Porozumienie o debatach oksfordzkich

  • 12.10.2018, 10:06
  • bek
Porozumienie o debatach oksfordzkich
Uczniowie szkól średnich będą rywalizować ze sobą na argumenty podczas I Mistrzostw Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich. Zanim jednak zmierzą się w wielkim finale, wcześniej będą uczestniczyć wraz z opiekunami w warsztatach, które odbędą się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Porozumienie w sprawie organizacji debat oksfordzkich 10 października podpisali rektor i prof. PWSZ w Pile, dr hab. Donat Mierzejewski i Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Tematy debat będą różnorodne, od politycznych, społecznych, po tradycję i kulturę. Organizatorem debat będzie PWSZ, ona też zapewni nadzór merytoryczny, a  partnerem tego przedsięwzięcia będzie Powiat Pilski.

- To doskonały pomysł. Dzisiaj, kiedy poziom społecznej debaty jest często bardzo niski, a język polski, będący w użyciu coraz uboższy, sztuka rzeczowej dyskusji na argumenty, to na pewno cenna umiejętność, która przyda się młodym ludziom w życiu - mówi Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski. 

Wielki finał nastąpi w maju w przyszłym roku, a debaty mają odbywać się cyklicznie.

Debaty oksfordzkie to umiejętność wystąpień publicznych polegająca na doborze argumentów tak, by przekonać do swojej tezy słuchaczy. Młodzież będzie w ten sposób uczyła się sztuki wystąpień publicznych i rzeczowej dyskusji. Oczywiście musi się również wykazać dużą wiedzą na omawiany temat.

Oto przykłady proponowanych tez do debaty: 

Konstytucja 3 Maja to źródło upadku RP?

Roman Dmowski był ważniejszym politykiem niż Józef Piłsudski.

Przybycie uchodźców/imigrantów do Unii Europejskiej wzmocni jej pozycję.

Likwidacja gimnazjów wpłynie pozytywnie na system edukacji w Polsce.

Żołnierze Wyklęci wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu.

Unia Europejska to zlepek państw bogatych i biednych  (o wartości człowieka nie decyduje liczba chromosomów X, a jego wiedza i umiejętności).

Program wychowawczy szkoły powinni uchwalać rodzice.

W Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od niezdrowej żywność.

Udział dzieci w programach typu "talent show" powinien być zakazany.

Rady Dzielnic w Pile powinny zostać zlikwidowane.

Piła powinna kłaść większy nacisk na ekologię niż na rozwój ekonomiczny.

Alkohol, wzorem Łotwy, nie powinien być w Polsce sprzedawany po 22:00.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich sprawują Rektor PWSZ w Pile oraz Starosta Pilski. Nadzór merytoryczny: Instytut Stosowanych Studiów Społecznych PWSZ w Pile (w szczególności dr Romualda Kosmatka – koordynująca międzyuczelnianą I Debatę Oksfordzką w Pile) oraz Wydział Oświaty Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile.

 

bek

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe