PIŁA FESTIVAL & ACADEMY - czyli… po nowemu

  • 7.08.2018, 07:01
  • eki
PIŁA FESTIVAL & ACADEMY  - czyli… po nowemu
PIŁA   Rusza Music Festival & Master Class – w tym roku pod nową nazwą

13 sierpnia rusza 10. już edycja festiwalu muzycznego z warsztatami dla studentów, który odbywał się dotąd w Pile pod nazwą Music Festival & Master Class. Teraz wydarzeniu nadano nazwę PIŁA FESTIVAL & ACADEMY.

Festiwal ten na dobre wpisał się w sierpniowy kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Stąd też m.in. zmiana nazwy imprezy – by nadać jej wyraźną lokalizację, promując tym samym Piłę w Europie i na świecie. Po 10-ciu udanych latach, sukcesach jakie wypracował festiwal, warto jego renomę i dla miasta wykorzystać.   

Wakacyjne sierpniowe dni dzięki imprezie brzmią od lat klasyczną – ale nie tylko – muzyką. Za nami dziesiątki niezwykłych koncertów, wielu wyjątkowych gości, setki studentów, wybranych spośród najlepszych muzyków na świecie. W tym roku Festiwal świętuje 10 edycję. Przypomnijmy: dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Bartłomiej Nizioł – wybitny polski skrzypek, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i koncertmistrz Orkiestry Opery w Erichu, dyrektorem programowym – pilski muzyk Andrzej Czaja. Tegoroczna edycja imprezy rusza w poniedziałek, 13 sierpnia, a na rozpoczęcie w Koncercie Inauguracyjnym wystąpią fenomenalny polski skrzypek jazzowy Mateusz Smoczyński oraz wiolonczelista Stephan Braun (jako Jazz Duo).

W programie kolejnych wieczorów znajdą się tradycyjnie m.in. koncerty studentów ACADEMY - wiolonczelistów i skrzypków z całego świata. A gościmy podczas bieżącej edycji ich aż 40. Konsultacji udzielają im w tym roku mistrzowie – profesorowie: w kat.  skrzypce: Bartłomiej Nizioł - profesor Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii oraz Xiaoming Wang - koncertmistrz w Zürich Opera Orchestra, a w kat. wiolonczeli Denis Severin - profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie i Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii  oraz  Marcin Zdunik - profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszą pianiści i kameraliści: Grzegorz Skrobiński, Piotr Kopczyński oraz Michał Francuz. Konsultacje z improwizacji jazzowej prowadzą: wspomniany już skrzypek jazzowy Mateusz Smoczyński oraz Stephan Braun z Austrii - uznawany za najlepszego wiolonczelistę jazzowego na świecie.  

Jakie wydarzenia muzyczne? Na pewno wart uwagi jest  Koncert Inauguracyjny (poniedziałek 13.08, godz. 19.00, Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego). Mateusz Smoczyński to skrzypek jazzowy, solista, współzałożyciel kilku formacji jazzowych m.in. Atom String Quartet, New Trio oraz Mateusz Smoczyński Quintet, także członek nagrodzonej Grammy Awards formacji Turtle Island Quartet. Absolutnie genialny. W br. otrzymał aż 5 nominacji do Fryderyków - jako muzyk jazzowy roku oraz za płyty: „Berek” (ze swoim kwintetem), „Seifert” (z Atom String Quartet), „Zakopower i Atom String Quartet” oraz „Made in Poland” (z orkiestrą Leopoldinum). Co więcej uznany był skrzypkiem roku 2017 w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Jego Atom String Quartet zajął drugą pozycję w kategorii akustyczny zespół jazzowy. Smoczyńskiemu na wiolonczeli towarzyszyć będzie Stephan Braun. I tu sukcesów na koncie mnóstwo – warto ten koncert usłyszeć.  

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem będzie recital fortepianowy młodego włoskiego pianisty Francesco Grano (1 sierpnia, godz. 20.00. Sala Miejska) Koncert organizowany jest w ramach współpracy Piły z miastem Imola we Włoszech. 

Ciekawie także zapowiada się „Koncert 8 Pór Roku” w wykonaniu Uncover Soloist – zespołu założonego przez pilskiego skrzypka Sebastiana Czaję (15 sierpnia, godz. 19.00 Sala Miejska). Jest to kameralna orkiestra smyczkowa, którą tworzą młodzi, najbardziej w kraju utalentowani soliści. Pochodzą z Warszawy, Poznania Katowic i Piły. Każdy z nich ma na swoim koncie wiele nagród, każdy występował z największymi orkiestrami na świecie. Gościnnie z orkiestrą wystąpi Marcin Zdunik Cellist. Solistami będą Sławomira Wilga (skrzypce) oraz Sebastian Czaja (skrzypce).

Z pewnością do historii przejdzie kolejny raz organizowany w pilskim kościele p.w. św. Rodziny Koncert Nocny w wykonaniu profesorów Piła Festival & Academy (17 sierpnia godz. 21.30) A na zakończenie festiwalu – koncert laureatów, czyli uroczysta gala wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych ACADEMY (21 sierpnia godz. 19.00- Sala Miejska).

Wydarzeniem nowym okołofestiwalowym będzie wernisaż prac artysty fotografika Wojciecha Beszterdy, któremu towarzyszyć będzie skrzypek Sebastian Czaja (19 sierpnia godz. 16.00- Galeria UDK, Ujście, Stary Rynek). 

Szczegółowy program oraz ceny koncertów biletowanych – niebawem na naszej stronie www.dzienniknowy.pl w zakładce KULTURA. Festiwal potrwa do 21 sierpnia.

eKi

 

 

fot  Koncert Inauguracyjny: Mateusz Smoczyński i Stephan Braun

 

 

eki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe