Mała wielka podróż czyli balonem do gwiazd

  • 25.09.2018, 09:28 (aktualizacja 25.09.2018 09:31)
  • Anna Czapla-Furtacz
Mała wielka podróż czyli balonem do gwiazd pz
Świadkami wspaniałego widowiska teatralnego byli najmłodsi i ich opiekunowie, którzy w sobotę, 22 września wzięli udział w spektaklu "Mała wielka podróż". Przedstawienie zaprezentowano na scenie Ujskiego Domu Kultury w ramach ogólnopolskiego projektu "Sztuka szuka malucha".

Frekwencja dopisała. W przytulnej sali Ujskiego Domu Kultury maluchy wspólnie ze swoimi opiekunami zostały zabrane w emocjonującą "Małą wielką podróż" - podróż w kosmos. Była to opowieść o odkrywaniu świata wewnętrznego poprzez baczne przyglądanie się temu, co wokół. Przed ujską publicznością wystąpił Open Window Theatre Bergen (Teatr Narodowy w Bergen- Norwegia). Jego liderką jest Polka z pochodzenia, Dominika Minkacz-Siry.

Autorzy spektaklu tworzyli go, czerpiąc inspirację ze sposobu, w jaki dzieci myślą, zadają pytania, poznają nowe rzeczy, ludzi, zdarzenia. By skutecznie dotrzeć do najmłodszego odbiorcy kierowali się dziecięcymi skojarzeniami, a drogę wytyczała im dziecięca, zaskakująca dorosłych, przebogata wyobraźnia. Tak nieograniczona jak kosmos.

Głównym bohaterem przedstawienia jest ptaszek kiwi, który odkrywa świat odległych planet z ogromną ciekawością, przepełniony przeróżnymi emocjami od niepewności, lęku i tęsknoty aż po wielką radość. Odkrywa ten świat zupełnie jak dzieci... Duży balon wzleciał wysoko, wysoko w niebo i jeszcze wyżej – aż do księżyca i gwiazd. Razem z maleńkim ptakiem kiwi cała ujska widownia wybrała się w podniebną podróż i spełniała swoje marzenia o lataniu.

Spektakl okazał się bardzo interesujący nie tylko dla najmłodszej widowni, także dla dorosłych, a całość uzupełniała wspaniała, subtelna scenografia oraz muzyka współczesna łącząca brzmienie fortepianu z muzyką elektroniczną.

Po przedstawieniu odbyły się kreatywne warsztaty.

-Ujski Dom Kultury wziął udział w festiwalu już po raz czwarty - mówi dyrektor UDK, Przemysław Zdunek. -"Sztuka szuka malucha" to jedna z najciekawszych w kraju propozycji kulturalnych dla najmłodszych, ukierunkowana na sztukę adresowaną do rodzin z bardzo małymi dziećmi, w wieku od zera do czterech lat. Przedstawienia rokrocznie cieszą się niesłabnącą popularnością, inspirując dzieci i dorosłych do wspólnej, kreatywnej zabawy.

Wstęp na spektakl jak zwykle był darmowy.

***

Reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak; Scenografia, kostium: Barbara Małecka; Muzyka: Jostein Avdem Fretland; Obsada, animacja lalek: Dominika Minkacz-Sira; Światło, dźwięk: Jon Erik Sira; Produkcja: Dominika Minkacz-Sira i Ingrid Saltvik Faanes; Wykonanie lalki: Grzegorz Fijałkowski; Grafika i ilustracje: Kasia Mular.

(acz)

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe