Na rozwój pszczelarstwa

  • 14.09.2018, 07:08
  • boczny
Na rozwój pszczelarstwa
Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 2 miliony złotych na rozwój pszczelarstwa

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Województwem Wielkopolskim
a regionalnymi związkami pszczelarzy z Wielkopolski.

Umowę podpisali wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz prezesi wszystkich pięciu regionalnych związków pszczelarskich. Dokument zakłada przyznanie pszczelarzom dofinansowania w kwocie 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej. Węza to nic innego jak szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego. Dzięki zastosowaniu węzy plastry tworzone przez pszczoły mają regularny kształt o określonej wielkości.

- Samorząd Województwa Wielkopolskiego znacząco wspiera pszczelarstwo. Jako pierwszy region w kraju przekazaliśmy środki z budżetu województwa dla pszczelarzy na zakup węzy pszczelej. Wcześniej przyznaliśmy 1,7 miliona złotych wielkopolskim gminom i powiatom na przeprowadzenie nasadzeń drzew miododajnych, dzięki czemu w całej Wielkopolsce przybędzie około 24,5 tysiąca drzew. O ile w tamtym przypadku na efekty działań trzeba będzie poczekać, o tyle skutki dofinansowania na zakup węzy przyczynią się do poprawy obecnego stanu pszczelarstwa – powiedział wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

- Jestem bardzo wdzięczny, że władze Województwa Wielkopolskiego wsłuchują się w głos pszczelarzy. Współczesne pszczelarstwo musi mierzyć się z wyzwaniami, które niegdyś nie występowały. Zmiany klimatyczne na ziemi powodują trudności, którym musimy stawić czoła. Przyznane dofinansowanie stanowi bardzo ważne wsparcie naszej działalności – mówił z kolei Zbigniew Wach, prezes Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie.

Umowę na realizację zadania publicznego w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” podpisali:

- w imieniu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży – prezes zarządu Walenty Pawłowski,

- w imieniu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. Prof. Teodora Ciesielskiego w Kaliszu – prezes zarządu Kazimierz Zaleski,

- w imieniu Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie – prezes zarządu Roman Kowalak,

- w imieniu Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie – prezes zarządu Zbigniew Wach,

- w imieniu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu – prezes zarządu Piotr Borowiak.

Przekazane środki pozwolą na wymianę od 40% do 60% węzy pszczelej w wielkopolskich ulach.

  

boczny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe