Pilskiej bibliotece stuknęło 70 lat: Andrzej Stasiuk gwiazdą uroczystości!

  • 7.11.2018, 09:24 (aktualizacja 07.11.2018 09:29)
  • bek
Pilskiej bibliotece stuknęło 70 lat: Andrzej Stasiuk gwiazdą uroczystości!
To placówka przyjazna dla wszystkich Gratulacje, tort i koncert ukraińskiego zespołu Haydamaky, który wystąpił razem ze znanym pisarzem Andrzejem Stasiukiem – tak uroczyście jubileusz 70-lecia obchodziła Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 5 listopada w Regionalnym Centrum Kultury. Kwiatów, życzeń i gratulacji od wielu przyjaciół biblioteki nie brakowało.

Dyrektor Joanna Wyrwa-Krzyżańska podziękowała wszystkim, którzy wspierają placówkę i powodują, że funkcjonuje i nieustająco się rozwija. Słowa te skierowała zarówno do władz powiatu pilskiego, jak i miasta, do dyrektorów szkół, przedszkoli, obecnych i byłych pracowników biblioteki, jej dyrektorów, twórców, w końcu do czytelników, bez których przecież żadna biblioteka nie mogłaby istnieć. Najlepszych wyróżniono. 

- Dziękuję czytelnikom i użytkownikom biblioteki za to, że Państwo jesteście, za wasze uwagi, sugestie, artykułowane oczekiwania i nierzadko dowody sympatii – podkreśliła dyrektor Joanna Wyrwa – Krzyżańska. 

W imieniu władz Powiatu Pilskiego życzenia złożyli Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile i Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu.

- Dzisiaj biblioteka to nie tylko książki. Oczywiście, nic nie jest w stanie zająć miejsca przeznaczonego dla druku, ale nasza jubilatka nadąża za nowościami. Nie boi się nowych technologii, dzięki czemu trafia do szerokiego grona młodych odbiorców. Biblioteka funkcjonuje znakomicie i jest to dobry przykład współpracy władz powiatu i miasta – powiedział Przemysław Pochylski.

Jubileusz uświetnił koncert zespołu Haydamaky wraz z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, który recytował sonety A. Mickiewicza. Na koniec był jubileuszowy tort.

 

BILIOTEKA GŁÓWNA przy Staromiejskiej 14 w Pile posiada dzisiaj 8 filii.

 

ZASOBY:

Prowadzi działalność informacyjną, bibliograficzną, dokumentacyjną, edukacyjną, kulturalną i instrukcyjno-metodyczną dla potrzeb: wszystkich mieszkańców powiatu pilskiego i miasta Piły, a także innych użytkowników,

W jej zasobach jest ponad 300 tys. woluminów książek i  czasopism.

Gromadzi także audiobooki, w przeważającej części to literatura piękna dla dorosłych, dzieci i młodzieży,  ale również popularnonaukowa i naukowa, regionalna o Pile, powiecie pilskim, Wielkopolsce, w językach polskim i niemieckim.

W jej zbiorach znajdują się także czasopisma bieżące i roczniki z lat ubiegłych, płyty muzyczne; analogowe i kompaktowe, do tego posiada liczne grafiki, kolekcję pocztówek Piły i subregionu pilskiego.

 

UŁATWIENIA:

Dzięki elektronicznym bazom danych, nie wychodząc z domu czytelnik ma możliwość zamawiania i prolongowania terminu zwrotu zbiorów.

Biblioteka zapewnia bezpłatny dostęp do wybranych kategorii e-booków na platformie IBUK Libra, Nasbi i Legimi,

Bezpłatnie udostępnia czytniki, a dla osób z dysfunkcją wzroku czytaki.

 

CZYTELNICY:

W ubiegłym roku ze zbiorów biblioteki korzystało ponad 15 tys. czytelników wypożyczających książki i zbiory multimedialne, odwiedzając wypożyczanie blisko 160 tysięcy razy, wypożyczając blisko 300 tysięcy książek i ponad 22 tysiące jednostek zbiorów multimedialnych.

 

NOWOCZESNOŚĆ:

W Pilskim Centrum Informacji Naukowej i Regionalnej zapewniamy dostęp do zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej w ramach działającej wypożyczalni ACADEMICA, użytkownicy mają do dyspozycji 27 stanowisk komputerowych oraz sieć Wi-Fi,  z bezpłatnym dostępem do Internetu, w tym w dziale zbiorów multimedialnych, dla czytelnika z dysfunkcją wzroku komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem i klawiaturą brajlowską. Z  Centrum  oraz z 8 czytelni skorzystało  w ubiegłym roku blisko 20 tys. osób.

 

DZIAŁALNOŚĆ:

Biblioteka organizuje  spotkania autorskie, przedsięwzięcia animacyjne z książką, spotkania z pasjonatami, warsztaty i zajęcia z elementami biblioterapii, inspirujące do aktywnego uczestnictwa w kulturze i życiu regionu.

Jest miejscem spotkań dla mieszkańców osiedli, którzy chętnie spędzają wolny czas nie tylko na  rozmowach nie tylko o książkach.

W Bibliotece Głównej i filiach działają  kluby czytelnicze, mieszkańcy osiedli prezenują prace plastyczne i rękodzieła, a czytelnicy  swoją twórczość literacką.

W oddziale dla dzieci oraz filiach odbywają się popołudniowe zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci z osiedli, w ubiegłym roku z oferty imprez kulturotwórczych i edukacyjnych skorzystało blisko 16 tys. osób, dzieci, młodzież, dorośli, grupy wielopokoleniowe.

Biblioteka jest przyjazna dla osób z autyzmem i spektrum Aspergera, posiada również uprawnienia do używania piktogramu  „ Tu migamy” , od lat prowadzi usługę „Książka w drodze” polegającą na dostarczaniu czytelnikowi z różnych względów unieruchomionemu w domu wybranych książek oraz audiobooków.

bek

Zdjęcia (15)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe