Uczniowie posprzątali Piłę

  • 9.10.2018, 12:37 (aktualizacja 09.10.2018 12:40)
  • bek
Uczniowie posprzątali Piłę
Wielkie Sprzątanie Świata w Pile pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego z udziałem honorowego gościa Miry Stanisławskiej - Meysztowicz, która w 1994 r. zainicjowała tę akcję w Polsce.

W poniedziałek 8 października odbyła się w Pile akcja „Sprzątanie świata". Gościem honorowym była Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Nasza Ziemia. Pani Mira mieszka w Melbourne w Australii od wielu lat, ale co roku odwiedza rodzinny kraj i popularyzuje akcję "Sprzątania świata", sama zresztą w niej uczestnicząc.

W Pile wszystko zaczęło się o godz. 9.00 przy Młodzieżowym Domu Kultury. Tu padły ważne słowa.

- Chciałbym, aby dbanie o środowisko stało się waszą pasją. Dzięki takim akcjom i wielu innym działaniom, które jako Powiat Pilski podejmujemy, będziemy zdrowsi i bardziej szczęśliwi. Będziemy żyć bezpieczniej, w estetycznych warunkach, gdzie panuje porządek - mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Mira Stanisławska - Meysztowicz powiedziała z kolei:

- Jest stare polskie powiedzenie: czego Jaś się nauczy, Jan będzie wiedział. Pamiętajcie, nie ma planety B, mamy tylko ziemię.

Przed MDK posadzono również symboliczne drzewko z okazji 25-lecia Fundacji Nasza Ziemia. Drzewko podarowało Nadleśnictwo Zdrojowa Górą, zresztą nadleśniczy Adam Standio również uczestniczył w tym wydarzeniu.

Potem uczniowie poszczególnych szkól wraz z Mirą Stanisławską-Meysztowicz i Arturem Łazowym ze Stowarzyszenia EFFATA, koordynatorem akcji „Sprzątanie świata” w Pile i w Ujściu (tam po południu sprzątano brzegi Noteci) ruszyli w teren. Rękawiczki i worki zapewniła spółka Altvater w Pile.

I tak uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Pile wysprzątali stadion przy Okrzei i jego okolice. Uczniowie „Mechanika” wybrali się wzdłuż ulicy Chopina aż do obwodnicy na lotnisku, a uczniowie z pilskiej „Nafty” wysprzątali bulwary Gwdy za Inwest Parkiem. Do akcji włączyli się także uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile przy ul. Śniadeckich. Razem z panią Mirą, wysprzątali park naprzeciwko szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia przed budynkiem szkoły zostało posadzone drzewko, a gość z Australii otrzymał w prezencie plakat, który narysowali uczniowie na okoliczność akcji Sprzątanie Świata.  

Na koniec sprzątanie urządzili uczniowie SP nr 12 na Podlasiu.

- W Pile najbrudniej było w lesie na lotnisku. Tam zalega wiele opon, gruzu. Robiliśmy zdjęcia, uporządkowaliśmy, co było możliwe. Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie – przyznał Artur Łazowy ze stowarzyszenia EFFATA.

 

bek

Zdjęcia (17)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
basia
basia 9.10.2018, 18:20
Wyborcy też posprzątają Piłę - z peło i zsl-u.

Pozostałe