Spotkanie z Mieczysławem Ślesickim

  • 9.10.2018, 12:59
  • Anna Czapla-Furtacz
Spotkanie z Mieczysławem Ślesickim
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Krzyżu Wlkp. miało miejsce spotkanie autorskie powieściopisarza, dziennikarza i pedagoga, Mieczysława Ślesickiego. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze przy udziale wychowanków, których w Szkole Podstawowej w Krzyżu Wlkp. uczył niegdyś pan Mieczysław.

Mieczysław Ślesicki urodził się w Trzciance. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a swoją działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Współzakładał gazetę „Głos Trzcianki”, której został redaktorem naczelnym. Publikował tam artykuły, felietony i reportaże. W 1995 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Gniazdo”, a w kolejnych latach: „Zakładnik” - 1998; „Awaria” - 1999; „Pod platanem” - 2002; „Rekonesans” - 2004; „Kopuła” - 2010; „Brukselski trop” - 2018.

Za znaczący debiut literacki Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku odznaczony prze Prezydenta RP Krzyżem Zasługi dla Wielkopolan natomiast za działalność pedagogiczną otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 roku pisarz został udekorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.

Twórczości Mieczysława Ślesickiego nie należy zamykać w granicach tego, co przyjęło się nazywać literaturą popularną. Poruszane przez niego problemy wyrastają ponad tradycję literatury.

Pisarz stara się ją poszerzyć o nowe zagadnienia. W jego dorobku dominuje poszukiwanie trwałych wartości i wzorów duchowych. Próbuje dokonać obrachunku z ideami XX wieku.

(kg)

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe