Naukobus w Pile

  • 3.08.2018, 05:48 (aktualizacja 03.08.2018 05:53)
  • bek
Naukobus w Pile
W lipcu w naszym mieście w sali sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych gościł Planetobus, a wczoraj - na zaproszenie posła Grzegorza Piechowiaka i starosty pilskiego, Eligiusza Komarowskiego - przyjechał Naukobus – kolejna atrakcja Centrum Nauki Kopernik. „Zainstalował się” w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Okrzei 9. Można go odwiedzać – i eksperymentować korzystając z przygotowanych atrakcji – jeszcze dzisiaj (piątek, 3 sierpnia) między 8.00 a 14.00.

 

Jak wygląda Naukobus? W Pile przybrał raczej kształt naukowego laboratorium. Stworzono liczne stanowiska z eksponatami gotowymi do przeprowadzenia naukowych eksperymentów. Zjawiska, jakie dzięki nim można obserwować, dotykają takich dziedzin jak fizyka, biologia czy matematyka. Zagadki dźwięku, fali, koloru, szybkości i pędu, magia burzy, czy fenomen echa – to wszystko jest do wyjaśnienia i w zasięgu naszego wzroku, słuchu czy nawet ręki. Wystarczy odczytać prezentowaną na wielkich planszach instrukcję, by samemu przeprowadzić proste doświadczenie, które wprowadzi nas w tajemniczy świat nauki.

Co więcej – w naukobusie można także zobaczyć jak wyglądamy w środku! – czyli podejrzeć narządy niezbędne do życia, a nawet spróbować złożyć samemu jamę brzuszną, przekonać się, jak połączone są ze sobą przełyk, żołądek, dwunastnica, gdzie naprawdę leży wątroba, co jest większe: trzustka czy nadnercza, w końcu czym różni się płuco prawe od lewego…

We wszystkim pomagają oglądającym edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik – wyjaśniają zachodzące zmiany, pomagają zrozumieć efekty eksperymentów, opowiadają o niespodziankach, jakie kryją natura i świat.

Ale wizyta w Naukobusie to – jak się okazuje – dla dzieci i młodzieży, a nawet dla ich rodziców – przede wszystkim zabawa. Siadają np. na wirującym krześle i doświadczają, jak działa teoria zachowania momentu pędu i szybko opanowują trójwymiarowy model ciała ludzkiego. Przy stołach z łamigłówkami spędzają najwięcej czasu. A opuszczając Naukobus otrzymują „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

Wstęp jest bezpłatny. Jednak by wejść do środka konieczna była wcześniejsza rejestracja telefoniczna. (informacja: 212 69 70 oraz 67 349 19 54, a także mailowo: [email protected]).

 

 

 

bek

Zdjęcia (17)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe