzebowanie na wysoką jakość doradztwa rolniczego. Ten autorytet i prestiż jest podważany niskim uposażeniem, co czyni tę grupę zawodową jako upośledzoną i dyskryminowaną pod względem społecznym, i ekonomicznym”. (…) Nakładane na doradców terenowych nowe zadania wynikające z udziału w pracach Gminnych Komisji ds. szacowania strat w uprawach rolnych z powodu wystąpienia klęski suszy jak i w Komisjach szacujących szkody łowieckie wymaga podjęcia pilnych decyzji umożliwiających uzupełnienie wakatów w gminach: Łobżenica, Ujście, Piła i niebawem w gminie Szydłowo napisali między innymi w uzasadnieniu.

Oba apele zostały wysłane również do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezydenta Piły, burmistrzów i wójtów w powiecie pilskim oraz do wojewódzkich i powiatowych instytucji i organizacji rolniczych.

(pp)

Anna Czapla-Furtacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe