Wizyty u starostów Dożynek Powiatowych

  • 1.09.2018, 08:41
  • bek
Wizyty u starostów Dożynek Powiatowych
Przedstawiciele władz powiatu pilskiego odwiedzili starostów Dożynek Powiatowych, które odbędą się 9 września (niedziela) na stadionie przy ul. Okrzei w Pile.

Najpierw gościli u starościny dożynek w Luchowie (gm. Łobżenica), gdzie duże specjalistyczne gospodarstwo prowadzi  Hanna Gaca. Starościnę dożynek odwiedził Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski, Jerzy Wiesiołek, członek Zarządu Powiatu w Pile, Agnieszka Magnucka, radna Rady Powiatu w Pile i Jan Pikulik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pile, jednocześnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. 

Przedstawiciele władz powiatu gościli również u starosty dożynek Zbigniewa Sówki w  Kruszewie, w gminie Ujście. Goście zwiedzili oba gospodarstwa i osobiście zaprosili starostów dożynek na to ważne dla rolników Święto Plonów.

 

Charakterystyka gospodarstw:

Hanna GACA, lat 50  wraz z mężem Józefem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Luchowo gmina Łobżenica. Specjalistyczne gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, co oznacza, że prosięta uzyskują z własnego chowu.

Stan stada podstawowego liczy ponad 100 loch, natomiast ogólny stan trzody wynosi ponad 1000 sztuk.

 Chlewnie są w pełni zautomatyzowane i sterowane komputerem szczególnie w zakresie zbilansowanego żywienia stada. Oczkiem w głowie gospodarzy jest porodówka, która absorbuje najwięcej czasu pracy, z dużą troską i opieką dbają o prawidłowy wzrost i rozwój nowo narodzonych prosiąt.

W prowadzeniu gospodarstwa z ogromnym zaangażowaniem pomagają rodzicom dwie uczące się córki Aleksandra i Joanna.

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 42,80 ha, cała produkcja roślinna ukierunkowana jest jako zaplecze paszowe dla utrzymywanego stada zwierząt. Gospodarstwo posiada własny i nowoczesny park maszynowy.

 

Zbigniew SÓWKA, lat 53, jest starostą dożynkowym, który wraz z żoną Danutą i synem Karolem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w Kruszewie, gmina Ujście.

Ogólna powierzchnia gospodarstwa wynosi 151,50 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. W innowacyjnej i nowo wybudowanej oborze utrzymywanych jest blisko 145 krów dojnych. Obora wyposażona jest w dwa nowoczesne roboty udojowe.

Całość produkcji roślinnej zabezpiecza potrzeby żywieniowe bydła, na 80 ha trwałych użytków zielonych odbywa się produkcja sianokiszonki oraz siana. Natomiast na powierzchni ponad 30 ha uprawia się kukurydzę na kiszonkę.

Gospodarstwo posiada własny w pełni zmechanizowany park maszynowy.

 

Asystenci dożynkowi

Monika Wojda lat 30 wraz z mężem Krzysztofem prowadzi od 2015 roku gospodarstwo rolne o powierzchni 25,32 ha miejscowości Kościerzyn Wielki gmina Wyrzysk. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej jest uprawa zbóż i kukurydzy, będącym jednocześnie zabezpieczeniem potrzeb żywieniowych utrzymywanego stada bydła mlecznego i opasowego. W gospodarstwie produkuje się mleko od 32 szt. krów oraz ponad 8 000 kg żywca wołowego.

 

Szymon Parecki, 29 lat, kontynuator i następca gospodarstwa rolnego rodziców Aleksandry i Andrzeja Pareckich laureatów Lidera Sukcesu powiatu pilskiego w 2017 roku. Ogólna powierzchnia gospodarstwa wynosi 125 ha, siedziba gospodarstwa Ujście ul. Strzelecka.

Produkcja roślinna nastawiona jest na produkcję pasz w celu zbilansowania potrzeb pokarmowych utrzymywanego stada bydła mlecznego. Towarową produkcję roślinną stanowi uprawa rzepaku oraz nadwyżki uzyskiwane w uprawie zbóż.

Gospodarstwo sukcesywnie wraża nowe technologie – posiada nową oborę wolnostanowiskową dla 100 krów mlecznych wyposażoną w nowoczesną dojarnię. 

bek

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe