Przedszkolaki z uśmiechem do osób z niepełnosprawnością

  • 10.10.2018, 22:22 (aktualizacja 10.10.2018 22:25)
  • Anna Czapla-Furtacz
Przedszkolaki z uśmiechem do osób z niepełnosprawnością
5 października w Publicznym Przedszkolu Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Już od samego rana dzieci wchodziły do przedszkola z uśmiechem na twarzy widząc dekoracje z radosnymi buźkami oraz zielone baloniki.

Podczas porannych zajęć nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców z balonami. Następnie przedszkolaki wykonały ,,szerokie uśmiechy”, którymi ozdobiły przedszkolny korytarz. Kolejnym punktem tego radosnego dnia było przekazanie uśmiechu wszystkim pracownikom przedszkola. Dopełnieniem radosnych działań stało się wspólne wyjście - parada uśmiechu wraz z zaproszonymi gośćmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, podczas której nasze przedszkolaki dotarły do zaprzyjaźnionych placówek.

Spacerując po okolicy wręczały również wszystkim napotkanym przechodniom oraz pracownikom pobliskich sklepów przyozdobione buźki, życząc dużo radości i uśmiechu na co dzień. Był to naprawdę radosny i pełen uśmiechu dzień. Oby każdego dnia uśmiech gościł na naszych twarzach. 5października to także obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu pamiętaliśmy, wspieraliśmy i jednoczyliśmy się już po raz czwarty z ponad 17 milionami osób, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce oraz blisko 350 milionów osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z objawami tychże zespołów. Ponad połowa dzieci, żyjących z niepełnosprawnościami w Polsce to dzieci dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym, szacuje się, że jest to około 25 tysięcy osób. Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą tylko zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się w stadium nie zakończonego rozwoju. Uszkodzenie mózgu może polegać na ubytku tkanki nerwowej lub jej wadliwym funkcjonowaniu. U każdego małego lub większego pacjenta przebiegać może zupełnie inaczej, a wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz momentu diagnozy. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej czy emocjonalnej. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne metody, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Statystyki: 1 na 4 dzieci z MPD nie mówi , 1 na 3 dzieci z MPD nie chodzi , 1 na 2 dzieci z MPD ma niepełnosprawność intelektualną, 1 na 4 dzieci z MPD cierpi na epilepsję.

W tym wyjątkowym dniu dzieci i pracownicy przedszkola mieli na sobie strój lub element stroju w kolorze zielonym, który jest symbolem wsparcia dla osób z MPD, zaś całe przedszkole mieniło się od zielonych baloników i lampioników.

Życzymy dużo uśmiechu na każdy dzień 

A. Rerek

A.Walczak

K. Styczeń-Możdżeń

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe