To będzie dobry rok w naszych szkołach

  • 5.09.2018, 05:28 (aktualizacja 05.09.2018 05:33)
  • bek
To będzie dobry rok w naszych szkołach
Ponad 4 tysiące uczniów 3 września rozpoczęło nowy rok szkolny w szkołach i placówkach specjalnych prowadzonych przez Powiat Pilski. Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury, choć w szkołach średnich już od rana odbywały się uroczyste apele, podczas których uczniów odwiedzał Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, życząc im samych sukcesów. 

 

W roku szkolnym 2018/2019 w placówkach prowadzonych przez Powiat Pilski naukę rozpoczęło 4143 uczniów, w 182 oddziałach. Przyjęto 1255 nowych uczniów - w liceach ogólnokształcących - 474, w branżowych szkołach I stopnia - 223 uczniów, w technikach najwięcej - 558 uczniów.

W stosunku do ubiegłego roku rekrutacja wypadła bardzo dobrze, bo przyjęto o blisko 100 uczniów więcej. Widać, że pilskie placówki spełniają oczekiwania absolwentów szkół gimnazjalnych i przyciągają bogatą ofertą. Nie bez znaczenia są liczne programy unijne, w ramach których młodzież wyjeżdża na praktyki i staże zawodowe za granicę. Szkoły wzbogacają też swoją bazę dydaktyczną, uruchamiają nowe kierunki, wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu rynku pracy.

 

Warto zaznaczyć, że w tym roku w maju  Powiat Pilski w Urzędzie Marszałkowskim złożył wnioski o duże pieniądze, które chce zainwestować w bazę dydaktyczną placówek oświatowych oraz w liczne kursy zawodowe i praktyki dla młodzieży. Łącznie złożył 7 wniosków dla pięciu pilskich szkół ponadgimnazjalnych, Powiatowego Centrum Edukacji w Pile oraz dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Kwota na jaką opiewają wnioski, to ponad 5 mln złotych z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad  4,5 mln złotych. Realizację projektów zaplanowano na początek 2019 r. 

- Jestem bardzo zadowolony, że uczniów nam przybywa, co tylko świadczy o poziomie nauczania, które reprezentują nasze placówki. Zapowiada się dobry rok, bogaty w programy, dzięki którym uczniowie będą mieli szansę na doskonalenie swoich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji i to nie tylko za granicą, ale także w naszych placówkach. Ubiegamy się o ogromne pieniądze, które poza szerokim wachlarzem szkoleń przeznaczymy również na doposażenie pracowni zawodowych we wszystkich szkołach, w tym pracowni informatycznych, pracowni systemów i sieci komputerowych, co zdecydowanie podniesie atrakcyjność i jakość prowadzonych zajęć oraz wyrówna szanse edukacyjne uczniów w stosunku do większych miast. Mamy też doskonale przygotowaną kadrę. Życzę więc uczniom samych sukcesów w nauce, rozwijania zainteresowań, a gronu pedagogicznemu satysfakcji z pracy – powiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Podczas uroczystej inauguracji 28 nauczycieli otrzymało awanse zawodowe. Warto zaznaczyć, że w szkołach i placówkach specjalnych pracować będzie 610 nauczycieli, w tym najwięcej dyplomowanych, o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, aż 415 nauczycieli.

 

W czasie wakacji przeprowadzono też niezbędne remonty w szkołach. Zrealizowano też ogromną inwestycję, budowę sali gimnastycznej wraz z boiskami dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, za kwotę blisko 7 mln 300 tysięcy złotych. A już w październiku ruszyć ma kolejna: budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej przy ul. W. Pola w Pile. Wartość tej inwestycji to blisko 10 mln 800 tys. zł.

Powiatową Inaugurację Roku Szkolnego uświetnił występ Pilskiego Teatru Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile.

Starosta Pilski, Eligiusz Komarowski odwiedził tego dnia także uczniów pilskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego na Pola, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszcia, Zespołu Szkół Technicznych (mechanik), Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku (zdjęcia poniżej).

 

Szkoły ponadgimnazjalne, w sumie 10 placówek: 3838 uczniów

Najwięcej kolejno:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 (Mechanik), od 1.09.2018 r. Zespół Szkół Technicznych w Pile - 613 uczniów 

Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile – 605 uczniów

I Liceum Ogólnokształcące w Pile –  525 uczniów

W szkołach i placówkach specjalnych, w sumie 4 placówki: 305 wychowanków.

Najwięcej: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Pile – 161 wychowanków.      

bek

Zdjęcia (30)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe